Gamescom 2018: Nadciągnęła kawaleria. Polskie czołgi w "World of Tanks". W końcu!
Czołgowa gra bitewna "World of Tanks" to od lat hit na Wisłą. Ale nasi gracze od dawna grają czołgami francuskimi, rosyjskimi czy chińskimi. Przyszedł i moment, gdy pojawiła się polska linia czołgów. Historia jej powstania jest... nietypowa.
"World of Tanks" pokochał cały świat, ale to Polska była jednym z pierwszych rynków, na które chciało dotrzeć białoruskie studio Wargaming.net. Powód nazywa się "Czterej pancerni i pies". "Tri Poliaka, Gruzin i sobaka", śmiali się twórcy w rozmowie lata temu. Hit z Rudym 102 "w roli głównej" był znany na całym Wschodzie. I u nas pozostał do niego mocny sentyment.
Nic dziwnego, że wszyscy chcieli zobaczyć kultowy czołg w grze. I tak się w końcu stało. W końcu wydawałoby się, że tym sprzętem polska załoga wygrywała całą wojnę. Tylko Rudy 102 to... radziecki T-34. I "World of Tanks" trafił do linii czołgów ZSRR. Chłodne fakty, z którymi nie ma co się kłócić. Ale twórcy złożyli obietnicę - polskie czołgi będą. Już wiem, czemu trwało to tyle lat.
Tankietki i prototypy
Odpowiedź jest dość bolesna. Polskich czołgów, jako solidnego przemysłu, po prostu nigdy nie było. A przynajmniej nie w pierwszej połowie XX wieku, na której skupia się gra. Mieliśmy zwiadowcze tankietki w XX-leciu międzywojennym, były czołgi 4TP i 7TP, ale stworzone na bazie angielskich Vickersów. I w końcu, po końcu II wojny światowej, były konstrukcje radzieckie.
- Chcieliśmy dać graczom od A do Z polską linię, co wymagało dużo pracy. W Polsce nie mieliśmy odpowiednio rozwiniętego przemysłu, były konstrukcje angielskie czy sowieckie. Dlatego wiele lat zajęło nam zebranie różnych autentycznych projektów i prototypów - mówi w rozmowie z WP Gry Konrad Rawiński, PR menadżer w Wargamingu.
Czołg 60TP Lewandowskiego
W grze ożyły zatem sprzęty, które istniały wyłącznie na papierze. Albo dla których stworzono pojedyncze prototypy. W sieci nie zabrakło głosów, że polska linia czołgów to zwykłe science-fiction, nie mające nic wspólnego z historyczną prawdą, do której dużą wagę Wargaming zawsze przywiązywał.
- Faktycznie, po II wojnie światowej polski przemysł czołgowy nie miał szans - kontynuuje Rawiński. - Natomiast projekty, które uwzględniliśmy, nie są żadną fantastyką. To projekty pracowników akademii wojskowej. Tacy jak Habich, którego imienia czołg trafi do "World of Tanks", normalnie siedzieli i projektowali czołgi.
Co nowego?
Nasza narodowa duma zostanie nakarmiona w przewrotny sposób. Trzeba najpierw przełknąć pigułkę militarnej słabości. Następnie cieszyć się, że ktoś za nas dokonał archiwistycznej pracy, wyciągnął nieznane powszechnie projekty i stworzył ich trójwymiarowe, działające wersje. A w "World of Tanks" w wersji 1.0 maszyny naprawdę wyglądają i poruszają się pięknie.
Polskie czołgi oglądałem podczas krótkiej prezentacji na Gamescomie. Już w trybie "garażu", czyli punktu przed rozpoczęciem gry, maszyny "na chodzie" wyglądały przepięknie. Warstwa wizualna jest ważna, ale dla gracza bardziej istotną są, rzecz jasna, możliwości. Przydatność sprzętu w bitwie.
Konrad tłumaczy, że polskie czołgi wyróżniają się wysokimi parametrami penetracji pancerza wroga. Kolejna rzecz to, w przypadku niektórych modeli, wyjątkowo mobilna lufa. Klasycznym problemem czołgisty jest to, że w pewnym momencie lufa nie może się już bardziej przekręcić w pionie lub poziomie - gdy stoimy w miejscu (niezbędne do oddania celnego strzału). Nasza "kawaleria" będzie tu miała drobną przewagę nad wrogiem, co przyda się w czasie walki na wzniesieniach.
Czołg 45TP Habicha
Łącznie polska linia czołgów liczy 13 maszyn. 10 możemy odblokować w trakcie gry, 3 to czołgi premium, dostępne wyłącznie za pieniądze. Maszyny obejmują każdy z 10 tierów (klas). Konrad zaznacza, że do 5 tieru mamy czołgi, które albo regularnie istniały w polskiej armii, albo były to działające prototypy. Powyżej 6 tieru to projekty. Wyjątkiem jest Pantera "Pudel", czyli czołg przejęty od Niemców w czasie powstania warszawskiego.
Ciekawą nowością będzie także mapa "Studzianka". To jedyna w zestawie "World of Tanks" polska mapa, stworzona na pamiątkę bitwy pod Studziankami, największego pancernego starcia na naszych ziemiach w czasie II wojny światowej. Wargaming zadbał także o odpowiednią oprawę muzyczną na tej planszy. Specjalny utwór nagrał zespół Żywiołak - jego wariacje usłyszymy na start, środek i koniec bitwy.
Maszyny z biało-czerwoną szachownicą zobaczymy oficjalnie już 29 sierpnia, wraz z aktualizacją do gry.W "World of Tanks" możesza zagrać za darmo.