Trwa ładowanie...

Wojna medycznej firmy z Nintendo. Poszło o kontroler

Nintendo pożyczyło sobie nielegalnie technologię? Obecnie walczy zaciekle w sądzie, aby udowodnić, że projekt bezprzewodowego kontrolera należy jednak do nich.

Wojna medycznej firmy z Nintendo. Poszło o kontrolerŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d32s5le
d32s5le

Tworząca medyczne urzędzenia firma iLife pozwała Nintendo, twórcę słynnych konsol do gier. Poszło o Wii Remote, bezprzewodowy pilot do konsoli Wii, który był jedną z przyczyn popularności konsoli. Jego technologia pozwalała na wykrywanie ruchu, czyli wskazywanie konkretnych punktów na ekranie. Dziś to norma wśród padów do gier i pilotów do TV, ale 10 lat temu było dużą nowością.

Firma iLife twierdzi, że Wii Remote narusza ich patent. Wcześniej bowiem zarejestrowali urządzenie posługujące się tą samą technologią, ale służące do zupełnie czego innego. Miało pomagać m.in. w kontrolowaniu, czy ludzie w podeszłym wieku się nie przewrócili lub czy życie niemowlaków nie jest zagrożone tzw. "śmiercią łóżeczkową".

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Nintendo twierdzi, że patent iLife nie był dostatecznie precyjny, a ich kontroler do Wii wykorzystuje detekcję ruchu w innych sposób, niż sprzęt od medycznej firmy. Póki co racja sądu jest jednak po stronie oskarżyciela. Ale zamiast 144 milionów dolarów, na które iLife wycenił swoje straty, nakazał Nintendo zapłacenie tylko 10 mln (ok. 35,5 mln złotych).

Producent konsol do gier już zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Źródło: BBC

d32s5le
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32s5le
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj