Pride - polska organizacja znana każdemu fanowi esportu
Piotr "Neqs" Lipski - dobry duch Pride. Na scenie esportowej od 2004 roku. Doświadczony menedżer, organizator turniejów, dziennikarz. Odnosi sukcesy na scenie polskiej oraz międzynarodowej. Jeden z najbardziej znanych i uznanych ekspertów esportowych w Polsce. Specjalnie dla WP Gry opowiada o swojej pracy.
Sebastian Nanasik: Piotrze, opowiedz o początkach Pride - jakie były Twoje doświadczenia esportowe?
Piotr Lipski: Do projektu PRIDE zostałem zaproszony przy jego tworzeniu i kształtowaniu. Bez wątpienia moje czternastoletnie doświadczenie w sporcie elektronicznym było ogromnym plusem przy budowie zespołu. Wcześniej pracowałem jako komentator, manager, konferansjer, prowadzący czy organizator. Przez te wszystkie lata udało mi się zdobyć na tyle doświadczenia, aby rozwijać zespół sportów elektronicznych. Początkowo łatwo nie było, ale udało się pozyskać młody, dobrze prosperujący zespół. Wystarczyło dać im szansę i pomóc w dalszym rozwoju. Później to już praca nad rozwojem całej struktury zespołu.
Jaki jest podział obowiązków w organizacji - kilka słów o zarządzających
W rozwój PRIDE zaangażowanych jest prawie trzydzieści osób. Nad wszystkim głównie czuwają dwie osoby - ja oraz Tomek Wnukowski. Tomek ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie przy pracy z markami IT odpowiada za kontakty biznesowe. Natomiast ja skupiam się głównie na działaniach kreatywnych oraz realizacji wszelkich projektów. Świetnie się z Tomkiem uzupełniamy w tym wszystkim.
Akademia Pride to ciekawy pomysł na wyszukiwanie młodych talentów. Opowiedz więcej o tej inicjatywie.
Akademia PRIDE to projekt, który wystartował we wrześniu 2016 roku. Akademia skoncentrowana jest wyłącznie na rozwoju młodych talentów w "CS:GO". Z ramienia PRIDE prowadzi ją Kubik - były trener drużyny PRIDE, który w ramach akademii zajmuje się edukacją i rozwojem młodych (16-20 lat), utalentowanych zawodników. Celem działania akademii jest scouting talentów oraz przeszkolenie ich i stworzenie im warunków do rozwoju, aby mogli stanowić nową, silną drużynę na scenie "CS:GO" w Polsce. Uczestnicy akademii biorą udział w regularnych treningach, mają dostęp do gaming house PRIDE oraz grają na sprzęcie najwyższej klasy - pod okiem trenera.
Jakie są największe problemy w codziennej pracy
Codzienne problemy? To chyba nie w esporcie. Chociaż jest to praca, ja świetnie się przy tym wszystkim bawię. Od wielu lat działam w środowisku, więc wiele rzeczy widziałem i z wieloma rzeczami potrafię sobie od razu poradzić.
Kto decyduje o polityce transferowej
Ostatecznie o zmianach w zespole decyduję ja jako prezes spółki, ale wszystko staram się konsultować bezpośrednio z zawodnikami. W zespole bardzo istotną kwestią jest atmosfera, która przekłada się później na komunikację i chemię między zawodnikami. Jeżeli to wszystko ze sobą współgra to zespół ma szansę rozwoju
Jakie są wasze największe sukcesy do tej pory
Myślę, że największym sukcesem do tej pory było zakwalifikowanie się do Minora, fazy grupowej rozgrywek europejskich. Po drodze tych sukcesów było jeszcze kilka m.in. zwycięstwo w pierwszym sezonie Polskiej Ligi Esportowej, dwukrotne mistrzostwo w Pucharze Polski Cybersport, vicemistrzostwo w ESL Mistrzostwach Polski.
Czy drugie miejsce w tegorocznym Pucharze Polski Cybersport to sukces czy porażka?
Porażką tego bym nie nazwał w końcu zagraliśmy w finale Pucharu Polski. Nie ma też jednak co ukrywać, że pojechaliśmy obronić tytuł. Niestety nie udało się, ale spotkanie na pewno było ekscytujące. Taka jest rywalizacja ktoś musi przegrać.
Jakie są Twoje wrażenia po IEM Katowice 2018 w porównaniu z poprzednimi edycjami w Spodku?
Z roku na rok w samym Spodku jest coraz lepiej. Ogromne ilości widzów, wypełnione trybuny po ostatnie krzesełko. Świetna atmosfera. MCK znowu przyniósł masę atrakcji odwiedzającym. Stoiska wyglądały dużo lepiej niż w roku ubiegłym, ale zabrakło nowości. Imprezę jednak na pewno można zaliczyć do bardzo udanych, a ja cały czas czekam na IEM na Stadionie Narodowym.
Cele na najbliższe 2 lata
Aż tak daleko nie lubię wybiegać. Zawsze skupiam się na tym co jest tu i teraz. To pozwala realizować wszystko w 101%.