Gwint: Wiedźmińska gra karciana
Gwint: Wiedźmińska gra karciana – darmowa gra stworzona przez polskie studio CD Projekt RED odpowiedzialne za serię gier Wiedźmin. To kolekcjonerska gra karciana w cyfrowej wersji na komputery stacjonarne oraz konsole Xbox One i Playstation 4. Opiera się na minigrze, którą mogliśmy znaleźć w trzeciej części Wiedźmina i oferuje także tryb multiplayer.
Gwint: Wiedźmińska gra karciana – informacje ogólne
Gwint to popularna w świecie Wiedźmina gra karciana. Po raz pierwszy pojawiła się jeszcze w oryginalnej serii książek autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, w oparciu o które powstała później seria gier komputerowych. Tam była grą krasnoludzką i doczekała się tylko kilku wzmianek, jednak w serii gier komputerowych przerodziła się w coś znacznie większego. W trzeciej części gier wcielając się w Geralta również my mogliśmy spróbować w niej swoich sił.
Gwint stał się szybko popularny wśród fanów Wiedźmina. Recenzenci gry Wiedźmin 3: Dziki Gon także się nią zachwycali, nazywając Gwinta nawet „najlepszą minigrą w historii branży”. Studio CD Projekt RED postanowiło wykorzystać tę sytuację i Gwint zadebiutował także jako prawdziwa karciana gra dołączona do wersji kolekcjonerskiej Dzikiego Gonu. To jednak nie koniec. W 2017 roku zadebiutowała także cyfrowa, samodzielna wersja minigry.
Początkowo ukazała się na komputery stacjonarne w ranach programu open beta. Oficjalna premiera nastąpiła rok później, a niedługo później gra trafiła również na konsole. Otrzymała nazwę Gwint: Wiedźmińska gra karciana. Fanów serii zaskoczył model free-to-play, który oznacza, że gra jest darmowa (posiada jednak mikrotransakcje). Bezpłatnie pobierzemy ją za pomocą platformy GOG (również należącej do CD Projekt), a także ze sklepów Xbox i PS Store (dla posiadaczy konsol).
Gwint: Wiedźmińska gra karciana – rozgrywka
Rozgrywka Gwinta będzie doskonale znana osobom, które grały wcześniej w trzecią część Wiedźmina. Mamy tu do wyboru pięć frakcji: Nilfgaard, Potwory, Skellige, Królestwa Północy i Scoia’tael. Każda z nich to inna talia kart, z której będziemy potem losować. Różnią się stylem gry, umiejętnościami i posiadają innych liderów (także z własnymi zdolnościami). Celem gry jest nie tylko wygrywanie kolejnych potyczek, ale także skonstruowanie jak najsilniejszej talii kart.
Na początku losujemy 10 kart. Z nimi pojawiamy się na polu bitwy podzielonym na rzędy. Z przodu prowadzona jest walka w zwarciu, a dalej walka dystansowa. Dostępne są na przykład karty łuczników, a także machiny bojowe, które najlepiej będzie umieścić z tyłu. Rozgrywka jest prowadzona w turach, podobnie jak w innych grach karcianych. Rundę wygrywa ta osoba, która w trakcie walki zdobędzie najwięcej punktów (przyznawanych za pokonywanie kolejnych kart). Cała bitwa składa się z trzech rund.
Gwint: Wiedźmińska gra karciana - dodatkowe informacje
Niektóre z naszych kart będą o wiele silniejsze od pozostałych. Od nas zależy, w jakim momencie ich użyjemy. Gra rozpoczyna się od samouczka, więc nawet początkujący gracze będą mogli się odnaleźć w świecie Gwinta. Wszystkie karty są artystycznie zaprojektowane, tytuł ma także efekty specjalne, które sprawiają że pomimo swojej prostoty, gra posiada świetną grafikę. Dodatkowe mechanizmy, takie jak tworzenie własnej talii sprawiają, że można jej poświęcić dużą ilość czasu.
