Trwa ładowanie...
d3pm5wl

Gry z serii "Wiedźmin" to same kasowe hity. Licencja od Sapkowskiego kosztowała bardzo mało

Twórcy "Wiedźmina" niedawno chwalili się, że sprzedali aż 25 milionów egzemplarzy gier z całej serii. W porównaniu z tym, co zarobili, koszt praw do użycia wiedźmińskiej marki kosztował ich grosze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gry z serii "Wiedźmin" to same kasowe hity. Licencja od Sapkowskiego kosztowała bardzo mało
(CD Projekt RED)
d3pm5wl

35 tys. złotych. Tyle kosztowała licencja udzielona przez Andrzeja Sapkowskiego fimie CD Projekt Red. Chodzi o prawa do wydania gier opartych o twórczość pisarza, a konkretnie o wiedźmińską sagę i opowiadania. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi Andrzeja Zielińskiego (komentarz pod wpisem), jednego z pierwszych kierowników projektu przy grze "Wiedźmin". Skąd tak zadziwiająco mała kwota? Pisarz już wcześniej mówił o tym jasno.

- Byłem na tyle głupi, że od razu sprzedałem prawa - mówił pisarz w rozmowie z Eurogamerem - Zaoferowali mi procent od zysków, ale powiedziałem, że żadnych zysków nie będzie, że chcę pieniądze teraz! (...) To było głupie. Byłem na tyle głupi, że zostawiłem wszystko w ich rękach, ponieważ nie wierzyłem w ich sukces. Ale kto mógł przewidzieć taką popularność? Ja na pewno nie.

Kropla w morzu

35 tys. złotych na początku XXI wieku przy uwzględnieniu inflancji daje nam kwotę ok. 60 tys zł. Gdyby skończyło faktycznie skończyło się na jednej grze, ciężko byłoby mówić o wpadce. Tymczasem już "Wiedźmin 2" zyskał szerszą uwagę zachodnich graczy, a trzecia część stała się międzynarodowym hitem i jedną z najlepszych gier wszech czasów. Łącznie trylogia wideo sprzedała się w liczbie 25 mln egzemplarzy. Tylko w zeszłym roku CDP Red odnotował przychody rzędu 584 mln złotych. Zatem kwota, którą zainkasował Sapkowski, to kropla w morzu zysków twórców gier.

CD Projekt RED

Warto dodać, że znany pisarz sprzedał prawa do zrobienia gry jeszcze jednej firmie. W 1998 roku licencję kupiło polskie Metropolis Software. W tym przypadku Sapkowski wyszedł na plus - gra w zapowiadanej formie w ogóle się nie ukazała. Dopiero po latach ukazała się jako... gra smsowa na komórki.

d3pm5wl

Podziel się opinią

Share

d3pm5wl

d3pm5wl