Trwa ładowanie...

Przez 20 lat żył jak król. Kradł wirtualne pieniądze

To historia jak z filmu o hakerach. Jeden z graczy postanowił szukać sposobów na oszukiwanie w grach i nabijanie sobie wirtualnego portfela. A cyfrowe przedmioty sprzedawał później już za całkiem realne pieniądze. "Pracował" tak wręcz etatowo.

Przez 20 lat żył jak król. Kradł wirtualne pieniądzeŹródło: Agencja Produkcji Filmowej, fot: Janusz Zaorski
df6h91t
df6h91t

Manferd był oszustem. Szukał błędów w grach, które umożliwiałyby mu szybkie wzbogacenie się - najpierw wirtualnie, później już w formie zwykłych pieniędzy ze sprzedaży na aukcji.

Wszystko zaczęło się w 1997 roku, kiedy grał w "Ultimę Online", pierwszą tak popularną na świecie grę MMO. Przez słabe połączenie internetowe był zawsze w tyle za innymi graczami, co rekompensował sobie drobnymi szwindlami. Jednego dnia odkrył dziwny błąd, który pozwolił mu przejmować wirtualne posiadłości graczy - była to wyjątkowo cenna zdobycz. Nastepnie sprzedał jedną z ukradzionych działek na internetowej aukcji. Zarobił 2000 dolarów.

- Ten interes całkiem nieźle pokrywał moje czesne za studia. Przez 3-4 lata regularnie handlowałem domkami i zamkami z "Ultimy Online" - wspomina Manfred. Na jednej grze się nie skończyło. Haker rozpoczął łowy także w innych popularnych grach MMO, m.in. "Lineage 2", "Final Fantasy XI", "Lord of The Rings Online", "Age of Conan", "Star Wars New Republic" czy "Guild Wars 2".

http://uorforum.com
Źródło: http://uorforum.com

W każdej szukał innych błędów. Jak twierdzi, większość gier dało się oszukać w dziecinnie prosty sposób, a administratorzy nie orientowali się, że doszło do cyberwłamu. Jednak przyznaje, że z czasem sam zaczął dbać o swoją "niewidzialność". - Najlepsze haki to te niewidzialne, ponieważ zmieniasz zasady gry i nikt o tym nie wie. Nie chcesz wchodzić w drogę innym graczom ani dać znać twórcom, że wiesz o "dziurach". Niech nie wiedzą, że to co robisz, jest w ogóle możliwe! - mówi Manfred.

df6h91t

Nieuczciwy proceder kontynuował jeszcze do niedawna. Teraz całkiem zrezygnował - ale powód jest zaskakujący. Manfred okazał się mimo wszystko wyczulony na to, że większość gier zmieniła model działania. Dziś wiele z nich zarabia na tym, że gracz płaci za ułatwienia w grze gotówką, a nie tylko wewnętrzną walutą. Jak sam mówi: "nie czuł się z tym komfortowo".

Funcom
Źródło: Funcom

Uczciwy złodziej? Chyba w jego przypadku ten oksymoron pasuje. Ale jego historia to także solidny kubeł zimnej wody dla wszystkich, którzy zajmują się cyfrowym handlem. Skoro jeden człowiek przez 20 lat kradł i nie zostawił po sobie śladu, to oznacza, że systemy gier sieciowych są dziurawe jak ser szwajcarski.

Gry sieciowe to bardzo niejednoznaczne pojęcie. Mogą oznaczać prostą grę dla dwóch graczy, przeglądarkową strategię, wieloosobową strzelaninę jak "Counter-Strike". Ale są też takie gry, których głównym atutem jest masowość. W jednej chwili ogromne krainy przemierzeją naraz setki graczy.

Ebay
Źródło: Ebay

Takie gry, obdarzane przedrostkiem MMO ("massively multiplayer online", z ang. masowe gry sieciowe), najczęściej mają całkiem złożoną wewnętrzną ekonomię. Umożliwiają przede wszystkim handel zdobytymi przedmiotami i zarabianie wirtualnej waluty. W założeniach twórców transakcje miały odbywać się jedynie wewnątrz gry. W praktyce portale aukcyjne są pełne ogłoszeń, w których za gotówkę sprzedaje się cyfrowe dobra.

Źródło: Motherboard

df6h91t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df6h91t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj