Prawdziwa plaga. Twórcy Plague Inc. pokazują, jak rozprzestrzenia się fake news
Politycy, wielkie korporacje jak Google czy Facebook - wszyscy szukają sposobu na rozprawienie się z fałszywymi informacjami. Teraz autorzy gry Plague Inc. pokazują, dlaczego to wielkie zagrożenie dla współczesnego świata.
Plague Inc. to dość unikatowy tytuł, w którym gracze nie bronią ludzkości przed groźnym wirusem, ale próbują ją zniszczyć za pomocą opracowanego przez siebie patogenu.
Strategia, w którą możemy zagrać na komputerze, konsolach oraz sprzętach mobilnych, jest naprawdę pomysłowa. Zespoły naukowe cały czas opracowują lekarstwa na wypuszczane choroby, więc należy je ulepszać.
Teraz twórcy postanowili zabrać się za inny współczesny temat, który zagraża każdemu z nas. Chodzi o fałszywe informacje.
Zobacz też: Asteroida uderzy niebawem? NASA ostrzega: "Zagrożenie jest realne"
Jak informuje serwis Gry-Online, autorzy udostępnili (na razie tylko na iOS, wkrótce na Androidzie i pozostałych sprzętach) nowy scenariusz, w którym "wirusem" są rozprzestrzeniane fałszywe informacje. Można podszyć się pod polityka albo wypuszczać obraźliwe wpisy w mediach społecznościowych.
Twórcy chcą pokazać, że fałszywa informacja może rozprzestrzeniać się po świecie jak prawdziwa choroba. I wywoływać równie duże spustoszenie.
"Plague Inc." to niezwykle popularna produkcja, więc twórcy mogą wykorzystać jej komercyjny sukces, by uświadomić miliony na całym świecie. Zagrożenie jest naprawdę poważne. Z badań wynika, że prawie 60 proc. Polaków połknie fake newsy jak ryba haczyk.
- Wszelkie informacje powodujące lub zwiększające w społeczeństwie poczucie zagrożenia dotyczące niestabilnej sytuacji międzynarodowej (np. wieszczenie kryzysu finansowego) czy informacje o wrogich działaniach (np. rosyjskie zielone ludziki w Norwegii), sprzyjają partii rządzącej. To ona w tym momencie posiada wszelkie narzędzia do podjęcia reakcji i dba o dobrobyt społeczeństwa - powiedział w rozmowie z WP Tech płk rez. Maciej Matysiak, były zastępca Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego i ekspert Fundacji STRATPOINTS.
Fake newsy mogą doprowadzić do manipulacji w trakcie wyborów, ale też wpłynąć na zdrowie ludzi. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że duża część wpisów antyszczepionkowych to sprawka rosyjskich internetowych manipulatorów. Wypuszczanie w świat niesprawdzonych lub nieprawdziwych inofmracji może mieć naprawdę poważne konsekwencje.
Rzecz jasna jedna gra nie rozwiąże problemu - i to takiego, z którym nie radzą sobie i politycy, i wielkie korporacje - ale może uświadomić, jak wielkie znaczenie ma walka z fake newsami.