Trwa ładowanie...

Powstanie Warszawskie w grach. Kiedy doczekamy się godnego przedstawienia historii?

Godzina "W" - zryw z 1 sierpnia nie raz raz stał się inspiracją dla twórców gier. "Warsaw" to najnowsza polska gra opowiadająca o Powstaniu Warszawskim, ale nie jest to pierwszy tytuł, o którym warto wspomnieć z okazji Rocznicy Powstania Warszawskiego. Przypominamy wcześniejsze tytuły.

Powstanie Warszawskie w grach. Kiedy doczekamy się godnego przedstawienia historii?Źródło: PAP
d1neqgl
d1neqgl

O ile z łatwością znajdziemy wybitne filmy czy książki o Powstaniu Warszawskim, tak gry nie radzą sobie z tą tematyką. Próby były, ale głównie nieudane lub co najwyżej średnie. Z kolei twórcy najlepszych wojennych strzelanin, czyli serii "Call of Duty" i "Battlefield",niespecjalnie skupiali się na tym, co działo się w naszym kraju. Mimo tego warto przypomnieć, jak chciano pokazać wydarzenia z 1944 w grach, kiedy wybiła Godzina "W".

Powstanie Warszawskie i gra "Enemy Front"

CI Games to po CD Projekt RED, Techlandzie i 11bit studios najbardziej znane na świecie polskie studio. Obecnie ich wizytówką jest seria "Sniper: Ghost Warrior", w której wcielamy się w snajpera realizującego misję we współczesnym świecie. "Enemy Front" przenosiło nas na front II wojny światowej. Gra wprawdzie nie była w całości poświęcona powstaniu, ale niektóre misje rozgrywały się właśnie w Warszawie.

Sama gra była co najwyżej średnia, ale z naszego punktu widzenia jednak wyjątkowa - w końcu rzadko kiedy możemy wcielić się w żołnierza Armii Krajowej, walczącego w Bazylice Świętego Krzyża czy rysującego powstańczą “kotwicę”.

Powstanie Warszawskie w "Uprising 44"

"Uprising 44" to z kolei kompletny niewypał. I woda na młyn dla tych, którzy twierdzą, że po patriotyczne wątki sięgają wyłącznie ci twórcy, którzy w żaden inny sposób nie potrafiliby zwrócić na siebie uwagi. Pal licho fatalną grafikę, drewniane animacje i kompletnie niegrywalne wykonanie. Twórcy "Uprising 44" w grze o Powstaniu Warszawskim nawet nie zająknęli się o Sowietach, na próżno było też szukać m.in. nazistowskich symboli. Pominięcie historycznych faktów chyba mówi o tej produkcji więcej niż techniczne niedoróbki.

Godzina "W" wybije w grze "Warsaw"

Może tę złą passę przerwie ciekawie zapowiadające się "Warsaw". Niedługo na łamach WP Gry będziecie mogli przeczytać wywiad z twórcami. Ci od początku zapowiadali, że "Warsaw" garściami czerpać będzie z "Darkest Dungeon", czyli innego turowego RPG, w klimatach mrocznego fantasy. Zestawienie rysunkowej, dwuwymiarowej oprawy graficznej z motywami wojennymi przypomina jednak o innej wojennej produkcji - niezwykle udanym "Valiant Hearts", pokazującym realia I wojny światowej.

O "Warsaw" pewnie nie będzie tak głośno jak o strzelance z grafiką "Call of Duty" czy "Battlefield". Jednak niejedna niezależna perełka udowodniła, że może zwrócić na siebie uwagę tematyką. Być może to właśnie za sprawą "Warsaw" więcej osób dowie się o Powstaniu Warszawskim.

Zobacz też: "Warsaw" - polska gra o powstaniu warszawskim

Powstanie Warszawskie w "World of Tanks"

"World of Tanks" cieszy się w Polsce olbrzymią popularnością. Twórcy o tym wiedzą, dlatego przygotowali nie tylko zestaw polskich czołgów. W 2017 roku udostępnili powstańczy czołg Pantera "Pudel", jednostkę przejętą od Niemców przez uczestników Powstania Warszawskiego.

Pojazd brał udział w licznych operacjach w sierpniu 1944 i wydatnie wspomógł walczących w stawianiu oporu wrogowi. Jak piszą sami twórcy gry, przywiązali dużą wagę do detali historycznego malowania kadłuba i elementów charakterystycznych.

d1neqgl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1neqgl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj