Co słychać na wirtualnych boiskach "FIFA 18"?
"FIFA" to najpopularniejsza na świecie seria gier sportowych o tematyce piłki nożnej. W Polsce mamy wielu utalentowanych zawodników, którzy odnoszą sukcesy zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Siedzenie z padem przed monitorem nabiera innego znaczenia.
Wielu profesjonalnych graczy zaczynało swoją przygodę od styczności z piłką nożną na poziomie amatorskim. Kiedy zdali sobie sprawę, że na prawdziwej murawie nie odniosą sukcesu, przenieśli się do wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze tryumfy w pojedynkach ze znajomymi, rodzeństwem mogą zaprowadzić cię do rywalizacji z najlepszymi zawodnikami w kraju. Choć "FIFA" nie jest w Polsce tak popularnym esportem jak "CS:GO" czy "League Of Legends", nie brakuje u nas turniejów o zasięgu lokalnym.
W ostatnim czasie popularną praktyką stało się zatrudnianie zawodników "FIFA" przez kluby sportowe. Nie zawsze brane pod uwagę są tylko umiejętności w grze, dla klubów liczy się również przywiązanie do barw reprezentowanej drużyny oraz integracja z kibicami. Na chwilę obecną zespoły takie jak: Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Wisła Płock, Piast Gliwice, GKS Tychy, Polonia Środa Wielkopolska inwestują w "Fifę". Wejście kolejnych to tylko kwestia czasu. Jednak wciąż daleko nam do Niemców czy Francuzów, którzy już zorganizowali ligi dla graczy dokładnie na kształt tych piłkarskich.
Swoich zawodników posiadają również organizacje esportowe. Najbardziej znaną w naszym kraju jest bez wątpienia ALSEN-Team. Od lat to właśnie w tej drużynie występują wielokrotni mistrzowie Polski. Rywalizacja toczy się na wszystkich platformach (Xbox One, PS4, PC), jednak turnieje rozgrywane są w większości na konsolach. Mistrzostwa Polski organizowane przez Electronic Sports League (ESL) są doskonałą formą promocji zawodników. Wielu uczestników ostatniej edycji, rozgrywanej w 2017 roku, posiada w tej chwili profesjonalny kontrakt.
Aktywny organizatorem turniejów była również Legia Warszawa. To właśnie z inicjatywy tego klubu powstał Lay’s Gaming Legia Community Cup, którego finały rozgrywane były na stadionie drużyny. Ubiegły rok najlepsi zawodnicy w kraju zakończyli w Częstochowie na turnieju Piłkarska Gwiazdka Gaming. Czy z grania w "Fifę" da się utrzymać? Tak, pod warunkiem, że bierzesz udział w turniejach i umiejętności pozwalają ci kończyć je na podium. Oczywiście nie brakuje rozgrywek, w których rywalizacja toczy się w internecie. Najlepszych graczy w naszym kraju spotkasz w PlayStation League (aktualnie trwa 5 sezon) czy na platformie turniejowej Gifinity.
"Gram nieźle, ale chcę podnieść swoje umiejętności. Jak to zrobić?" Wielu profesjonalnych zawodników "FIFA" prowadzi transmisje ze swoich rozrywek na Youtubie czy Twitch.tv. Znajdziecie tam taktykę, aktualną formację czy wytyczne dla piłkarzy. Często uzyskacie też porady dla gry w ataku czy obronie.
W Polsce nie brakuje znakomitych graczy, a na wyróżnienie bez wątpienia zasługują:
- Miłosz "milosz93" Bogdanowski - Reprezentant Legii Warszawa, Mistrz Polski FIFA 17 uczestnik ESWC w Paryżu oraz finałów FUT 18 Champions Cup w Barcelonie;
- Marcin "mRN" Sczes - Zawodnik ALSEN-Team, Vice Mistrz Polski FIFA 17;
- Damian "damie" Augustyniak - 3 miejsce podczas Mistrzostw Polski FIFA 17, uczestnik FUT 18 Champions Cup w Barcelonie.
Dużą popularnością wśród krajowej publiczności cieszą się również youtuberzy, którzy często starty w turniejach łączą z dobrą zabawą. Lachu, PLKD, Junajted to jedni z licznych twórców, których poczynania śledzą miliony Polaków.
Krajowa scena "FIFA 18" ma się nieźle - jednak zawsze może być lepiej. Najbardziej brak cyklicznych rozgrywek, które zrzeszałyby najlepszych graczy w naszym kraju. Cieszy fakt obecności polskich graczy na turniejach o randze międzynarodowej. Budujące jest wciąż rosnące zainteresowanie klubów piłkarskich, które coraz odważniej wkraczają na wirtualne murawy.
Sebastian Nanasik, Bartłomiej Sękowski