Trwa ładowanie...
d1ytgig

PlayWay przebija sukces CD Projektu. Zyski prawie 7-krotnie wyższe niż rok temu

PlayWay może pochwalić się imponującym wzrostem zysków w przeciągu ostatniego roku. Niesamowity sukces spółki gamingowej, na czele z Krzysztofem Kostkowskim, zaskoczył nawet analityków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cooking Simulator - jedna z najlepiej ocenianych gier PlayWay
Cooking Simulator - jedna z najlepiej ocenianych gier PlayWay (Materiały prasowe)
d1ytgig

PlayWay to polski producent i wydawca gier komputerowych, który rozpoczął działalność w 2011 roku, a w 2016 wszedł na giełdę. W ich portfolio znajdziemy przede wszystkim symulatory, w tym bardzo dobrze oceniany przez graczy House Flipper, Cooking Simulator, Train Simulator Renovation czy Ultimate Fishing Simulator.

Jak się okazuje strategia firmy, jeśli chodzi o wybór wydawanych gier, okazała się skuteczna, ponieważ PlayWay w drugim kwartale 2020 roku osiągnął zysk na poziomie 128 mln złotych. Tym samym znacząco przebił wynik finansowy CD Projektu, który odnotował 54,8 mln złotych zysku.

Taki wynik PlayWay jest zaskoczeniem nawet dla analityków, którzy przewidywali, że w tym czasie firma zarobi ok. 24,2 mln złotych. Osiągnięta kwota oznacza również wzrost zysku o 676 proc. względem zeszłego roku. Tak dobre wyniki finansowe zaowocowały gwałtownym wystrzeleniem akcji PlayWay. Na zamknięciu środowej sesji giełdowej firma zyskała 12 proc., a w ciągu ostatniego roku akcje skoczyły w górę o 190 proc.

d1ytgig

Sukces PlayWay jest zasługą m.in. aż 50 studiów, które produkują bardzo wiele gier, z których znaczna część okazuje się sukcesem. Nie da się również ukryć, że symulatory cieszą się popularnością, której fenomen ciężko wyjaśnić.

Zobacz też: Najlepsze darmowe gry jednoosobowe ze Steama

Oczywiście ciężko porównywać PlayWay i CD Projekt. Ten drugi jest jedną ze spółek o największej kapitalizacji na Giełdzie Papierów Wartościowych, a jego wartość jest niemal 12-krotnie wyższa niż PlayWay. Obie firmy wypuszczają również bardzo odmienne gry, co wiąże się z różnym ryzykiem inwestycji.

CD Projekt ma w swoim portfolio zaledwie dwie marki - Wiedźmina i Cyberpunk 2077, co sprawia, że bierze na siebie znacznie większe ryzyko. Jeżeli Cyberpunk 2077 nie spełni oczekiwań graczy i inwestorów, może to zaważyć na przyszłości nie tylko CD Projektu, ale również całej polskiej branży gier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ytgig

Podziel się opinią

Share
d1ytgig
d1ytgig
Więcej tematów