Trwa ładowanie...

PlayStation Plus: Sony porzuci gry na PS3 i PS Vita, zostaną gry na PlayStation 4

Sony przypomina, że już niedługo zmienią się zasady działania PlayStation Plus. Stracą właściciele starszych konsol, takich jak PlayStation 3 i PlayStation Vita. Masz PlayStation 4? Możesz być spokojny.

PlayStation Plus: Sony porzuci gry na PS3 i PS Vita, zostaną gry na PlayStation 4Źródło: Shutterstock.com
d3fn0qj
d3fn0qj

PlayStation Plus, podobnie jak Xbox Live Gold na konsolach Microsoftu, to przepustka do grania w sieci na PlayStation 4. Żeby jednak osłodzić opłacanie abonamentu, Sony subskrybentom co miesiąc oferuje darmowe gry - i to nie tylko na PS4, bo PlayStation Plus to także produkcje na PlayStation 3 i PlayStation Vita. Niedługo jednak się to zmieni - od marca 2019 roku PlayStation Plus zawierać będzie wyłącznie tytuły na PlayStation 4.

PlayStation Plus: Sony kończy ze wsparciem dla PlayStation 3 i PlayStation Vita

O decyzji Sony wiedzieliśmy już wcześniej, ale gigant rozpoczął kampanię przypominającą o zmianie. W wiadomościach wysyłanych do użytkowników czytamy, że wszystkie dodane wcześniej gry na PS3 i PS Vita pozostaną w cyfrowej kolekcji. Oczywiście na czas opłacania usługi. Dotychczasowe zebrane produkcje nie przepadną, ale oferta już więcej nie będzie składać się z kolejnych pozycji na PS3 i PS Vita.

Z jednej strony to logiczne. PlayStation 3 to stara konsola, a Vita - niestety od lat zaniedbana przez Sony, które nie wydawało na nią zbyt wielu gier. Z drugiej strony zmiana jest kluczowa, bo pokazuje, że gigant niemal całkowicie rezygnuje ze wsparcia swojej małej, przenośnej konsoli.

PlayStation Plus było wszak powodem, przez który od czasu do czasu warto było wyciągnąć sprzęt z szuflady. Na przykład w grudniu grą z Plusa na Vitę jest świetne "Papers, Please".

d3fn0qj

"W 'Papers, Please' wcielamy się w kontrolera na przejściu granicznym, którego celem jest przestrzeganie przepisów i wpuszczanie tych, którzy mają prawidłowe dokumenty. Brzmi prosto, ale totalitarny reżim co chwilę zmienia przepisy, jednego dnia obywatele z danego państwa są zagrożeniem i trzeba ich niezwykle starannie przesłuchiwać i przeszukiwać, następnego nie trzeba być już tak surowym. Absurdy biurokracji, a przy tym problemy małego człowieka wciągniętego w wielkie intrygi. Współpracować z reżimem czy pomagać rewolucjonistom? Być bezdusznym urzędnikiem czy kierować się sercem?" - pisałem o grze rok temu, zachwalając, że nawiązuje ona do światowych problemów. I mam wrażenie, że wcale nie straciła na swojej aktualności.

Sony już kilka gwoździ do trumny PlayStation Vita wbiło, ale wykluczenie konsoli z PlayStation Plus wydaje się być jednym z ostatnich. Dla małych i niezależnych wydawców wypuszczanie gry na Vitę już jest mało opłacalną sprawą, a od marca 2019 - kiedy zniknie szansa na dotarcie do olbrzymiej grupy graczy - przestanie mieć jakikolwiek sens.

PlayStation Plus tylko na PlayStation 4

Nie wiadomo, czy w miejsce gier z PlayStation 3 i PlayStation Vita wskoczą dodatkowe na PlayStation 4. Nie jest jasne również, czy mniejszy pakiet będzie oznaczał obniżenie cen - ale raczej nie należy spodziewać się spadku abonamentu, skoro ponad rok temu Sony podniosło ceny PlayStation Plus. Zapewne gigant doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że niewielu płacących za usługę korzystało z gier na PS3 czy Vitę, więc ich brak zaboli co najwyżej garstkę.

Rok 2019 wydaje się być dla Sony czasem istotnych decyzji. To nie tylko odcięcie się od starych konsol, ale przede wszystkim rezygnacja z uczestnictwa na targach E3. Nawet jeżeli wszystkie są wykalkulowane biznesowo, to dla graczy to spore zmiany.

d3fn0qj

Zobaczymy, co na to Microsoft. W Games with Gold - usłudze działajacej na tej samej zasadzie, co PlayStation Plus - gry na Xboksa 360 wciąż są obecne. Z prostego powodu: można je bezproblemowo odpalać na nowszej konsoli, czyli Xboksie One. Microsoft piecze więc dwie pieczenie na jednym ogniu: dopieszcza i jednych, i drugich. A od marca 2019 zyska także wizerunkowo, skoro będzie firmą, która wciąż pamięta o tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na kupno nowego sprzętu.

d3fn0qj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fn0qj
Więcej tematów