Gwint: Wiedźmińska gra karciana oferuje grę jednoosobową, a także multiplayer. To kilka trybów: rankingowy, gdzie każda nasza wygrana ma duże znaczenie, a także pojedynczej potyczki, gdzie możemy na spokojnie rywalizować z innymi bez wpływu na nasze miejsce w rankingu online. To także tryb Arena, gdzie za każdym razem budujemy inną talię kart spośród losowo wybieranych dla nas przez komputer.
Gwint: Wiedźmińska gra karciana – tryb fabularny
W 2018 roku zadebiutowała także gra o nazwie Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści. Początkowo oznaczała nic innego jak tryb fabularny do Gwinta: Wiedźmińskiej Gry Karcianej. Później Wojna Krwi przerodziła się jednak w osobny tytuł i obecnie sprzedawana jest za pośrednictwem platform Steam i GOG jako kolejna gra z serii. Jest także dostępna na konsole Xbox One i Playstation 4, lecz tylko w wersji cyfrowej (nie znajdziemy jej więc na półkach sklepowych).
Gra Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści sprawia, że Gwint staje się ponad 30-godzinną kampanią RPG. To jednak nie tylko sama gra w karty, lecz także rozwiązywanie zagadek i odwiedzanie nowych, wcześniej nieznanych regionów ze świata Wiedźmina. Gra otrzymała pozytywne recenzje i kilka nagród, w tym najlepszej gry roku 2018 na komputery PC wg czytelników amerykańskiego magazynu IGN.
Gwint: Wiedźmińska gra karciana – dodatki
Wraz z Wojną Krwi ukazała się duża aktualizacja do Gwinta: Wiedźmińskiej gry karcianej. To Homecoming Update, która wprowadza nowe sposoby rozgrywki, a także nowe plansze, osobne dla każdej z frakcji. Zmienia wcześniejsze karty dowódców w prawdziwe modele 3D, które będą nam towarzyszyć w trakcie bitwy i wzmocnią naszą armię. Dodaje także łącznie 30 kolejnych kart, a także „drzewko nagród”, czyli sposób rozbudowywania frakcji.
W marcu 2019 roku zadebiutował pierwszy dodatek DLC do gry. Nazywa się Gwint: Krwawa Klątwa. Powraca do niego postać znana z dodatku Krew i Wino do Wiedźmina 3. To Dettlaff van der Eretein, potężny wampir który sprawia, że księżyc przybiera czerwoną barwę, a świat Gwinta zalewają potwory. Dodatek Krwawa Klątwa to 100 nowych kart, po 14 dla każdej z frakcji i 31 neutralnych. To 5 nowych dowódców i nowe sposoby zadawania obrażeń w trakcie walki – trucizna i krwawienie.
Gwint: Wiedźmińska gra karciana – e-sport
CD Projekt RED chce przy pomocy Gwinta rywalizować z firmą Blizzard, która przy pomocy swojej gry karcianej Hearthstone wkroczyła także do świata e-sportu. Ruszyło Gwent Masters, czyli cykl turniejów e-sportowych w Gwinta. Gracze z całego świata zmagają się tu o nagrody pieniężne, a w największym wydarzeniu, czyli GWENT World Masters, ich pula ma wynieść 250 tysięcy dolarów.
Wcześniej czekają ich jednak zmagania w dwóch niższych szczeblach – to turnieje GWENT Open i GWENT Challenger. Za dobre rezultaty w każdym z nich, "mistrzowie Gwinta" otrzymują tzw. Crown Points, które później decydują także o rankingu na koniec sezonu i o udziale w kolejnych szczeblach turniejów. Oprócz tego odbywają się także turnieje licencjonowane, czyli osobne potyczki w Gwinta. Wszystkie z nich można oglądać w internecie, np. za pomocą platformy Twitch.
Wydawca | CD Projekt |
Dystrybutor | CD Projekt |
Kategoria wiekowa | PEGI 12 |
Data premiery (Świat) | 23.10.2018 |
Data premiery (Polska) | 23.10.2018 |
Tryby gry | singleplayer, multiplayer |
Platformy | PC (Windows), Xbox One, Playstation 4 |
Wymagania sprzętowe PC | Gwint: Wiedźmińska gra karciana – wymagania minimalne (rozdzielczość 720p):
|
Oficjalna strona www | https://www.playgwent.com/pl |