Trwa ładowanie...
d2irthn

Call of Duty: Modern Warfare zrzuca na Rosjan odpowiedzialność za amerykański atak

Twórcy gry "Call of Duty: Modern Warfare" są krytykowani za zakłamywanie amerykańskiej odpowiedzialności w sprawie tzw. autostrady śmierci. W najnowszej grze z serii Call of Duty pojawia się łudząco podobno wydarzenie, tyle że dokonane przez Rosjan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gra tworzy własną "autostradę śmierci", za którą odpowiedzialni są Rosjanie.
Gra tworzy własną "autostradę śmierci", za którą odpowiedzialni są Rosjanie. (Getty Images, Fot: Corbis)
d2irthn

W najnowszej odsłonie gry "Call of Duty: Modern Warfare" pojawia się "autostrada śmierci". To fragment drogi z porzuconymi, spalonymi pojazdami i ich zabitymi pasażerami. W grze za atak odpowiedzialni są Rosjanie, a akcja toczy się w fikcyjnym Urkistanie.

"Tariq Almawt, autostrada śmierci" - mówi w grze Farah, jedna z protagonistek. "Rosjanie zbombardowali ją podczas inwazji zabijając tych, którzy przed nią uciekali" - dodaje.

Prawdziwa autostrada śmierci

"Autostrada śmierci" wydarzyła się naprawdę. Miało to miejsce w podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. W nocy z 26-27 lutego 1991 roku lotnictwo koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych zaatakowało kolumnę irackich wojskowych i cywilnych pojazdów uciekających z Kuwejtu do Iraku. Samoloty zrzuciły bomby na początek i koniec kolumny unieruchamiając setki pojazdów i uciekinierów. W ciągu kolejnych 10 godzin lotnictwo koalicji bombardowało stojące pojazdy z powietrza. Oddziały naziemne i śmigłowce uderzeniowe AH-64 Apache polowały na tych, którym udało się ominąć blokadę.

d2irthn

Rezultatem operacji było zniszczenie od 1800 do 2700 pojazdów, zabicie od 200 do ponad 1000 osób i pojmanie kolejnych dwóch tysięcy. Zostały po niej też jedne z najbardziej zapadających w pamięć zdjęć z czasów pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Rozciągnięte na kilka kilometrów wraki zniszczonych i porzuconych samochodów osobowych, busów, autobusów, ciężarówek, czołgów i innych pojazdów wojskowych oraz spalone zwłoki ich pasażerów.

Operacja spotkała się z międzynarodową krytyką. Argumentowano, że Irakijczycy wycofywali się z Kuwejtu zgodnie z rezolucją ONZ i że w kolumnie znajdowali się cywile, w tym Kuwejtczycy. Były prokurator generalny USA argumentował, że atak złamał trzecią Konwencję Genewską, której artykuł zabrania zabijania żołnierzy, którzy nie uczestniczą w walce.

Krytyka i zarzuty zbrodni wojennej

Tymczasem "autostrada śmierci" w wojennej grze "Call of Duty: Modern Warfare" (której twórcy chwalą się znakomitą sprzedażą) do złudzenia przypomina wyżej opisane wydarzenie.

d2irthn

Takie przedstawienie historycznego wydarzenia przez twórców gry spotkało się z intensywną krytyką w sieci. Umieszczanie historycznego, kontrowersyjnego wydarzenia w fikcyjnym świecie i przypisywanie mu odpowiedzialności konkurencyjnego państwa nie może być uznane za "inspirowanie się prawdziwymi wydarzeniami". Według niektórych komentujących, podpada to pod zakłamywanie i wybielanie historii oraz przerzucanie amerykańskiej odpowiedzialności na innych.

Gra "Call of Duty: Modern Warfare", chociaż dzieje się w fikcyjnym świecie i opowiada o fikcyjnym konflikcie, to kipi od odwołań do prawdziwych wydarzeń. Oprócz "autostrady śmierci" można znaleźć tu nawiązania do:

  • użycia przez Saddama Husseina gazów bojowych na cywilach,
  • ataków terrorystycznych w Europie w latach 2015-2017,
  • toczącej się syryjskiej wojny domowej,
  • oblężenia irańskiej ambasady w 1980,
  • ataków na amerykańskie placówki dyplomatyczne w Benghazi,
  • Białych Hełmów, czyli Syryjskiej Obrony Cywilnej,
  • inwazji Związku Radzieckiego na Afganistan,
  • ataku na kompleks Osamy bin Ladena.

Sprzeciw Rosji

Głównym przeciwnikiem w grze "Call of Duty: Modern Warfare" jest organizacja terrorystyczna nawiązująca do Al Kaidy oraz rosyjskie wojsko pod dowództwem zbuntowanego generała. Takie przedstawienie Rosjan nie spodobało się w samej Rosji. Lokalny oddział PlayStation zabroniła sprzedaży gry na konsolę PS4.

d2irthn

Podziel się opinią

Share

d2irthn

d2irthn