Trwa ładowanie...
gry
19-06-2020 16:25

Xbox Series X - co już wiemy?

Szczegóły dotyczące nowej wersji konsoli Xbox długo były owiane mgłą tajemnicy. Jeszcze pod koniec zeszłego roku w przeciekach na ten temat dominowały spekulacje. W ostatnich miesiącach sytuacja się zmieniła i informacji jest dość, by podzielić się z Wami paroma konkretami. I trzeba przy tym przyznać, że Microsoft przygotowuje dla graczy coś naprawdę solidnego.

Xbox Series X - co już wiemy?Źródło: materiały partnera
d34azf7
Artykuł sponsorowany

Kiedy będzie premiera Xbox Series X?

Poprzednia odsłona Xboksa miała miejsce siedem lat temu – co ciekawie zbiega się z tym, że również wtedy Sony wprowadziło na rynek PlayStation 4. Również w tym roku dwaj giganci wkroczą na rynek w podobnym terminie, czyli w okolicach świąt. Część komentatorów zwraca też uwagę, iż grudzień nie jest jedyną prawdopodobną datą, jednak jako argument wysuwają wyłącznie dane historyczne, bowiem właśnie w listopadzie do sprzedaży trafiały trzy poprzednie wersje konsoli. Jeśli jednak trzymać się oficjalnych komunikatów, premiera Xbox Series X powinna mieć miejsce w ostatnich tygodniach 2020 roku.

Pierwsze wrażenia

Projektanci Microsoftu postawili na dość prosty, żeby nie powiedzieć minimalistyczny, wygląd Xbox Series X. Konsola przybierze kształt prostopadłościanu, bez niepotrzebnych zdobień, jedynie z wlotem płyt Blu-Ray po jednej stornie oraz z portami z tyłu. Wentylacji będą służyć otwory w górnej części sprzętu, a także dodatkowe szczeliny odprowadzające ciepło, znajdujące się na tej samej ścianie, co wspomniane porty. Całość będzie mieć 30 centymetrów wysokości (a dokładniej 30,1) przy kwadratowej podstawie 15,1x15,1 centymetra.

d34azf7

Krótko mówiąc prosto i elegancko. Należy jednak zauważyć, iż już teraz Microsoft wzmiankuje, że w przyszłości mogą się pojawić modele o dedykowanym wyglądzie (przy tym samym kształcie, chodzi o kolorystykę i ewentualnie naniesione wzory).

Nowe, większe możliwości Xbox Series X

To, co od początku budzi zaciekawienie, to możliwości techniczne nowej wersji konsoli. Te zaś długo były wielką zagadką. Przedstawiciele Microsoftu całymi miesiącami twierdzili, że chcą zaskoczyć konkurentów. Linii tej trzymali się do tego stopnia, że przez dłuższy czas dość oszczędnie udostępniali zestawy developerskie. Sytuacja ta uległa jednak zmianie i obecnie wiadomo już, czego się spodziewać.

Obecnie wiadomo, że Xbox Series X będzie pracować na ośmiordzeniowym procesorze AMD Zen 2 (3,8 GHz), zostanie wyposażony w 16 GB RAM GDDR6 (przy czym sam system będzie zajmować około 2,5 GB) i układ graficzny RDNA 2 o mocy obliczeniowej 12 teraflopów.

Dysk SSD obecny „na pokładzie” nowego Xboksa dzięki możliwości wykorzystywania go jako wirtualnej pamięci RAM sprawi, że gry będą działać bardzo płynnie, bez problemów związanych z ewentualnym oczekiwaniem na doczytanie kolejnych ich elementów. Sama jego pojemność będzie wynosić 1 TB. Gdyby jednak ktoś uznał, że to mało, będzie możliwość rozszerzenia pamięci o Xbox Series X Storage Expansion Card, dzięki czemu zyska się dodatkowy terabajt przestrzeni na gry.

d34azf7

Możliwości graficzne Xbox Series X

Nowa konsola ma nie tylko standardowo obsługiwać 4K przy 60 klatkach na sekundę, ale też posiadać wsparcie dla rozdzielczości 8K. Dużo ważniejszym jest jednak fakt, że Xbox Series X będzie wspierać technologię Ray Tracingu, czyli śledzenia promieni. Obecnie rzadko spotyka się sprzęt, który jest w stanie coś takiego obsłużyć. W zasadzie tylko komputery z wyższej półki mają odpowiednio mocne układy graficzne. Nadchodząca konsola Microsoftu pozwoli jednak wkroczyć Ray tracingowi pod strzechy.

Dlaczego jest to tak bardzo warte uwagi? Głównie ze względu na fakt, iż technologia ta pozwala uzyskać niesamowicie realistyczne obrazy obiektów trójwymiarowych w czasie rzeczywistym. To zaś pozwoli twórcom gier dostarczać odbiorcom zupełnie nowych poziomów doświadczeń wizualnych – dosłownie zabierając gracza do świata wykreowanego na ekranie.

Pady do Xbox Series X – czyli ukłon Microsoftu do graczy

O ile nowe kontrolery PlayStation będą większe od poprzedników, w przypadku Xboksa nowa generacja padów będzie mniejsza. Jednocześnie podobnie jak u konkurencji nowe pady będą wyposażone w port USB-C, co zapewni znacznie szybsze ładowanie baterii.

