Trwa ładowanie...

Steam: króluje… język chiński. Przewaga robi wrażenie. To dlatego powtórka z Blizzarda jest możliwa

Chiny nie muszą mieć finansowych udziałów, by wielkie firmy czuły presję z ich strony. Okazuje się, że na Steam najpopularniejszym językiem jest chiński. Ostatnia decyzja Valve wydaje się teraz jasna.

Steam: króluje… język chiński. Przewaga robi wrażenie. To dlatego powtórka z Blizzarda jest możliwaŹródło: East News, fot: reporter poland
d443zpn
d443zpn

Z udostępnionych przez Steam statystyk wynika, że najpopularniejszym językiem na platformie w grudniu 2019 roku był chiński. Używano go na prawie 40 proc. urządzeń (a dokładnie - 37,87 proc.). Z kolei język angielski był na nieco ponad 30 proc. pecetów.

Imponuje zmiana - mamy do czynienia z prawie 15 proc. wzrostem. Być może to efekt pomyłki, a być może Chińczycy opanowali Steam.

Ten drugi scenariusz jest szczególnie ciekawy, jeśli przypomnimy sobie jedną z niedawnych decyzji Valve. Na Steam nie dostały się gry mówiące o protestach w Hongkongu. Jeśli szefowie sklepu zadawali sobie sprawę z popularności platformy w Chinach - a byłoby dziwne, gdyby o wynikach dowiedzieli się dopiero teraz - to ich decyzja wydaje się oczywista.

Zobacz też: "Najlepsze cechy PC i konsoli w jednym". Google Stadia chwalona przez deweloperów

Z europejskiego punktu widzenia to bardzo niepokojąca zmiana. O tym, do czego doprowadza strach przed Chinami, przekonaliśmy się obserwując aferę, którą wywołał Blizzard. Ale przecież nie była to jedyna tego typu sytuacja. Niedawno informowaliśmy o usunięciu z chińskiej wersji PES 2020 piłkarza Arsenalu, tylko dlatego, że jego słowa uderzały w chińskie władze.

Im większy wpływ Chin na branżę gier, tym zapewne więcej podobnej cenzury.

d443zpn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d443zpn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj