Telltale Games pozwane do sądu. Ciąg dalszy kontrowersji związanych z firmą
Telltale Games to firma, o której bardzo głośno w ciągu ostatnich dni. tudio ogłosiło bankructwo, dokonało masowych zwolnień i wstrzymało produkcje wielu oczekiwanych tytułów. Tym razem gwóźdź do trumny wbił jeden z byłych pracowników, który zarzucił producentowi gier łamanie prawa pracy.
Nad Telltale Games ciąży jakaś klątwa. Firma od miesięcy wzmagała się z problemami finansowym, a dodatkowo musiała dokonać ogromnej restrukturyzacji w strukturze zatrudnienia. Finalnie studio musiało pogodzić się z porażką i ogłosić bankructwo. W wyniku tego wielu zatrudnionych straciło swoje miejsca pracy.
Według doniesień część z odchodzących pracowników twierdzi, że nie otrzymała należnych im wypłat już do pewnego czasu. Pomimo problemów finansów, zarządzający firma nadal zatrudniali kolejnych pracowników.
Wśród poszkodowanych osób znalazł się Vernie Roberts, jeden z byłych pracowników Telltale Games. Złożył on pozew zbiorowy w San Francisco, oznajmiając, że studio zwolniło pracowników bez żadnych powodów i ostrzeżenia, co jest wymagane według ustawy WARN Act z 1988 roku.
Według tego zapisu prawnego, organizacja zatrudniając ponad 100 osób, musi poinformować pracowników co najmniej 60 dni wcześniej o potencjalnych masowych zwolnieniach. Wśród grupy która pracowało nad „The Walking Dead” znajdowało się ponad 200 osób. Jednak nie zasygnalizowano żadnego ostrzeżenia.
W treści pozwu sądowego dowiadujemy się, że w studiu zwolniło ok. 275 osób, bez żadnej przestrogi. Oprócz tego ubezpieczenia zdrowotne zwolnionych wygasną pod koniec września. W przypadku gdy sąd zgodzi się z argumentami oskarżających, WARN Act zakłada, że studio będzie musiało wypłacić pensje i wszystkie należności za okres 60 dni, w którym Telltale powinno wydać ostrzeżenie.
Na niekorzyść Telltale Games działa też ich lokalizacja. W Kalifornii prawo pracy jest znacznie bardziej zaostrzone niż w pozostałych stanach. Ogólnokrajowa ustawa WARN Act zakłada, że wszelkie nieprzewidziane okoliuczności anulują jej zastosowanie. W kalifornijskiej wersji tej ustawy taka klauzula nie jest zawarta.