Trwa ładowanie...
d3yj3jg

CD Projekt RED

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: CD Projekt RED

CD Projekt RED – polskie studio tworzące gry wideo. Powstało w 2002 roku jako niewielka spółka zależna dla CD Projekt, wydawcy zagranicznych gier w Polsce. Od tamtej pory przekształciło się w jednego z wiodących twórców gier na świecie i ma na swoim koncie tytuł Dewelopera Roku. Zatrudnia ponad 550 osób i odpowiada za słynną serię Wiedźmin.

CD Projekt RED – historia powstania

Swoje istnienie CD Projekt RED zawdzięcza Michałowi Kicińskiemu i Marcinowi Iwińskiemu. Obydwu od zawsze pasjonowały gry komputerowe. Były jednak ciężko dostępne w Polsce. Ich sprzedażą zajmowali się jeszcze chodząc do szkoły średniej, niejednokrotnie zdobywając w tym celu pirackie wersje amerykańskich tytułów. Postanowili jednak, że rozpoczną legalną działalność i w taki sposób w maju 1994 roku jako pierwsi w Polsce stali się importerami płyt CD-ROM. Powstało CD Projekt.

Pomogła sytuacja ekonomiczna w Polsce, a także wykorzystanie mieszkania znajomego jako siedziby firmy. Po pewnym czasie Kicińskiemu i Iwińskiemu udało się nawiązać kontakty z wiodącymi producentami gier komputerowych, w tym na przykład z firmami Blizzard i Interplay. W kolejnych latach postanowili także, że będą tworzyć spolszczenia do gier komputerowych – w Polsce graczy ze świetną znajomością angielskiego było mało.

Pierwszy przełom nastąpił po pięciu latach. W 1999 roku CD Projekt wydało na polski rynek grę "Baldur’s Gate". Do jej przetłumaczenia udało się zatrudnić czołowych polskich aktorów, takich jak Piotr Fronczewski czy Wiktor Zborowski. Gra cieszyła się ogromną popularnością, a firma CD Projekt zaczęła szybko rosnąć i przynosić coraz większe zyski. Wcześniej wspomniany Interplay (wydawca Baldur’s Gate na zagraniczne rynki) poprosił Iwińskiego i Kicińskiego o pomoc przy programowaniu jednego z sequeli gry.

CD Projekt miał odpowiadać za wersję gry "Baldur's Gate: Dark Alliance" na komputery stacjonarne. Zatrudniono w tym celu Sebastiana Zielińskiego, znanego w Polsce twórcę gier (z tytułem Mortyr na swoim koncie). Po pewnym czasie Interplay zrezygnowało jednak z tego projektu. Mimo to, w CD Projekt nie przestawano myśleć o tworzeniu własnych gier. W 2002 roku jego założyciele otworzyli studio deweloperskie, na czele którego stanął Zieliński.

CD Projekt RED – pierwszy Wiedźmin

Szefowie CD Projekt zastanawiali się, co zrobić z kodem źródłowym, który został po tworzeniu Baldur’s Gate: Dark Alliance. W międzyczasie zauważyli także, że dostępna jest licencja na gry obsadzone w świecie Wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Od zawsze byli fanami tej serii książek, lubili także gry RPG (stąd zainteresowanie Baldur’s Gate, czyli jednej z najlepszych tego typu w historii). Nowe studio deweloperskie nazwano tymczasem CD Projekt RED.

Postanowiono zdobyć prawa do Wiedźmina od samego autora książek. Szczęśliwy dla CD Projekt RED okazał się być fakt, że Sapkowskiego gry komputerowe nigdy specjalnie nie interesowały. Prawa do Wiedźmina przekazał świeżo upieczonym deweloperom niemal za darmo. Niedługo potem powstało pierwsze demo, które, jak do dziś przyznają szefowie CD Projekt RED, nie było zbyt dobre. Postanowiono więc zacząć od podstaw, a Sebastian Zieliński opuścił firmę.

Pomogło uzyskanie silnika graficznego od BioWare. Prace nad Wiedźminem ruszyły pełną parą w 2003 roku, a początkowy 15-osobowy zespół projektantów po pewnym czasie przerodził się w ponad 100 zatrudnionych osób. Na grę przeznaczono budżet 20 mln złotych, a po kilku latach znaleziono dla niej wydawcę - Atari. W ten sposób w 2007 roku zadebiutowała gra o tytule "Wiedźmin".

Fabularna gra fantasy została ciepło przyjęta - zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jak zauważali dziennikarze z naszego kraju, Wiedźmin sprawił, że "zaczęto mówić o polskim rynku gier komputerowych". Zagraniczne media tymczasem chwaliły grę w szczególności za ciekawą, wielowątkową fabułę i świetną ścieżkę dźwiękową. Studio CD Projekt RED przyciągnęło uwagę także ze względu na ciekawy sposób wydania gry.

CD Projekt RED – studio dbające o gracza

CD Projekt RED już od czasów pierwszej gry dba o jak najlepsze wrażenia z zakupu. Do pudełek oprócz płyty z grą dołącza też wiele dodatków. Szczególnie duża ich liczba pojawiła się po raz pierwszy w wersji kolekcjonerskiej Wiedźmina. Nawet w wersji podstawowej gracze otrzymywali jednak papierową mapę gry, instrukcję, a także płytę ze ścieżką dźwiękową.

