Trwa ładowanie...

W co grano 80 lat temu? Na przykład w... ludzkie szachy

Myślałem, że takie rzeczy dzieją się tylko w filmach. Tymczasem 80 lat temu w Polsce grano w szachy z ludźmi na polach. Ba, żeby tylko z ludźmi. W miejsce gońca, królowej i króla znajdują się regularni kawalerzyści!

W co grano 80 lat temu? Na przykład w... ludzkie szachyŹródło: Janusz Malicki
d38ik7h
d38ik7h

W pierwszym szeregu pionki. To klękający na jednym kolanie mężczyźni. W drugim kawaleria. Ta pełniąca rolę szachowego konia ma nawet husarskie skrzydła. Wyjątek stanowią zewnętrzne pola z tyłu. Tam, w miejsce wieży, stoją... również wieże.

Z taką ułańską fantazją bawili się nasi pradziadowie w Zamościu. Do fantastycznego zdjęcia dotarł portal Przewodnik po Zamościu i Roztoczu. Jak widać na fotografii, była to z pewnością duża atrakcja. Olbrzymie pole szachowe otacza wianuszek widzów.

Zobacz też: Część z tych fotografii można obejrzeć po raz pierwszy od ponad 70 lat

Z opisu wynika, że w ludzkie szachy na zamojskim Rynku Wielkim grano jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Postanowiłem dopytać autora wpisu, o więcej szczegółów. Pojawia się tylko jedna, ale za to ważna informacja. To nie są z "zwykłe szachy". To szachy z motywem fabularnym, mające przedstawiać obronę Zamościa przed Szwedami z 1656 roku. Jeden z gońców wcielał się w rolę hetmana Jana Zamoyskiego. Domyślam się, że inni bohaterowie też przyjmowali imiona i nazwiska historycznych wojowników.

d38ik7h

Wychodzi zatem na to, że współczesne miejskie lub terenowe gry fabularne to nic nowego. Szachy na koniach? Sam z chęcią bym takie obejrzał.

d38ik7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ik7h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj