Cyberpunk 2077. To oni stoją za produkcją gry, sukcesem serii "Wiedźmin" i CD Projekt Red
Wreszcie po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć "Cyberpunk 2077" w akcji - CD Projekt Red zorganizował wielki pokaz gry. Mimo że produkcja może kojarzyć się wielu z twarzą Keanu Reveesa, to jednak CD Projekt RED to przede wszystkim twórcy. Przedstawiamy ich sylwetki.
Cyberpunk 2077 to jedna z najbardziej oczekiwanych gier nie tylko 2020 roku, ale chyba i dekady. W końcu produkcję CD Projekt RED zapowiedział jeszcze w 2013 roku. Polskie studio kojarzone jest ze świetnym Wiedźminem, więc poprzeczka zawieszona jest niezwykle wysoko. Chociaż sukces ma twarz Geralta, to za wiedźmińskim cyklem, jak i Cyberpunk 2077 stoją prawdziwi ludzie. Przybliżmy ich sylwetki.
Przypomnijmy też, że dziś o 18.30 na naszych serwisach Polygamia.pl i dobreprogramy.pl przeczytacie relacje Pawła Hekmana i Barnaby Siegla, którzy mieli okazję uczestniczyć w pierwszym w historii pokazie Cyberpunka 2077 z możliwością samodzielnego zagrania.
Marcin Iwiński - jeden z najbogatszych Polaków
Oficjalnie Iwiński jest "wiceprezesem zarządu do spraw międzynarodowych". Jest też głównym akcjonariuszem, mającym ponad 12 proc. udział. W rozmowie z Michałem Szafrańskim przyznawał, że czas po premierze pierwszego "Wiedźmina" w 2007 r. - kiedy o CD Projekt Red zrobiło się głośno - był najgorszym okresem w jego życiu. Po wzięciu kredytu w 2008 roku sytuacja na rynku była niepewna. Na tyle, że brakowało nawet pieniędzy na wypłaty.
Stresująca sytuacja zmieniła podejście do życia Iwińskiego. Jest buddystą i weganinem. Według "Forbesa" majątek wiceprezesa pozwala mu zająć dziewiątą pozycję na liście najbogatszych Polaków.
Adam Badowski - od teledysków po Cyberpunk 2077
Adam Badowski, podobnie zresztą jak samo studio CD Projekt Red, pochodzi z Łodzi. Badowski nie tylko otrzymał tam absolutorium z filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, ale wraz z wokalistą Cool Kids of Death tworzył teledyski tej kultowej w pewnych kręgach grupy.
Współpracę z CD Projektem rozpoczął w 2002 roku. Jako animator i grafik 3D nadzorował pracę łódzkiego oddziału firmy przy pierwszym "Wiedźminie". Wizualna koncepcja dwóch pierwszych części to właśnie zasługa Badowskiego. Po późniejszej fuzji CD Projekt Red Sp. z o.o. z CD Projekt Red S.A. zaczął nadzorować cały proces deweloperski w firmie.
"Nie mogę niestety powiedzieć, że nie wynoszę pracy do domu, że jest moment, w którym się resetuję. Ta praca jest dwudziestoczterogodzinna" - mówił o swoim zajęciu Badowski.
W 2017 pojawiły się jednak oskarżenia wobec kierowanego przez niego studia, a konkretnie stylu pracy studia. Podsumował je youtuber YongYea na podstawie wpisów byłych pracowników na portalu Glassdoor. "Nasze podejście niekoniecznie musi odpowiadać każdemu" - można były wyczytać w odpowiedzi od Adama Badowskiego i Marcina Iwińskiego.
Adam Badowski posiada 0,16 proc. akcji spółki CD Projekt o łącznej wartości 61 200 000.
Michał Kiciński - nie tylko gry
Michał Kiciński jest jednym z dwóch założycieli CD Projektu. Po latach Kiciński przyznawał, że choć branża gier daje olbrzymią satysfakcję, to jest też wycieńczająca. Kiedy w 2008 roku Kiciński odbierał nagrodę Przedsiębiorcy Roku, fizycznie cierpiał - był tak zestresowany, że pospinane mięśnie nie wytrzymały, co doprowadziło do pęknięcia więzadła. "Czułem się jak wrak człowieka" - wspominał.
Odtrutką od gier miały być etyczne biznesy. Otworzył jedno centrum medytacyjne w Świętej Dolinie Inków w Peru oraz dwa w Polsce, zaczął tworzyć telefon o najniższej na świecie sile promieniowania, a także otworzył... wegańską restaurację w Warszawie.
Michał Kiciński posiada prawie 11 proc. wszystkich akcji CD Projekt RED, których wartość rynkowa wynosi 4 278 331 248.
Adam Kiciński - prezes
Adam Kiciński to prezes CD Projektu, prywatnie brat Michała Kicińskiego. Posiada prawie 3,5 proc. akcji. Z firmą związany jest od początku jej istnienia. Jak czytamy na stronie firmy, Kiciński "koordynuje wyznaczanie strategii Spółki i jej Grupy Kapitałowej oraz wspiera realizację zatwierdzonej strategii" oraz "koordynuje działalność Spółki w zakresie relacji inwestorskich".
Wcześniej kierował pracami nad dwiema pierwszymi częściami Wiedźmina. Jest m.in. laureatem nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „Wizja i Innowacje”.
Michał Nowakowski - od pisania o grach do ich tworzenia
Michał Nowakowski swoją karierę z grami rozpoczął od ich opisywania - był redaktorem "Świata Gier Komputerowych", "Komputer Świata Gry" czy pisma "Play". Odpowiadał też za zakup licencji gier publikowanych na płytach CD dołączanych do miesięczników. Z CD Projektem związany od 2005 roku.
Jak głosi strona spółki, "Michał Nowakowski w Zarządzie CD PROJEKT S.A. odpowiada za kształtowanie i realizację polityki sprzedażowej i wydawniczej Spółki". W praktyce oznacza to, że Nowakowski często wypowiada się na temat Cyberpunk 2077, tłumacząc, czego można spodziewać się po grze.
Nie tylko grube ryby
Owszem, liderzy są potrzebni, ale CD Projekt Red od dawna nie jest firmą, gdzie niewielka grupa pasjonatów odpowiada za końcowy projekt. To w końcu studio zatrudniające przeszło ponad tysiąc osób. "Cyberpunk 2077" to więc dzieło wielu rąk, ale kilka kluczowych nazwisk trzeba jeszcze wymienić.
Marcin Blacha jest główną osobą odpowiedzialną za scenariusz. Jego kariera w branży gier rozpoczęła się od "Wiedźmina 3", a na swoim koncie ma książki i opowiadania. Paweł Sasko, główny autor questów, po niedawnym przesunięciu premiery przyznawał, że "Cyberpunk 2077" to dla niego cały świat. Więcej o samej produkcji Sasko opowie w rozmowie, która niedługo się ukaże na Polygamii.
Mateusz Tomaszkiewicz, czyli reżyser zadań, o Cyberpunku 2077 wypowiadał się już na Polygamii. W zespole ważną rolę odgrywają także Magdalena Zych, Philipp Weber czy Max Pears, który przed przyjściem do CD Projekt RED pracował w Ubisofcie nad dobrze ocenianą sieciową strzelanką "The Division".