W 2008 roku zadebiutowała też Edycja Rozszerzona Wiedźmina, zawierająca dwa rozszerzenia oraz wszystkie najnowsze poprawki. W tym samym czasie w CD Projekt RED rozpoczęto pracę nad sequelem Wiedźmina. Początkowo planowano, że studio będzie dzieliło siły między jej tworzeniem, a także wersją pierwszej części na konsole. Z tego drugiego pomysłu szybko jednak zrezygnowano.

Studio skupiło się na kolejnych przygodach Geralta. "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów" ukazał się po 4 latach od czasu premiery pierwszej gry z serii. Premiera miała miejsce w maju 2011 roku. CD Projekt RED po raz pierwszy opracowało dla tej gry własny silnik graficzny. Zdecydowanie dopracowano rozgrywkę także od strony technicznej. Zmieniono w szczególności system walki, na który skarżyli się do tej pory recenzenci.

CD Projekt RED – światowy twórca gier

Swój egzemplarz drugiej części przygód Geralta otrzymał nawet ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama. Gra spotkała się ze świetnymi recenzjami w czasopismach o grach. Podkreślano, że Wiedźmin to jeden z najlepszych polskich towarów eksportowych i że Polacy ze studia CD Projekt RED stworzyli grę jeszcze lepszą od poprzedniczki. Chwalono brutalność świata przedstawionego, gdzie każda nasza decyzja ma znaczenie.

"Wiedźmin 2: Zabójcy Królów" znalazł się w wielu podsumowaniach najlepszych gier roku. Trafił na pierwsze miejsce wielu z nich i otrzymał wiele nagród, np. sześć statuetek na European Game Awards. Ambicje CD Projekt RED nie skończyły się jednak na drugiej części Wiedźmina. Wiedźmina 2 udało się w końcu wydać także na konsolę Xbox 360. Kiciński, Iwiński i spółka zadecydowali jednak, że czas na najbardziej ambitny do tej pory projekt, zarówno na komputery PC, jak i konsole kolejnej generacji.

Nowa gra miała mieć przełomową grafikę i jeszcze większy świat oraz jeszcze bardziej wciągającą fabułę. Tym razem miało się w niej znaleźć jeszcze więcej elementów RPG. Jej świat z kolei miał być dla gracza całkowicie otwarty, pozwalając na swobodną eksplorację. Chodzi oczywiście o trzecią część serii, czyli grę "Wiedźmin 3: Dziki Gon". Wydatki na produkcję tytułu przerosły najśmielsze oczekiwania twórców. Budżet wyniósł ok. 80 mln dolarów.

Premiera miała miejsce w 2015 roku, a rok później zadebiutowała także darmowa gra oparta na świecie Wiedźmina. To "Gwint: Wiedźmińska gra karciana" - rozwinięcie minigry z Dzikiego Gonu. Możemy w nią grać sami lub przez internet, ruszyły też turnieje Gwent Masters. Ostatnim tytułem autorstwa CD Projekt RED jest tymczasem "Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści", czyli wydany osobno tryb fabularny Gwinta.

CD Projekt RED - studio obecnie

Studio CD Projekt RED wydaje swoje gry zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej. Są dostępne w platformie Steam, gdzie udało się pobić rekordy. Kupimy je także w GOG.com należącej do CD Projektu. Firma kładzie spory nacisk na brak systemu DRM blokującego dostęp do gier. Gry pobrane za pośrednictwem GOG możemy dowolnie kopiować, podobnie jak robili to założyciele CD Projekt na początku lat 90.

Warto wypatrywać promocji i okazji w platformie GOG. Niektóre gry udostępniane są tam za darmo, w tym także tytuły autorstwa CD Projekt RED. W ten sposób zdobyć mogliśmy przez pewien czas np. pierwszego Wiedźmina.

CD Projekt RED – nadchodzące premiery

O tej grze niewiele jeszcze wiadomo poza tym, że CD Projekt pracuje nad nią już od czasów premiery Dzikiego Gonu. To Cyberpunk 2077 oparty na papierowej grze RPG o nazwie Cyberpunk. Będzie więc również grą fabularną obsadzoną w futurystycznym Night City w nieco alternatywnej wersji Stanów Zjednoczonych z przyszłości. Cyberpunk to także nazwa całego gatunku science-fiction i właśnie tego typu twórczością ma być inspirowana gra CD Projekt RED.

CD Projekt RED w 2019 roku poinformowało także, że planuje wydanie Cyberpunk 2077 najpóźniej w ciągu następnych dwóch lat. Prawdopodobnie zadebiutuje więc też na konsolach kolejnej generacji, takich jak PlayStation 5. To jednak nie koniec nowych gier polskiego studia, bo jednocześnie potwierdzono także prace nad kolejnym tytułem. Firma z Warszawy nie informuje jednak, o jaką grę chodzi. Sama seria Wiedźmin zakończyła się na trzeciej części i dodatkach - "Serce z Kamienia" oraz "Krew i Wino".

d3yj3jg

2002

Polska

Warszawa

https://pl.cdprojektred.com/

d3yj3jg
d3yj3jg
d3yj3jg
Więcej tematów
d3yj3jg