WP

PlayStation 5 uruchomi także stare gry. Patent pokazuje wsteczną kompatybilność

Wymiana konsoli nieodłącznie kojarzy się z pożegnaniem z ukochanymi tytułami z jej starszej generacji, ale być może przy kupnie PlayStation 5 ten ból nas ominie. Patent Sony sugeruje, że nadchodząca generacja konsoli PlayStation będzie zdolna uruchomić gry także z poprzednich wersji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PlayStation 5 uruchomi także stare gry. Patent pokazuje wsteczną kompatybilność
(Shutterstock.com)
WP

Patent, o którym mowa, został złożony 27 lipca 2015 roku. Dowiadujemy się o nim dopiero teraz, gdyż został ujawniony 19 marca 2019. Pod projektem podpisał się główny projektant PlayStation 4 Mark Cerny oraz David Simpson ze studia Naughty Dog, patent złożyła firma Sony Interactive Entertainment.

Choć w dokumencie nie pada wprost nazwa piątej konsoli PlayStation, nie ulega wątpliwości, że to jej dotyczy. Nie jest to jedyna przesłanka o tym, że na PlayStation 5 prawdopodobnie uruchomimy gry z PlayStation 4. Wcześniej dowiedzieliśmy się między innymi o "remasterowaniu przez emulację" o emulowaniu operacji szyny dla starszych gier, opisanym w patencie z Japonii.

Metoda rozpoznawania gier na PS4

WP

Patent obejmuje metodę wykrywania, czy uruchamiana właśnie produkcja powstała z myślą o PlayStation 5, czy poprzedniej wersji konsoli. Jeśli gra będzie pochodzić z PlayStation 4, oprogramowanie konsoli zadba o "downgrade" platformy. Wyłączona zostanie część opcji procesora, by zrównał się wydajnością z odpowiednikiem z poprzedniej generacji, będą też symulowane oryginalne opóźnienia.

Ilustracja z patentu Sony pokazująca sposób działania rozpoznawania gier dla PlayStation 4 i PlayStation 5 United States Patent and Trademark Office
Podziel się

Kompatybilność wsteczna działałaby jedynie na poziomie oprogramowania. Instalacja dodatkowych podzespołów czy przerabianie konsoli nie będzie potrzebne, a od strony gier zapewne nie będzie widać różnicy, czy są uruchamiane na PS4, czy na spowolnionym PS5.

Polub WP Gry
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP