PlayStation kończy 25 lat. Konsola do Polski trafiła jednak znacznie później
3 grudnia 1994 roku na japońskim rynku zadebiutowała konsola PlayStation. Sony z okazji wyjątkowej rocznicy szykuje niespodzianki.
Na razie doczekaliśmy się wpisu na blogu PlayStation. Jim Ryan, szef Sony Interactive Entertainment, przypomniał o sukcesie pierwszego PlayStation. A jest co wspominać.
Popularny "Szarak" sprzedał się w Japonii w liczbie 100 tys. sztuk już pierwszego dnia. PlayStation było też pierwszą konsolą, która przekroczyła 100 mln sprzedanych egzemplarzy. Niedawno PlayStation 4 pobiło ten rekord.
Z kolei liderem w 25-letniej historii PlayStation wciąż jest PS2. Następcę PSX kupiło w sumie przeszło 150 mln użytkowników. Ciężko będzie ten wynik przebić, skoro na horyzoncie już czai się PlayStation 5. Ale zanim to nastąpi czeka nas świętowanie urodzin PlayStation, choć szef Sony na razie nie zdradza, jakich prezentów możemy się spodziewać w nadchodzących dniach.
Zobacz też: Największy telewizor LCD na świecie i inne telewizory sharp, których nie kupicie
Jim Ryan wspomniał, że Sony starało się sprawić, by gracz z Polski czuł się częścią większej społeczności, tak samo jak użytkownik PlayStation z Wielkiej Brytanii czy Japonii. Złośliwie możemy stwierdzić, że nie do końca się to udało, skoro wpis na blogu w języku polskim dostępny nie jest.
Odkładając złośliwości na bok, to rzeczywiście fascynujące, jak wraz z PlayStation zmienił się rynek gier w naszym kraju. Hit na PlayStation 4 promuje u nas Tomasz Zubilewicz. Już wcześniej celebryci angażowani byli w kampanie promocyjne gier. Dodajmy do tego fakt, że Hideo Kojima, legenda branży (a także marki PlayStation) odwiedza w Polsce CD Projekt RED. Mamy też coraz lepsze growe targi czy e-sportowe imprezy. Pod tym względem naprawdę nie mamy prawa czuć się "wyobcowani".
Chociaż obecnie obchodzimy 25-lecie marki PlayStation, to do Europy konsola dotarła nieco później - oficjalna premiera odbyła się 29 września 1995 roku. W Polsce jednak nie dało się jej kupić.
Dopiero w 1996 roku konsola trafiła na rynek polski — autor tekstu opublikowanego na blogu strefapsx.pl pisze, że w 1995 nie dało się kupić PSX w naszym kraju. Oficjalną dystrybucją urządzenia zajęła się firma LANSER z Elbląga, ale dopiero dwa lata po oficjalniej premierze. Gadżetomania
Pierwsze lata PlayStation w Polsce były niełatwe. "To był prawdziwy dziki zachód. Zanim rozpoczęliśmy współpracę z legalnymi dystrybutorami gier, już po roku 2000, praktycznie cały rynek należał do piratów" - wspominał Robert J. Szmidt, redaktor naczelny nieistniejącego już pisma “PlayStation Plus”.
Więcej o historii PlayStation w Polsce przeczytacie w artykule "PlayStation w Polsce - czym konsola podbiła serca Polaków?".