Trwa ładowanie...
ycipk-2magb0
35 lat Commodore 64 - zobacz wideo

35 lat Commodore 64 - zobacz wideo

W sierpniu 1982 roku do sklepów trafiło Commodore 64. Nikt nie przewidywał, że stanie się najpopularniejszym komputerem w historii! Oto jego historia i powody, za które był tak lubiany
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2magb0

Koniec lat 70. to początek ery komputerów domowych. Ale niewielu mogło sobie na nie pozwolić. Pierwsze dostępne w sklepach modele, jak Apple II czy Commodore PET, były drogie i służyły głównie do czysto biurowych celów. W kolejnej dekadzie zaczęły się pojawiać tańsze i lepsze sprzęty. "Technologia przyszłości" zaczęła pojawiać się w domach.

Ulubieńcem okazał się kolejny wynalazek Commodore i nazwie 64. Był oferował dobre podzespoły i był tańszy od konkurencji - do tego z roku na rok taniał. Gdy pierwsza fala C64 przeszła przez USA, komputery zaczęły docierać masowo do zachodniej Europy, a później także do nas - za żelazną kurtynę. Szacuje się, że łącznie sprzedano nawet 17 milionów sztuk tego konkretnego modelu! Za ten wynik C64 trafiło do księgi rekordów Guinnessa.

ycipk-2magb0

Najlepsze gry na Commodore 64

Nie ma co jednak ukrywać, że C64 zostanie zapamiętane przede wszystkim, jako sprzęt do grania. Do wielu osób to był pierwszy kontakt z grami wideo. A w co można było zagrać? Wybór był naprawdę spory: sportowe "MicroProse Soccer", "Summer" i "Winter Games", logiczne "Boulder Dash" i "Bubble Bobble", przygodowe "Wasteland" i "Maniac Mansion", bijatyki "International Karate Plus", "Last Ninja" i "Bruce Lee", fabularne ""Pirates!" i "Defender of the Crown" czy platformówkę "Turrican".

Na Commodore 64 pojawiały się oczywiście i polskie gry. Do czołówki należały kultowe już "Robbo", "Diamenty", "Hans Kloss", "Klątwa" czy "Kupiec"

ycipk-2magb0

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2magb0

ycipk-2magb0
ycipk-2magb0