Trwa ładowanie...

Przez nich drożeje popularny sprzęt. Producent ma już dość

Nietypowa sytuacji na rynku kart graficznych. Sprzęt jednego z potentatów, firmy Nvidia, schodzi jak ciepłe bułeczki, a ceny w sklepach rosną. Ale firma nie jest zadowolona. Ich nowym klientem nie są wcale gracze, tylko specjaliści od kopania kryptowalut.

Przez nich drożeje popularny sprzęt. Producent ma już dośćŹródło: hardware info
d3h1eei
d3h1eei

Wykopywanie kryptowalut polega na rozwiązywaniu skomplikowanych zadań matematycznych – im więcej ich rozwiązano, tym trudniejsze się stają. A żeby nie trwało to wielu lat, potrzebna jest odpowiednia moc. Tę zaś można zdobyć, inwestując m.in. w karty graficzne.

Kopacze wykupują zatem zapasy tego sprzętu komputerowego właśnie po to, by zamontować je w swoich „kopalniach”. To oczywiście przekłada się na ich ceny. W ostatnimi czasy rynek kart graficznych odnotowuje coraz większy wzrost cen sprzętu.

Sytuacja jest już na tyle alarmująca, że niemiecki oddział firmy Nvidii wydał specjalne oświadczenie. Zaznacza w nim, żeby partnerzy producenta zagwarantowali dostęp do kart nie kopaczom, ale tym, którzy używają komputera do grania. Zalecane jest na przykład wprowadzenie limitu sprzedaży przy jednym zamówieniu. Nvidia nie może tego w żaden sposób egzekwować, jednak sam fakt zwrócenia uwagi na problem wiele mówi.

Dopóki trwa boom na kryptowaluty, dopóty na rynku mogą występować braki w zaopatrzeniu. Interesujący może być jego koniec, kiedy na rynku pojawią się używane karty i ceny znowu zaczną szaleć. Rollercoaster godny wahań cen Bitcoina.

d3h1eei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h1eei
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj