Nie wiesz jak samemu złożyć PC? Ta gra cię nauczy
Na rynku gier wideo dostępny jest symulator farmy, wozu strażackiego, pracy chirurga, wydobywania złota, a nawet... bycia kozą i tostem. Aż dziwne, że dopiero teraz ktoś wpadł na pomysł stworzenia symulacji składania komputerów. Ale "PC Building Simulator" ma mieć większy rozmach, niż można podejrzewać.
Zawsze chciałem nauczyć się składania komputerów, ale nigdy nie mogłem przejść przez tą najniższą barierę "grzebania" w elektronice. Zamontować napęd DVD, dodać dysk twardy, włożyć nową kość pamięci, zmienić kartę graficzną - nie ma problemu. Ale samodzielne łączenie pinów, a co dopiero mocowanie procesora z wentylatorem trochę mnie przerastało. W końcu głupio byłoby zepsuć wartą kilkaset złotych część.
Z drugiej strony ci, którzy potrafili to robić, zawsze mogli przyoszczędzić ze 100 zł. Albo i więcej. Bo sklepy komputerowe zawsze potrącały coś dla siebie przy składaniu kupionego komputera. Jeśli "PC Building Simulator" będzie odpowiednio dokładny, dzięki grze nabędziemy tę cenną umiejętność. Widzę też dodatkowe zalety - np. sprawdzenie, czy wymarzona konfiguracja na pewno się mieści w obudowie i jedna część nie będzie kolidował z drugą. Ale to nie wszystko.
Jeśli twórcy dobrze pójdzie, "PC Building Simulator" będzie miał jeszcze jedną, bardzo ważną cechę. Docelowo studio The Irregular Company chce, aby na symulatorze można było przetestować wydajność konfiguracji, którą wybraliśmy. Przy tworzeniu tego ostatniego bajeru współpracują m.in. Corsair, jedna z czołowych firm od pamięci RAM, oraz przede wszystkim Futuremark. Czyli twórcy legendarnego 3D Marka, być może najlepszego benchmarku sprzętowego.
Powiem krótko - wow! Jeśli to faktycznie zadziała, skończą się czasy kupowania na chybił-trafił czy szukanie rekomendacji u nieznajomych w internecie. Chociaż szczerze mówiąc... dopóki nie zobaczę, to nie uwierzę. Premiera symulatora w styczniu 2018, a już teraz można przetestować sobie darmową wersję demo.
Jest jeszcze jednak ciekawostka. Program nie jest dziełem tabuna doświadczonych koderów. To dzieło... 18-letnie studenta z Rumunii, Claudiu Kissa. Nic dziwnego, że spotkało się z dużym zainteresowaniem. Symulatory to dziś jeden z ulubionych gatunków posiadaczy PC.