Trwa ładowanie...

PlayStation 5 czy Xbox Series X – jak to rozegrać?

PlayStation 5 czy Xbox Series X? To pytanie zapewne zadają sobie fani gier na konsolach, czekając na premierę urządzeń. Co prawda i ta konsola wyprodukowana przez Sony i ta przez Microsoft ma swoich wiernych wyznawców, jednak czasami można się pokusić o zmianę przyzwyczajeń. Chyba że… dobrze znane okaże się nadal najlepsze.

Artykuł sponsorowany
PlayStation 5 czy Xbox Series X – jak to rozegrać?Źródło: materiały partnera
d1m6i4c
d1m6i4c

1. Premiery – która pierwsza Playstation czy Xbox Series X?
2. Jakie gry na konsole?
3. Która konsola mocniejsza?
4. Jaka cena?
5. Liczy się nie tylko wnętrze, czyli parę słów o wyglądzie.

Nie ma co ukrywać, że premiera każdej nowej wersji konsoli zarówno dla fanów PlayStation jak i Xboksa to wielkie święto, do którego przygotowują się na wiele miesięcy przed tym, zanim urządzenia trafią na rynek. Czas od zapowiedzi producentów po moment premiery gracze spędzają na śledzeniu internetowych newsów dotyczących na przykład specyfikacji konsol i dostępnych na nie gier. Z każdym dniem takich informacji pojawia się coraz więcej, a i tak producenci potrafią zaskoczyć nabywców dodatkowymi rozwiązaniami w dniu premiery czy parę dni po niej. Zarówno Sony (producent PS), jak i Microsoft za każdym razem starają się nie zawieść fanów swoich produktów i robią bardzo dużo, aby prześcignąć w rozwiązaniach głównego konkurenta. I choć Sony ma dłuższe doświadczenie jako producent konsol (pierwsza powstała w roku 1994), to Microsoft, który zaliczył debiut w tym temacie „dopiero” w roku 2002, za każdym razem znajduje dużą rzeszę odbiorców – czemu trudno się dziwić, zważając na najnowocześniejsze technologicznie rozwiązania. Wobec tego pytanie: jaką konsolę kupić? , jeśli nie jest się zagorzałym fanem danej marki, wymaga dla uzyskania odpowiedzi bliższego zapoznania się z dwiema konsolami.

Premiery – która pierwsza Playstation czy Xbox Series X?

Zarówno Sony, jak i Microsoft, określiły datę pojawienia się na rynku produkowanych przez siebie urządzeń. Premiera Xbox Series X ma mieć prawdopodobnie miejsce 10 listopada 2020 roku (urządzenie można zamawiać od 22 września). Co do premiery PS, to prawdopodobnie konsola pojawi się na rynku pod koniec bieżącego roku, choć można też na różnych internetowych forach trafić na informację, że będzie to początek roku 2021. Dla niecierpliwych fanów dwóch konsol oznacza to zawsze to samo… tak blisko, a tak daleko. Tym bardziej, że informacje o pojawieniu się tych urządzeń były udostępniane od dłuższego czasu. Skoro znamy już przybliżoną datę premier obydwu konsol, to teraz druga istotna kwestia.

Jakie gry na konsole?

To, na co czekają fani PS (a co może przyciągnąć niezdecydowanych) to niewątpliwie technologia VR (możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych gogli), którą będzie można wypróbować podczas gier w 3D. Sony o realizm gier i komfort graczy zadbało również w sferze audio. Microsoft chce z kolei zachęcić graczy tym, że gry zakupione na konsole wcześniejszych generacji konsoli Xbox będą działały również na Xbox Series X (chociaż chodzą słuchy, że PS5 może i pod tym względem zaskoczyć graczy). Co więcej, producent zadbał także o pokaźne zaplecze pojawiających się z wyłącznością na XBox (co jest pewną nowością, gdyż pod tym względem w poprzednich generacjach konsol wygrywało Sony).

Jeśli chodzi o najpopularniejsze i potwierdzone tytuły gier dostępne dla poszczególnych konsol, to będą to:

  • PlayStation 5 – Godfall, Dark Souls, Spider-man, Call of Duty, Cyperpunk 2077, Ghost of Tsushima, Fifa, Asiassin’s Creed, Battlefield, i inne;
  • Xbox Series X – Halo Infinite, Senua’s Saga: Hellblade 2, Asssasin’s Creed, Scor, Forza Motosport 8, Gears 5, i inne.
d1m6i4c

Która konsola mocniejsza?

Dla graczy kluczową kwestią, która umożliwia sprawne granie, jest moc konsoli. Jak więc wypada pod tym względem porównanie PS5 I XBoksa X Series? Jeżeli chodzi o procesory, to dwie konsole zostały wyposażone o te elementy o podobnej mocy (8-rdzeniowe jednostki ZEN 2). Dwie konsole mają również taką samą pamięć RAM (16 GB GDDR6). Nowoczesne dyski SSD (pamięć wewnętrzna) będą również obecne w obu urządzeniach – chociaż dysk w PS5 ma mieć ponad dwukrotnie większą przepustowość. Reasumując, pod tym względem odpowiedź na pytanie: Jaką konsolę kupić?, wskazuje PS5.

Jaka cena?

Jeśli chodzi o cenę, to zapewne obydwie konsole będą mieć je porównywalne. Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X mają kosztować w granicach 2500 zł. Ceny oczywiście mogą ulec drobnym wahnięciom. Na pewno urządzenia wyprodukowane przez Sony oraz Microsoft znajdą się na półkach sieci sklepów RTV EURO AGD. Warto też dodać, że obydwa warte są swojej ceny, choćby dlatego, że producenci przewidzieli dodatkowe usługi sieciowe i funkcje. Należą do nich: wspomniana wcześniej kompatybilność wsteczna (możliwość korzystania z gier na urządzenia wcześniejszej generacji), streaming (XBox), czyli korzystanie z gier na tę konsolę na tablecie czy komputerze, napęd Blue-ray Ultra HD.

Liczy się nie tylko wnętrze, czyli parę słów o wyglądzie

Mniej ważną, ale dla niezdecydowanych w wyborze PlayStation 5 czy Xbox Series X? być może przeważającą szalę kwestią będzie wygląd obu konsol. PS5 to wybór dla tych, którzy cenią sobie bardzo nowoczesny, wręcz futurystyczny design. Natomiast Xbox Series X jest większa w rozmiarach i ma formę sześciennego sporego bloku (wpływa to pozytywnie na system chłodzenia oraz głośność urządzenia).

Nie od dziś wiadomo, że fani konsol są nieprzejednani w swoich wyborach. Ale może po zapoznaniu się z krótką charakterystyką obu konsol podejmą inną niż zazwyczaj decyzję? Nie ma jednak co ukrywać, że za każdym razem Microsoft i Sony walczą o względy tych niezdecydowanych.

d1m6i4c
d1m6i4c
Więcej tematów