WP

Ustawiane mecze i hazard. Poważne zarzuty pod adresem gry "FIFA 19"

Ustawianie meczów, naruszenie ustawy hazardowej. Nie, tym razem nie chodzi o piłkę nożną - a przynajmniej nie w wykonaniu prawdziwych piłkarzy. Zarzuty dotyczą wirtualnego futbolu: gry "FIFA 19". Sprawą zajmie się polskie Ministerstwo Finansów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skarga na "FIFA 19" do Ministerstwa Finansów
Skarga na "FIFA 19" do Ministerstwa Finansów (Materiały prasowe)
WP

W "FIFA 19" cała przygoda dla pojedynczego gracza - kariera menadżerska, turnieje - jest dostępna bez żadnych ograniczeń. Podobnie jak tryb wieloosobowy, w którym można rozgrywać mecze z innymi żywymi przeciwnikami. Jest jednak jeszcze FIFA Ultimate Team. W tym trybie ustala się skład drużyny z zawodników, których zdobywa się w paczkach lub kupuje za wirtualną walutę. Złożonymi drużynami rywalizuje się z innymi graczami, którzy robią to samo.

Mikrotransakcje budzą sporo emocji, skoro aby szybko zdobyć Cristiano Ronaldo, trzeba wydać prawie 5 tys. zł. Niedługo sprawą wydawania prawdziwych pieniędzy w wirtualnym świecie zajmie się Ministerstwo Finansów, a nawet Rzecznik Praw Konsumenta.

Jak ujawnił portal komputerswiat.pl, zajmująca się prawem transportowym kancelaria Transtica złożyła doniesienie do Ministerstwa Finansów, oskarżając EA Sports o działalność niezgodną z polską ustawą hazardową. Zdaniem kancelarii mamy do czynienia z "demoralizującą praktyką", bowiem EA Sports, czyli twórcy gry, nie weryfikują wieku grających.

WP

"Przeanalizowaliśmy dosyć dokładnie model sprzedaży paczek oferowanych przez EA w grze "Fifa" i jest on co najmniej niejasny w świetle ustawy o grach hazardowych. Zważywszy na fakt, że większość z konsumentów gry to dzieci, to jest to wysoce nieetyczne" - napisał w oświadczeniu cytowanym przez portal prawnik Tom Rollauer.

Tom Rollauer, który osobiście złożył doniesienie do Ministerstwa Finansów, dodaje, że gracze, którzy wydają w grze pieniądze, osiągają dzięki temu przewagę.

- Wielu graczy pisze o tym na forach, a nawet zamieszczają filmy, które rzeczywiście ukazują przedziwny przebieg meczów. Na czym ta niecodzienność ma polegać? Jeden gracz oddaje 20-30 strzałów, strzelając jedną bramkę, kiedy jego przeciwnik oddając trzy strzały, strzela dwie bramki i wygrywa mecz - wyjaśnił zarzut w rozmowie z portalem cdaction.pl.

WP

To poważny zarzut, bo gdyby to była prawda, mielibyśmy do czynienia z ewidentnym ustawianiem meczów. Chociaż stosując tę logikę, moglibyśmy wierzyć, że każde spotkanie w rzeczywistości jest ustawione. W prawdziwym futbolu przecież często zdarza się, że jedna drużyna jest piekielnie nieskuteczna, a druga wręcz przeciwnie. Ot, chociażby środowy mecz Ligi Mistrzów, Juventus - Manchester United.

Ale na tym lista zastrzeżeń się nie kończy. Zdaniem Rollauera, gracze z polski nie mają "praktycznie żadnych praw", a w wyniku blokady konta można stracić dostęp do "wszystkich trybów gry online, łącznie z aktualizacjami samej gry". Według prawnika twórcy uniemożliwiają skuteczne odwołanie się od ich decyzji, bowiem nie przedstawiają żadnych szczegółów związanych z blokadą.

Jak przyznaje Tom Rollauer w rozmowie z "CD-Action", sprawa jest analizowana przez członków rządu. Z prawnikiem skontaktował się nawet jeden z europarlamentarzystów, który prywatnie jest graczem "FIFA" i ma podobne wątpliwości, co do polityki twórców. Na tym sprawa ma się nie skończyć, bo w przygotowaniu jest także doniesienie do Rzecznika Praw Konsumenta.

WP

EA Sports w oświadczeniu przesłanym mediom odpowiada:

"Głęboko wierzymy, że nasze gry są tworzone i wprowadzane na rynek z zachowaniem wszelkich zasad etycznych i prawnych obowiązujących na całym świecie, i traktujemy te zasady bardzo poważnie. Zależy nam, aby nasi gracze mieli pozytywne i uczciwe doświadczenia w obcowaniu z naszymi grami i przykładamy wielką wagę, aby upewnić się, że nasze gry są promowane w sposób odpowiedzialny, w zgodzie z lokalnie obowiązującym prawem. Jednocześnie staramy się dać graczom możliwość wyboru sposobu, w jaki chcą grać, i czy chcą dokonywać opcjonalnych, dodatkowych zakupów w grach, traktując nasze zobowiązania w stosunku do tych graczy, zwłaszcza dzieci, bardzo poważnie. Co ważne, na każdej platformie istnieją narzędzia kontroli rodzicielskiej, pozwalające rodzicom upewnić się, że ich dzieci mają zapewnioną bezpieczną, rozsądną i odpowiedzialną zabawę. Narzędzia te umożliwiają rodzicom dokonanie wyboru, w jaki sposób ich dzieci mogą grać w gry, włączając w to kontrolę nad dostępnością i wysokością wydatków, ilością czasu spędzonego w grze i rozgrywkach sieciowych oraz współdzieleniem informacji z innymi graczami".

Polub WP Gry
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP