Trwa ładowanie...

Złamali konsolę... klawiaturą. Banalny sposób na więcej opcji

PlayStation Classic, nowa wersja kultowego "szaraka", dzieli fanów na świecie. Z jednej strony to wygodny sprzęt do grania w klasyczne gry, z drugiej recenzenci zauważają pewien dysonans między ceną a jakością. Pojawił się właśnie kolejny dowód, że Sony nie do końca się postarało.

Złamali konsolę... klawiaturą. Banalny sposób na więcej opcjiŹródło: WP Gry, fot: Grzegorz Burtan
d4gnquo
d4gnquo

Na kanale Retro Gaming Arts pojawiło się wideo, które pokazuje, jak łatwo dostać się do ukrytych przed użytkownikami opcji emulatora. Emulatory to programy, które duplikują funkcję innego systemu komputerowego. W ten sposób możemy na przykład uruchamiać gry z konsoli na komputerach. Albo, jak Sony, uruchamiać gry na wersji mini ich konsoli

Prowadzący potrzebował tylko klawiatury, by dostać się do ukrytego menu. Kontrolery do konsoli są podpinane przez standardowe wejście USB. Tymczasem, przy podpięciu odpowiedniej klawiatury, możemy wcisnąć na niej klawisz escape – wtedy przed nami pojawi się ukryte menu do emulacji. Możemy dzięki niemu dodać punkty zapisu oparte o pamięć RAM, włączyć filtr monitora CRT, wyświetlać liczbę klatek na sekundę, czy zmienić standard PAL z 50 klatkami na sekundę na standard NTSC z 60 klatkami.

Rozwiązanie to nie działa jednak ze wszystkimi modelami klawiatur. WP Gry sprawdziły to rozwiązanie z modelem URage, jednak według serwisu ArsTechnica, menu pojawi się w przypadku podłączenia wyższych modeli od firmy Logitech czy Corsair. Jakie jeszcze klawiatury uruchamiają emulator? To już kwestia metody prób i błędów.

d4gnquo

Cała sytuacja otwiera drzwi dla hakerów, którzy będą chcieli złamać zabezpieczenia konsoli. Najprawdopodobniej Sony wykorzystało open-source'owy emulator PCSX ReARMed, bardzo popularny na początku wieku. Można podejrzewać, że już wkrótce pojawią się informacje, że niektórzy użytkownicy będą chwalić się, że udało im się poszerzyć bibliotekę 20 wgranych gier domowymi metodami.

d4gnquo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gnquo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj