Trwa ładowanie...

Zamiast pracować, grają w Tibię. Zmusza ich do tego kryzys w państwie

Granie na komputerze może być nie tylko zabawą. Streamerzy i e-sportowcy zarabiają na tym ogromne pieniądze, a Wenezuelczycy znaleźli w grach sposób na przetrwanie.

Zamiast pracować, grają w Tibię. Zmusza ich do tego kryzys w państwieŹródło: YouTube
d1dzpvj
d1dzpvj

Jest około 8:30 rano, przy przestarzałym sprzęcie zasiadają gracze. Spędzą tak ponad 11 godzin zbierając wirtualne przedmioty, które dają im możliwość zarobku na utrzymanie siebie i rodziny. Robią sobie przerwy zaledwie na papierosa, bo jeśli zbyt długo zwlekają, ktoś inny zajmie ich miejsce przy komputerze.

Przez kryzys i rosnącą inflację, Wenezuelczykom nie opłaca się pracować. Wirtualne waluty i przedmioty sprzedają za dolary czy kryoptowaluty na internetowych rynkach. Co ciekawe, grają w gry sprzed wielu lat, które wciąż cieszą się sporą popularnością.

Według oficjalnej strony producenta gry "Tibia", liczba aktywnych użytkowników sięga nawet 500 tys. W przypadku drugiej produkcji, "RuneScape" liczy się około 1,6 miliona graczy miesięcznie. Obie gry powstały w drugiej połowie lat 90.

"Nigdy wcześniej nie zarabialiśmy tak dużo", mówi 29-letni Efrain Pena w rozmowie z Bloomberg. Spędza siedem dni w tygodniu w kafejce internetowej Mona Pizza, zdobywając wirtualne przedmioty, aby utrzymać rodzinę. W ten sposób jest w stanie uzyskać kilka dolarów dziennie. Z wykształcenia jest grafikiem, ale praca za wenezuelską walutę boliwar nie opłaca mu się.

d1dzpvj

Praktyka jest nielegalna z punktu widzenia producentów gier. Deweloperzy "RuneScape" twierdzą, że każdego dnia blokuje się około 10 tys. kont powiązanych z handlem wirtualną walutą. "Gdybyśmy na to pozwolili, to zniszczyłoby grę" - mówi dla Bloomberg Mathew Kemp, należący do zarządu Jagex.

Wenezuela należy do krajów z najgorszymi połączeniami internetowym na świecie. W 2017 roku kraj znalazł się na 182 miejscu, spośród 189 badanych. Wyniki opublikowano na portalu Cable.co.uk. Na kiepską jakość internetu wpływają częste kradzieże kabli dostarczających połączenie.

d1dzpvj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dzpvj
Więcej tematów