Trwa ładowanie...
drm

Android dostanie gry z DRM. Denuvo prezentuje zabezpieczenia mobilne

Grając na PC, nie sposób nie spotkać się z zabezpieczeniami DRM. Wydawcy największych hitów sięgają po drogie systemy antypirackie. To samo czeka nas na Androidzie, który widocznie został uznany za poważną platformę do grania.

Share
Android dostanie gry z DRM. Denuvo prezentuje zabezpieczenia mobilne
Źródło: Irdeto
d8yp2mq

DRM Denuvo to najsławniejsze zabezpieczenie antypirackie, z którego korzystają wydawcy największych hitów. Denuvo zabezpiecza Mortal Kombat 11, Devil May Cry 5, Assassin’s Creed Origins i wiele innych hitów. To samo zabezpieczenie będzie można stosować w grach mobilnych.

Gracze nie lubią Denuvo

Skutki stosowania Denuvo są różne. Crackerzy specjalizujący się w łamaniu Denuvo potrafią uwolnić grę w kilka dni po premierze, co jest najlepszym dowodem na to, że DRM jedynie opóźnia udostępnianie pirackich wersji gier AAA. Ewenementem był Hitman 2, scrackowany jeszcze przed premierą.

d8yp2mq

Niektórzy twierdzą, że przez Denuvo gry działają wolniej. Znane są przypadki poważniejszych problemów, gdy DRM nie pozwalał grać w autoryzowane kopie gier, choć są one rzadkością. Na pewno Denuvo zwiększa rozmiar gier.

Gracze deminozują Denuvo do tego stopnia, że zaniżają oceny gier z tym zabezpieczeniem. To jednak nie powstrzymuje wydawców.

Mobilne Denuvo specjalnie dla Androida

Autorzy Denuvo widzą szansę w niezagospodarowanym jeszcze rynku gier mobilnych. Podczas gamescom 2019 firma Irdeto zapowiedziała rozwiązanie Mobile Game Protection, czyli DRM dla gier mobilnych.

d8yp2mq

Mobilne Denuvo ma spełniać dwa zadania. Powstrzyma nie tylko piratów, ale też oszustów. DRM podobno nie wymaga dostępu do kodu źródłowego gry, jest dostępny przez cała dobę i można go zastosować na dowolnej grze bez wysiłku.

Nowy DRM Denuvo ma się sprawdzić przede wszystkim w grach free-to-play. Crackerzy modyfikują je, by uzyskać lepsze wyposażenie lub więcej stosowanej w grze waluty. Nie zdziwię się, jeśli po DRM sięgną też wydawcy większych produkcji. Znalezienie pirackich kopii gier z Google Play nie jest żadnym wyzwaniem.

Android to poważna platforma do grania

Nie wiemy jeszcze, jaki wpływ będzie miało mobilne Denuvo na gry dla Androida. Doświadczenia z PC nie nastrajają optymistycznie, choć perspektywa grania online bez użerania się z oszustami brzmi kusząco.

Widzę jednak pewną korzyść. Mam nadzieję, że wydawcy mający do dyspozycji profesjonalny DRM zaczną traktować Androida jako poważną platformę do grania. Jeśli chodzi o moc obliczeniową, współczesnym smartfonom niczego nie brakuje. Wiele osób już i tak traktuje je jak przenośne konsole.

d8yp2mq

Podziel się opinią

Share
d8yp2mq
d8yp2mq
Więcej tematów