Trwa ładowanie...
pracuj.pl
20-12-2023 16:00

Targi pracy – jak się przygotować, gdy szukasz pracy?

Targi pracy stanowią wyjątkową okazję dla osób poszukujących zatrudnienia. Wydarzenie to umożliwia zapoznanie się z charakterem konkretnych przedsiębiorstw, a także pozwala na bezpośredni kontakt z przedstawicielami wielu różnych firm. Jeśli i Ty planujesz się wybrać na targi w celu znalezienia nowego miejsca pracy, to musisz się odpowiednio przygotować.

Materiał sponsorowany przez Pracuj.pl
  Źródło: materiały partnera
d3efxqc
d3efxqc

Dokładnie określ swoje cele zawodowe

Jeszcze przed bezpośrednim przygotowaniem do samych targów musisz zająć się określeniem swoich celów zawodowych. Po co? Przede wszystkim po to, aby lepiej wiedzieć, w jakich branżach szukać pracy. Dodatkowo, gdy masz już konkretne doświadczenie zawodowe, to zastanów się, czy nadal chcesz pracować w swojej branży, czy może wolisz postawić na nowe wyzwania i inną ścieżkę kariery? Dokładne określenie celów i planów zawodowych nakieruje Cię na wybrane branże i sektory, a to z kolei pomoże Ci znaleźć firmy, do których możesz aplikować.

Sprawdź, jakie firmy pojawią się na targach

Skoro już wiesz, w jakim sektorze chcesz się obracać, to teraz kolejne zadanie. Przed wizytą na targach zapoznaj się z listą wystawców, którzy będą obecni na wydarzeniu. Organizatorzy eventu zazwyczaj udostępniają taką listę kilka tygodni przed targami. Wybierz kilka, najlepiej te, które najbardziej Cię interesują, a potem w sieci poszukaj o nich więcej informacji. Zapoznaj się z ich profilami dostępnymi np. na Pracuj.pl i przejrzyj proponowane przez nie oferty pracy. Zweryfikuj także, czy wybrane przez Ciebie firmy wymagają CV po polsku, czy może po angielsku. Dzięki wcześniejszej analizie rynku i pracodawców odpowiednio przygotujesz się do targów, a wizyta przy stoisku danego przedsiębiorstwa może okazać się początkiem Twojego procesu rekrutacyjnego.

Przygotuj CV

Dodatkowo, gdy szukasz pracy i idziesz na targi, to musisz mieć przygotowane CV. Upewnij się zatem, czy jest ono aktualne, czy dane do kontaktu się zgadzają. Sprawdź również, czy nie zawiera błędów i dokładnie, lecz jednocześnie zwięźle opisuje Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Pamiętaj, że w CV nie powinny znajdować się informacje o stanowiskach niepowiązanych z branżą, w której aktualnie szukasz zatrudnienia. Na targi pracy weź ze sobą minimum kilka egzemplarzy CV, aby Ci ich nie zabrakło.

Już jesienią 2024 roku odbędą się targi pracy online. Będziesz mieć możliwość uczestnictwa w ciekawych spotkaniach i warsztatach bez wychodzenia z domu.

d3efxqc

Zadbaj o odpowiedni wygląd

Udział w Targach Pracy, gdy szukasz zatrudnienia, jest też okazją do odpowiedniego zaprezentowanie siebie. Należy zatem zadbać o odpowiedni wygląd. Ubiór nie musi być oficjalny, jednak nie powinien to być dres. Najbezpieczniej będzie postawić na stylizację w jednolitych, stonowanych kolorach, a w przypadku pań – zrezygnować z intensywnego, ekstrawaganckiego makijażu. Warto stawiać na stylizacje smart casual.

Przygotuj listę pytań i nie bój się ich zadawać

Pamiętaj także, aby przed targami przygotować sobie listę pytań, które chciałbyś zadać pracownikom wybranych firm. Mogą one dotyczyć procesu rekrutacji, możliwości awansu i rozwoju w poszczególnych strukturach przedsiębiorstwa, trybu pracy, czy konkretnych warunków zatrudnienia. Takie przygotowanie pokaże też Twoją rzetelność i zaangażowanie w proces rekrutacyjny. Dodatkowo, podczas rozmowy przy każdym ze stoisk możesz sporządzać notatki dotyczące firm.

Twoja przyszła praca wiąże się z licznymi wyjazdami, dlatego chcesz skorzystać z kalkulatora krajowej podróży służbowej? Odpowiednie narzędzie znajdziesz na zarobki.pracuj.pl.

Zarezerwuj czas na uczestnictwo w dodatkowych wydarzeniach

Targom Pracy towarzyszą dodatkowe wydarzenia, takie jak warsztaty, prezentacje, czy panele dyskusyjne. Dzięki nim możesz zdobyć nową wiedzę. Oprócz tego część warsztatów dotyczy też kompetencji miękkich, takich jak asertywność czy komunikacja w zespole. Warto również skorzystać z możliwości spotkania z doradcą zawodowym, który pomoże zweryfikować poprawność dokumentów aplikacyjnych oraz udzieli cennych rad i wskazówek dotyczących dalszych planów zawodowych.

d3efxqc

Interesujące oferty pracy IT w Łodzi znajdziesz na theprotocol.it.

Podsumowanie

Targi pracy to szansa na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia, zarówno dla osób chcących podjąć pierwszą pracę, jak i dla specjalistów mających już doświadczenie zawodowe. Kluczem do efektywnego poszukiwania zatrudnienia na Targach Pracy jest odpowiednie przygotowanie się do wydarzenia. Dzięki temu udział w takim evencie to wartościowe doświadczenie, które ma pozytywny wpływ na dalszą karierę zawodową.

Materiał sponsorowany przez Pracuj.pl
d3efxqc
d3efxqc
Więcej tematów