Trwa ładowanie...

Polacy stworzyli wirtualne serce. Nie zgadniesz, czym zajmują się na co dzień

Lekarze mają nadzieję, że wirtualne serce pomoże lepiej kształcić lekarzy. Jego twórcy zajmują się jednak nie medycyną.

Polacy stworzyli wirtualne serce. Nie zgadniesz, czym zajmują się na co dzieńŹródło: Materiały prasowe
d14skd9
d14skd9

Za techniczną stronę projektu wirtualne serce odpowiada gliwickie studio The Farm 51 - twórcy gier. Ich najnowsze dzieło nie ma służyć rozrywce, a nauce. Wirtualny i interaktywny model serca "ułatwi studentom medycyny i młodym lekarzom proces edukacji", ukazując ten skomplikowany ludzki narząd w trójwymiarze” - czytamy na stronie The Farm 51.

"Technologia pozwala zobaczyć je nie tylko z zewnątrz, ale możemy też robić przekroje, wchodzić też w głąb tego serca, zobaczyć, jak wyglądają zastawki, jak wyglądają naczynia, jak krew przepływa” – tłumaczył kierownik Pracowni Bioinżynierii FRK dr hab. Piotr Wilczek.

Zdaniem pomysłodawców, wirtualne serce to rewolucja w nauczaniu. Przybliża naturalne warunki, w jakich lekarzowi przyjdzie działać. Wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości sprawi, że studenci będą spędzać mniej czasu w prosektorium, a więcej pracując na wirtualnym modelu.

d14skd9

- Student przygotowany na bazie poszerzonej rzeczywistości to lekarz bezpieczniejszy dla pacjenta, ale też lekarz, który wyniesie więcej z kontaktu z pacjentem - stwierdził w rozmowie z PAP Zenon Piotr Halaba z Uniwersytetu Opolskiego.

Wirtualne serce oglądać można za pomocą gogli do wirtualnej rzeczywistości lub w rozszerzonej rzeczywistości, dzięki HoloLens. Studenci już wykorzystują tę technologię. Trwają też prace nad kolejnymi organami.

Studio The Farm 51 znane jest głównie z gier. Niedawno wypuściło na rynek "Get Even", wcześniej stworzyło m.in. "Painkiller Hell & Damnation". Granice między rozrywką a nauką bardzo często się zacierają - polskie studio współpracuje też z wojskiem, a ich niedawny projekt "Chernobyl VR Project" pokazuje, że świat gier komputerowych można połączyć ze światem aplikacji edukacyjnych. Jest to pierwsza w historii wirtualna wycieczka po Czarnobylu i Prypeci przeznaczona na wszystkie znaczące platformy VR.

d14skd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14skd9
Więcej tematów