Trwa ładowanie...
na luzie
Grzegorz Burtan
22-02-2018 13:29

Jedna z najgorętszych premier tego roku jest rasistowska? Takie zarzuty padają w sieci

Lata pracy, finansowe wsparcie od fanów, konsultacje z historykami. Wszystko po to, aby "Kingdom Come: Deliverance" było piękne, wciągające i zgodne z realiami XV-wiecznych Czech. Ale emocje komentatorów w sieci rozpala nie sama gra, a coś, czego w niej zabrakło.

Jedna z najgorętszych premier tego roku jest rasistowska? Takie zarzuty padają w sieciŹródło: Materiały prasowe
d3hll5j
d3hll5j

Warhorse, studio z kraju Szwejka i knedlików, postanowiło, że ich debiutancki tytuł, RPG "Kingdom Come: Deliverance", będzie niesamowicie ambitnym przedsięwzięciem. 16 kilometrów kwadratowych średniowiecznej Bohemii, immersyjny świat pozbawiony magii, wymagający system walki i obłędne przywiązanie do detali przyćmiewa niedociągnięcia czy występujące tu i ówdzie bugi.

Jednak w recenzji cenionego portalu Eurogamer pojawia się jeszcze inny wątek. Jej autor zauważył, że prawie wszyscy napotykani w grze bohaterowie są... biali. Dodaje, że poza spokrewnionymi z Turkami seldżuckimi Połowcami, nie odnajdziemy tam nikogo spoza europejskiej etniczności - co w zasadzie całkowicie obala jego spotrzeżenia. Mimo to, postanowił podpytać historyka, czy przypadkiem w tamtym okresie historycznym bohemskimi gościńcami nie podróżowali przedstawiciele ras innych niż kaukaska.

Warhorse Studios
Źródło: Warhorse Studios

Henry, z kuflem w ręku, to główny bohater gry

d3hll5j

Rozmówca przyznał, że owszem, mogło do tego dojść – trakty mogli odwiedzać czarni Afrykanie, a w konsekwencji zostawać w oberżach, miastach czy rozbitych obozach. Więc nasz bohater mógłby na nich trafiać, prawda? W końcu Praga czy Ołomuniec były na trasie Jedwabnego Szlaku.

Otóż nie. Oba te miasta nigdy nie były punktami tranzytowymi na tym szlaku handlowym. Co zresztą wytknął na swoim blogu Marcin Kosman, były marketing menadżer CDP, dawniej dziennikarz growy. Burza rozpętała się na Facebooku pod jego wpisem.

facebook
Źródło: facebook

A z kolei sami twórcy przyznali, że czarnoskórych osób w grze nie ma, bo i w XV wieku ich nie było – co zresztą konsultowali z mediewistami i ekspertami od tamtego okresu. Daniel Vavra z oskarżeniami o pomijanie innych etniczności mierzył się jeszcze w 2016 roku, na prawie dwa lata przed premierą gry! Wtedy wdawał się w dyskusje na Twitterze, pokazując swoje wyjątkowo zjadliwe poczucie humoru.

Twitter
Źródło: Twitter

Na prośbę historycznych rewizjonistów i na potrzeby zachowania wierności historycznej przedstawiam nowego bohatera!

d3hll5j

Dla wielu osób sprawa jest przykładem szalejącej "politpoprawności", która każe twórcom dopasowywać swoje wizje artystyczne do bardziej zdywersyfikowanego etnicznie obrazu. Sprawa nie jest nowa, bo kwestia reprezentacji innych ras w mediach pojawia się co chwila - jak w momencie obsadzenia Idrisa Elby jako Heimdalla w marvelowskim "Thorze", co z kolei oburzyło fanów nordyckiej mitologii.

I tu pojawia się pytanie - czy każda gra potrzebuje zróżnicowanych pod względem płci, seksualności, etniczności? Jeśli taka jest wizja artystyczna, to czemu nie? Jednak wizją Warhorse było wierne odwzorowanie czasów, gdzie mobilność społeczna była jednak na niższym poziomie niż współcześnie. Prawdopodobieństwo spotkania czarnoskórej postaci z Afryki przez mieszkańca niedużego miasta w całym swoim życiu było raczej bliskie zeru.

Ostatecznie recenzent Eurogamera nie poleca gry, głównie z powodu jej problematycznego podejścia do średniowiecza. Jego zdaniem, Warhorse nie potraktował swojej historii krytycznie, a "Kingdom Come" jest romantyczną wizją tego, jakie fajne miał wówczas życie biały, heteroseksualny mężczyzna. Cóż, patriarchalna i feudalistyczna drabina była bezlitosna – a nasz bohater nie jest aż tak uprzywilejowany. Henry to syn kowala – reprezentanta ważnego i cenionego, ale nie najbardziej prestiżowego zawodu.

d3hll5j

Ciężko mi też znaleźć romantyczną wizję w żmudnym jeżdżeniu konno między miastami, siadaniem na wychodku, zabijaniu bandytów czy okradaniu opactw. Gra jest do bólu przyziemna – jesteś nikim w wielkim, strasznym świecie i budujesz swoją pozycję. A to, że nie ma tam zbyt wielu osób innych ras, jest po prostu efektem geograficznego położenia. Gdyby twórcy chcieli zrobić historię o Bliskim Wschodzie, czyniąc z "białych" głównych bohaterów, opór środowiska miałby zrozumiałe podstawy.

Tymczasem obserwujemy spór nie wokół historii, a naginania własnych wizji do oczekiwań innych. To tym bardziej krzywdzące, że twórcami nie kierowały żadne rasistowskie pobudki, ale próba wiernego odwzorowania pewnego środowiska. Naprawdę, w historii gier komputerowych można znaleźć o wiele bardziej odrażające i jawnie rasistowskie produkcje. "Kingdom Come: Deliverance" nie jest jedną z nich.

d3hll5j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hll5j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj