Wiedźmin 3: Dziki Gon
Wiedźmin 3: Dziki Gon to trzecia część gry RPG rozpoznawalnej na całym globie, a za oceanem wyjątkowo docenionej i ciepło przyjętej. Gra opiera się na prozie Andrzeja Sapkowskiego, dotyczącej tytułowego Wiedźmina, czyli Geralta z Rivii. Nad tytułem pracowało polskie studio CD Projekt RED, które wyprodukowało również poprzednie części: Wiedźmina (2007) i Wiedźmina 2: Zabójcy Królów (2011).
Wiedźmin 3: Dziki Gon - fabuła
W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon po raz kolejny zagramy wiedźminem znanym z poprzedzających części. Oprócz głównego rdzenia fabuły, gra zawiera również kilka pośrednich wątków, chociażby: poszukiwanie zaprzepaszczonej miłości Geralta lub inwazja Nilfgaardu na Królestwo Północy.
Ponadto Geralt musi także powstrzymać tytułowy Dziki Gon (w wielkim skrócie, jest to pędzący po niebie konny orszak upiorów, który nawiedza niektóre rejony świata oraz porywa nieszczęśników, aby wcielić ich do swojego pochodu; czasami osoby te powracają do domów, lecz przez doświadczenie dylatacji czasu, najczęściej znajdują już tylko stare groby swoich dzieci), który prześladuje go również w książkach Sapkowskiego, był obecny również w pierwszej części Wiedźmina oraz wspomniany w drugiej części serii.
Główne misje w Wiedźminie 3 są tak grywalne, że niemal przypominają filmową historię, w której uczestniczymy, z gęstą siatką wydarzeń, składających się na główną fabułę, efektownymi cut-scenkami oraz pieczołowicie wyreżyserowanymi sekwencjami. W każdej chwili możemy odstąpić od danej misji, czy porzucić część wątków. Jednak idąc drogą na skróty, musimy liczyć się z wynikającymi z tego faktu odpowiednimi konsekwencjami.
Oprócz tego, w grze Wiedźmin 3 mamy dostęp do mnóstwa przygodnych zadań i misji pobocznych, a samo ich przejście zajmie nam około stu godzin. Wyzwania występujące w grze są różnorodne, a w trakcie zabawy, będziemy przemierzali ruiny z zamierzchłych czasów, głębokie i rozległe jaskinie czy tętniące życiem wioski.
Będziemy mogli również urządzać polowania na potwory, aby osiągnąć konkretny zysk lub nagrodę specjalną. Co więcej, w Wiedźminie 3 pojawiają się zadania, w których Geralt będzie musiał wcielić się w detektywa i dochodzić prawdy. Gdy zechcemy trochę odsapnąć od Dzikiego Gonu czy misji pobocznych, zawsze możemy zrelaksować się przy karcianym Gwincie, będący osobną grą w grze Wiedźmin 3.
Wiedźmin 3: Dziki Gon - mechanika
Rozgrywka w Wiedźminie 3 zapewnia szeroką swobodę rozwoju postaci, zaś fabuła jest zróżnicowana oraz pogłębiona, aby gracz miał szanse na dokonywanie rozmaitych wyborów. W wirtualnej rzeczywistości Wiedźmina, świat przedstawiony jest bardzo dynamiczny (np.: gdy pozbędziemy się bandytów lub potworów z danej osady, zostaje ona znów zaludniana).
Świat w Wiedźminie 3 jest otwarty oraz prawie czterdziestokrotnie rozleglejszy niż świat przedstawiony w Wiedźminie 2.
Praca silnika REDengine 3, ładującego dane w tle, powoduje, że unikniemy ekranów wczytywania w czasie gry (pojawią się one tylko przy odległych podróżach do danych lokacji). W grze Dziki Gon istnieje oczywiście opcja szybkiej podróży, jak i jazdy na koniu (dobry rumak błyskawicznie przemieszcza się po planszy).
Wiele nowości odkryjemy w systemie walki. Od samych podstaw przemieniono sztuczną inteligencję wrogów, zaś główny bohater Wiedźmina 3 otrzymał ponad 90 animacji pojawiających się podczas walki (w drugiej część miał ich zaledwie 20). Gracze mogą odstąpić od ataku podczas gdy jest on już wyprowadzony oraz blokować ciosy i wykonywać uniki, nawet podczas niskiego poziomu kondycji (kosztem mniejszej skuteczności). Praca kamery jest idealna i nie frustruje, zawsze dbając o dobrą perspektywę podczas starć. W Wiedźminie 3 nie zabraknie również walk z potężnymi bossami.
W potyczkach możemy, w dużym stopniu wykorzystywać otoczenie, w którym się znajdujemy, np.: mocą telekinezy możemy uderzyć gniazdo os, zaś rozwścieczone owady zaatakują nieprzyjaciela. Gdyby jednak zmierzały ku naszej postaci, zawsze możemy je spalić znakiem Igni. Z niektórych pokonanych stworów zabieramy trofea, które są niezbędne do stworzenia rzadkich przedmiotów, czy opracowania szczególnego przepisu alchemicznego. Zdobyczne składniki pozwalają głównemu bohaterowi Wiedźmina 3 na rozwój swojego drzewka mutacji, udostępniając nowe moce. Gracze mogą również ćwiczyć się i być coraz lepszymi w sztuce władania bronią białą i alchemii.
Wiedźmin 3 : Dziki Gon - polska wersja językowa
Wiedźmin 3: Dziki Gon został również opracowany w pełnej polskiej wersji językowej. Aktorzy, którzy podłożyli swoje głosy pod postaci z gry, to: Jacek Rozenek jako Geralt, Anna Cieślak jak Ciri, Jacek Kopczyński jako Jaskier, Beata Jewiarz jako Yennefer, Agnieszka Kunikowska jako Triss.
Wiedźmin 3: Dziki gon - sukces
Wiedźmin 3: Dziki Gon zdobył miano jednej z najlepszych gier 2015 roku, zdobył też liczne nagrody i wyróżnienia, w tym najważniejsze trofea:
- Gra roku na gali The Game Awards (2015).
- Golden Joystick Award (2015).
W Polsce gra również została zauważona oraz doceniona, otrzymując takie wyróżnienia, jak:
- Tytuł Kreatora Kultury (przyznany przez tygodnik Polityka i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS).
- Dwa wyróżnienia przyznane przez Empik.
- Pierwsze miejsce w plebiscycie Gra Roku 2015.
Przez pierwsze sześć tygodni po premierze grę Wiedźmin 3: Dziki gon sprzedano w ponad sześciu milionach egzemplarzy, zaś w samej Polsce, do końca 2015 roku, sprzedano 380 tysięcy sztuk.
Wydawca | Bandai Namco Entertainment |
Dystrybutor | CDP |
Kategoria wiekowa | powyżej 18 roku życia |
Data premiery (Świat) | 19.05.2015 |
Data premiery (Polska) | 19.05.2015 |
Tryby gry | single player |
Platformy | PC, PS4, XONE |
Wymagania sprzętowe PC | Minimalne wymagania Wiedźmina 3: Dziki Gon:
|
Oficjalna strona www | http://thewitcher.com/en/witcher3 |