Trwa ładowanie...
d202hja

Steam: króluje… język chiński. Przewaga robi wrażenie. To dlatego powtórka z Blizzarda jest możliwa

Chiny nie muszą mieć finansowych udziałów, by wielkie firmy czuły presję z ich strony. Okazuje się, że na Steam najpopularniejszym językiem jest chiński. Ostatnia decyzja Valve wydaje się teraz jasna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chińczycy opanowują Steam
Chińczycy opanowują Steam (East News, Fot: reporter poland)
d202hja

Z udostępnionych przez Steam statystyk wynika, że najpopularniejszym językiem na platformie w grudniu 2019 roku był chiński. Używano go na prawie 40 proc. urządzeń (a dokładnie - 37,87 proc.). Z kolei język angielski był na nieco ponad 30 proc. pecetów.

Imponuje zmiana - mamy do czynienia z prawie 15 proc. wzrostem. Być może to efekt pomyłki, a być może Chińczycy opanowali Steam.

Ten drugi scenariusz jest szczególnie ciekawy, jeśli przypomnimy sobie jedną z niedawnych decyzji Valve. Na Steam nie dostały się gry mówiące o protestach w Hongkongu. Jeśli szefowie sklepu zadawali sobie sprawę z popularności platformy w Chinach - a byłoby dziwne, gdyby o wynikach dowiedzieli się dopiero teraz - to ich decyzja wydaje się oczywista.

d202hja

Zobacz też: "Najlepsze cechy PC i konsoli w jednym". Google Stadia chwalona przez deweloperów

Z europejskiego punktu widzenia to bardzo niepokojąca zmiana. O tym, do czego doprowadza strach przed Chinami, przekonaliśmy się obserwując aferę, którą wywołał Blizzard. Ale przecież nie była to jedyna tego typu sytuacja. Niedawno informowaliśmy o usunięciu z chińskiej wersji PES 2020 piłkarza Arsenalu, tylko dlatego, że jego słowa uderzały w chińskie władze.

Im większy wpływ Chin na branżę gier, tym zapewne więcej podobnej cenzury.

d202hja

Podziel się opinią

Share

d202hja

d202hja