Wszystko wskazuje na to, że kontrolery do Xbox Series X będzie też zgodny ze standardem Bluetooth Low Energy (BLE) i będzie go można podłączać do urządzeń pracujących na systemach Windows 10, Android oraz iOS.

d34azf7

Istotną zmianą w działaniu padów jest natomiast to, że w nowym wydaniu zaimplementowano technologię Dynamic Latency Input. Służy ona do eliminacji zjawiska input lagów, czyli opóźnień pomiędzy tym, co wyświetla ekran, a tym, co wynika z sygnałów wysyłanych przez pady.Całości dopełnia wdrożenie przycisku "Share”, pozwalającego na błyskawiczne udostępnianie zrzutów ekranowych.

Co jednak naprawdę warte wspomnienia, to zgodność konsoli Xbox Series X z kontrolerami z wcześniejszych wersji konsoli. I mowa tu nie tylko o padach jako takich, lecz również innych peryferiach pierwotnie tworzonych z myślą o wcześniejszych odsłonach Xboksa. Jak tłumaczy Phil Spencer, który kieruje microsoftowym działem zajmującym się Xboksem, jest to ukłon do wszystkich dotychczasowych użytkowników konsoli, którzy wcześniej inwestowali w spersonalizowane pady.

Gry na Xbox Series X

Jak już pisaliśmy wcześniej, początkowo Microsoft był bardzo ostrożny w dzieleniu się zestawami deweloperskimi. Obecnie jednak gigant udostępnia je 140 studiom developerskim, co na dzień dobry robi spore wrażenie.

Sama platforma bez wątpienia sprzyja tworzeniu na nią gier. Obecny w Xbox Series X napęd Blu-ray 4K UHD odczytuje płyty o pojemności nawet 100 GB, a więc kilkukrotnie większej, aniżeli w poprzedniej generacji konsoli. Nośniki fizyczne to jednak jedna strona medalu. Drugą jest Xbox Game Pass – usługa abonamentowa, która dostęp do pokaźnej bazy gier, w tym do dostępu do premier.

d34azf7

Warto przy tym wszystkim zwrócić uwagę na obraną przez Microsoft strategię "Play Anywhere”, w ramach której wiele tytułów przeznaczonych dla Xboksa równolegle ma premierę na komputery PC.

A jakie gry są zapowiadane właśnie na Xboksa Series X? Między innymi Halo Infinite, Orphan of the Machine oraz Hellblade II: Senua’s Saga.

Dodatkowo można wspomnieć, że wśród wspomnianej ponad setki studiów deweloperskich mających dostęp do zestawów deweloperskich, znajduje się piętnaście należących do Microsoftu i skupionych pod brandem Xbox Game Studios. Według zapowiedzi giganta z Redmont mają one co kwartał dostarczać nowy tytuł. Przy okazji pojawia się tez dobra wiadomość dla miłośników cRPG – Microsoft chce zwrócić na ten gatunek trochę większą uwagę niż dotychczas.

Kompatybilność wsteczna

Pisaliśmy o wstecznej kompatybilności akcesoriów do platformy Xbox. Okazuje się, że Microsoft postanowił zadbać również o kompatybilność z grami tworzonymi pierwotnie dla starszych generacji konsoli – i to wszystkich, nie tylko Xbox One.

d34azf7

Według zapewnień przedstawicieli Microsoftu, testy zgodności dotychczasowych gier z nową platformą objęły nawet tytuły z roku 2001. Sama zgodność to jednak nie wszystko. Okazuje się, że dotychczasowa biblioteka gier ma działać w 60 klatkach na sekundę i w wyższej niż do tej pory rozdzielczości bez negatywnego skutku dla jakości obrazu na ekranie.

Co jednak najbardziej istotne – przy uruchamianiu na Xbox Series X gier tworzonych pierwotnie na wcześniejsze wersje konsoli, będzie można w pełni wykorzystać możliwości dysku SSD. To ważne, ponieważ będzie to mieć bezpośrednie przełożenie na tempo wczytywania gier i kolejnych poziomów.

Rozmiary gier na Xbox Series X

Szybki dysk i mocny procesor to nie wszystko. Microsoft opracował technologię, dzięki której gry zajmują znacznie mniej miejsca na dysku. Co więcej – możliwa będzie instalacja tylko części gry.

Ile będzie kosztować Xbox Series X w dniu premiery?

Czasu do końca roku jeszcze sporo, w związku z czym trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Spekulacje ułatwia jednak zbieżność terminów z planowaną premierą PlayStation 5. Choć Microsoft wielokrotnie przy różnych okazjach powtarza, że nie chce się ścigać na liczbę sprzedanych egzemplarzy, wiele wskazuje na to, że nie będzie pozostawiać konkurentowi dużego pola manewru. Według obserwatorów rynku cena może się wahać pomiędzy 400 a 600 USD, przy czym pojawiają się głosy, że końcowa liczba dolarów za egzemplarz konsoli może w porównaniu do PS5 może być w przypadku Xbox Series X nawet 100 USD niższa.

Czy koronawirus wpłynie na premierę Xbox Series X?

Według oficjalnych komunikatów Microsoft obserwuje sytuację w fabrykach i na trasach logistycznych. Póki co firma zapewnia jednak, że sytuacja jest stabilna i planowane terminy są niezagrożone. Co za tym idzie, można się przygotować na to, że premiera Xbox Series X nastąpi pod koniec bieżącego roku i już teraz wypatrywać przedsprzedaży.

Artykuł sponsorowany

d34azf7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d34azf7
Więcej tematów