Trwa ładowanie...

CD Projekt wart prawie tyle co Ubisoft. Oby Cyberpunk 2077 udał się i bańka nie pękła

Przesunięcie premiery Cyberpunka 2077 wcale nie zaszkodziło spółce CD Projekt. A przynajmniej nie na długo, bo odrobiła starty i jeszcze zyskała. Teraz to jedna z czterech najwyżej wycenianych firm na warszawskiej giełdzie.

CD Projekt wart prawie tyle co Ubisoft. Oby Cyberpunk 2077 udał się i bańka nie pękłaŹródło: Materiały prasowe
d3m0tiz
d3m0tiz

CD Projekt ma kapitalizację giełdową (31,3 mld PLN) niewiele niższą niż Ubisoft (34,8 mld PLN), a sporo prześciga np. Square Enix (21,9 mld PLN) czy rodzimy 11 bit studios (1 mld PLN). Niedługo może nawet przegonić PKN Orlen (32,5 mld PLN), a nawet PZU (34,4 mld PLN) czy wspominany Ubisoft. Ale wszystko jest uzależnione od doniesień na temat Cyberpunka 2077, ruchów firmy przed premierą i samej atrakcyjności gry po wydaniu.

Nie każdy projekt firmy był wielkim sukcesem, ale to raczej poboczne gry

Jak zauważa portal wyborcza, bardzo ciężko odnieść dwa tak duże światowe sukcesy jeden po drugim. Gwint czy Wojna Krwi nie miały być tak wielkimi projektami jak Wiedźmin 3 lub Cyberpunk 2077, ale pamiętajmy, że singlowa karcianka początkowo musiała sprzedawać się nie tak dobrze, bo zrezygnowano z komputerowej ekskluzywności na GOG i wypuszczono ją też na Steam.

Za to Gwint mimo pewnej popularności oraz kolejnych portów na iOS oraz Androida, i tak odchodzi z konsol PS4 i Xbox One z racji zbyt małej liczby grających. Niewielkie próby CD Projekt z poprzednimi mobilnymi projektami też są już martwe. The Witcher Battle Arena w niecały rok po premierze został usunięty z Google Play i App Store, a adaptacja planszówki The Witcher Adventure Game na PC i smartfony oraz tablety ma marną popularność.

d3m0tiz

To oznacza, że nie wszystko, do czego dotknie się CD Projekt przemienia się w złoto i światowy sukces na najwyższym poziomie. Choć wspominane produkcje nigdy nie miały rywalizować z Wiedźminem 3 i Cyberpunkiem 2077. To zdecydowanie mniejsze i częściowo eksperymentalne dla studia projekty.

CD Projekt nie może zawieść, polska branża gier jest w jego rękach

Obecnie cała polska branża gier jest ciągnięta przez CD Projekt. Oczywiście to niejedyna firma odnosząca sukcesy, ale mowa o kwestii zapatrywań inwestorów. Według wyborczej, wartości akcji CD Projektu urosła o 21 tysięcy procent od 2009 roku! To największy progres wśród wszystkich europejskich firm z Stoxx Europe 600.

Analitycy Bloomberg Inteligence także zanotowali firmę jako jedną z najbardziej obiecujących na świecie. Jeśli Cyberpunk 2077 powtórzy sukces Wiedźmina, dalej poniesie całą polską branżę gier, a akcje spółki poszybują jeszcze wyżej. Jeśli nie, może nastąpić kiepski czas dla rodzimego gamedevu. Byłaby to tylko jedna nietrafiona premiera, ale położyła by cień na cały rynek w Polsce.

Inwestorzy w dużej mierze patrzą przez pryzmat CD Projekt, a nie tylko poszczególnych firm. Porażka jest wbrew pozorom bardzo możliwa, bo fani liczą na kolejną "najlepszą grę w historii" czy niemalże taką, a tylko "bardzo dobra", która normalnie byłaby wielkim sukcesem, może okazać się zawodem.

d3m0tiz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m0tiz
Więcej tematów