Trwa ładowanie...

Xbox Series X - wszystko, co wiemy o nowej konsoli Microsoftu

Na The Game Awards 2019 Microsoft zdecydował się zaprezentować następcę Xboxa One X. Teraz już wiemy, że Xbox Scarlett będzie nosił oficjalnie nazwę Xbox Series X. Firma ujawniła jednak znacznie więcej informacji.

Xbox Series X - wszystko, co wiemy o nowej konsoli MicrosoftuŹródło: Materiały prasowe
d1ltnvm

Najnowsza konsola została zaprezentowana podczas ceremonii The Games Award 2019, która miała miejsce 13 grudnia ok. 2:00 czasu polskiego. Prezentację Xbox Series X poprowadził Phil Spencer, szef działu gier Microsoftu i marki Xbox.

To co od razu rzuca się w oczy to zupełnie nowy wygląd konsoli. Xbox Series X przypomina wieżę o szerokości jednego kontrolera i trzykrotnie wyższą niż Xbox One X. To na pewno nietypowe podejście, ale trzeba przyznać, że konsola wygląda elegancko i minimalistycznie. Spencer przyznał, że Xbox Series X ma być częścią domowego centrum rozrywki, a prawdopodobnie może stać się również jego głównym elementem.

Projektanci zapewniają jednak, że Xbox Series X będzie mógł stać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Konsola została najprawdopodobniej wyposażona także w napęd 4K Ultra HD Blu-ray, podobnie jak jej poprzedniczki. Do jej włączenia tradycyjnie posłuży przycisk Xbox - w najnowszym modelu umieszczony wysoko.

Xbox Series X - co wiemy o konsoli?

Phil Spencer zapowiedział, że następca Xboxa One X ma być czterokrotnie mocniejszą konsolą niż ta, która obecnie jest dostępna na rynku. W środku znajdziemy podzespoły AMD oparte na architekturze ZEN 2.

d1ltnvm

Jednak mimo większej mocy obliczeniowej, konsola ma być bardzo cicha - a przynajmniej nie głośniejsza niż Xbox One X. Na płynność gier będzie miał też wpływ wysokiej jakości dysk SSD, dzięki któremu mamy pożegnać się z ekranami ładowania.

Standardem ma być rozdzielczość 4K i płynność 60 klatek na sekundę. Xbox Series X ma jednak pozwolić również na grę w 120 klatkach lub w rozdzielczości 8K w stosunku do mniej wymagających tytułów. Wykorzystanie technologii VRR pozwoli na dopasowanie częstotliwości odświeżania ekranu z liczbą wyświetlanych klatek na sekundę. Dodatkowo Xbox Series X będzie wspierał technologię ray tracingu.

Xbox Series X i nowe pady

Odświeżony został również wygląd kontrolerów. Nie ma tutaj mowy o rewolucji, ale dodany został przycisk "Share", a tradycyjny krzyżak został zastąpiony nowym, hybrydowym. Przycisk "Share" został umieszczony pomiędzy pozostałymi dwoma przyciskami funkcyjnymi, na środku konsoli i będzie umożliwiał szybsze dzielenie się wideo czy zrzutami ekranu.

Nowy kontroler jest także nieco mniejszy i lżejszy od poprzednika oraz cechuje się bardziej zaokrąglonym kształtem. Warto jednak przypomnieć, że dotychczasowe kontrolery również będą działały z Xbox Series X. Tak samo pad nowej generacji będzie działał z Xboxem One oraz PC.

d1ltnvm

Microsoft zrezygnował z Wi-Fi Direct na rzecz własnego rozwiązanie, które pozwoli na "dynamiczne balansowanie opóźnień", co ma przełożyć się na znaczne zmniejszenie opóźnień w grach.

Xbox Series X kompatybilny z poprzednikami

Kolejna dobra wiadomość dla graczy jest taka, że na Xbox Series X uruchomimy gry ze wszystkich poprzednich konsol Microsoftu - od pierwszego Xboxa, przez Xboxa 360 aż po aktualne konsole z rodziny Xbox One. Nie musimy ponownie kupować starszych tytułów, a wszystkie zapisy z gier i osiągnięcia będą przenoszone pomiędzy konsolami.

Xbox Series X - premiera

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery, jednak wiemy, że konsola ma zadebiutować pod koniec 2020 roku, w okolicy Bożego Narodzenia. Nie wiemy jednak, czy konsola będzie od razy dostępna na całym świecie lub jak kształtować się będzie jej dostępność na rynku polskim.

d1ltnvm

Xbox Series X - tytuły startowe

Jak na razie Microsoft zapowiedział dwa tytuł startowe na nadchodzącą konsolę. Pierwszą z nich znamy już od jakiegoś czasu - "Halo Infinite" jest zdecydowanie najważniejszym tytułem, który będzie promował Xbox Series X. Na The Game Awards 2019 zaprezentowano jednak również drugi tytuły, w który będzie można zagrać w "okresie świątecznym 2020 roku". Zobaczcie zwiastun "Senua’s Saga: Hellblade II" pokazujący moc nowej konsoli:

d1ltnvm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ltnvm
Więcej tematów