Trwa ładowanie...
na luzie
Piotr Urbaniak
6 września 2019, 15:18

Sprzedał retro grę Nintendo za 9 tys. dol., ale to i tak znacznie poniżej rekordu

Matka Scotta Amosa przez 15 lat nalegała, aby syn uprzątnął strych rodzinnego domu w Kalifornii. Kiedy wreszcie spełnił jej życzenie, udało mu się natrafić na prawdziwy skarb. Pewien fan retro gier odkupił ją za ponad 9 tys. dol. Dużo? Będziecie zdziwieni.

Sprzedał retro grę Nintendo za 9 tys. dol., ale to i tak znacznie poniżej rekorduŹródło: Shutterstock.com
d2mq3ya
d2mq3ya

Gra odnaleziona przez Scotta Amosa to zaplombowana kopia gry "Kid Icarus" na konsolę NES, z 1987 roku. Okazała się być zachowana w perfekcyjnym stanie. Pudełko, na którym wciąż znajdowała się fabryczna plomba, leżało w oryginalnej torbie zakupowej z sieci JCPenney, wraz z paragonem z grudnia 1988 roku na kwotę 38,45 dol. Uwzględniając inflację, daje to jakieś 83 dol.

Znalazca postanowił jednak skonsultować się z ekspertami ds. gier wideo, którzy zasugerowali wystawienie gry na licytację w internetowym domu aukcyjnym z antykami, Heritage Auctions. Ostatecznie skończyło się na kwocie ponad 9 tys. dol. Dzisiaj za takie pieniądze, patrząc na rynek gier, w USA można kupić na przykład 30 konsol PlayStation 4 albo 150 kopii "Cyberpunk 2077".

Astronomiczna suma? Niezupełnie

Wydawałoby się, że 9 tys. dol. za starą grę to iście astronomiczna suma, ale historia zna przypadki znacznie bardziej szalone. Rekord należy do kolekcjonera, który w lutym 2014 roku zapłacił na eBayu ponad 100 tys. dol. za mocno limitowany kartridż z grą "Nintendo World Championships", w kolorze złotym.

d2mq3ya

Również ponad 100 tys. dol. wyłożył inny entuzjasta w lutym 2019 roku za legendarne "Super Mario Bros". O kwocie w przedziale 10-20 tys. słyszy się w kontekście retro gier średnio raz na kwartał. Tak więc Scott Amos nie jest żadnym wyjątkiem, co jednak tylko udowadnia, ile dla niektórych mogą znaczyć gry.

d2mq3ya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mq3ya
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj