WP

Nauka programowania dla najmłodszych - oto Scottie Go!

Nauka programowania jest wysoko na liście priorytetów i im wcześniej się zacznie, tym lepiej. Gry są świetnym narzędziem edukacyjnym, a wyjątkowa gra Scottie Go! Labirynt świetnie łączy świat cyfrowy z klasycznymi puzzlami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gra Scottie Go!
Gra Scottie Go! (Materiały prasowe)
WP

Specjaliści przewidują, że przynajmniej do 2030 roku będzie to bardzo pożądana profesja.

Co jest w grze?

W pudełku znajdziemy komplet 57 kartonowych elementów, przypominających elementy układanki, z których należy ułożyć program. Wewnątrz pudełka znajdziemy formę, pozwalającą utrzymać elementy w odpowiednim porządku. Części układanki mają wycięcia, ułatwiające dopasowanie, dzięki czemu układanie jest łatwe i przyjemne.

Ponadto potrzebna będzie aplikacja mobilna Scottie Go! Labirynt, w której uruchamiany będzie nasz program. Zadaniem gracza jest przeprowadzenie sympatycznego kosmity przez labirynt, wykonując po drodze proste zadanie – zwykle trzeba zdobyć po drodze diament, omijać niebezpieczne miejsca, odwiedzić punkty kontrolne i korzystać z portali, by skrócić sobie drogę do końca poziomu. Program wskaże kosmicie o imieniu Scottie drogę do wyjścia z labiryntu.

WP
Mat. prasowe
Podziel się

Do dyspozycji mamy klocki rozpoczęcia i zakończenia programu, pętlę pozwalającą wykonać sekwencję kilka razy w postaci klocków początku i końca bloku, operatory odejmowania i dodawania (podając ujemną liczbę kroków, możemy poruszać się do tyłu), liczby oraz polecenie kroku, obrotu i podniesienia przedmiotu. Każdy z elementów jest opisany na rewersie i ma indywidualny numer. Ułożony z tych klocków program następnie wczytujemy do aplikacji z użyciem aparatu w smartfonie lub tablecie.

Po uruchomieniu gry trzeba wybrać aparat smartfonu, którym będzie skanowany nasz program, założyć konta dla graczy i można zacząć zabawę. Do gry wprowadza krótka animacja z historią podróży Scottiego. W wersji podstawowej mamy do przejścia tylko część poziomów oraz dostęp do kompendium wiedzy z lekcjami podstaw programowania. By uzyskać pełną wersję gry, należy wpisać klucz licencyjny z kartki, którą znajdziemy w pudełku.

W pełnej wersji gry na przybysza z innego świata czeka 56 coraz trudniejszych poziomów, nastawionych na rozwiązywanie łamigłówek i tworzenie krótkich programów. Za przejście każdego poziomu zdobywamy 1, 2 lub 3 gwiazdki. Gra zachęca do układania programów zwięzłych i jeśli wykryje, że rozwiązanie można napisać krócej, powiadomi o tym użytkownika.

WP

Programy układamy z dostarczonych klocków, zaczynając i kończąc je fioletowymi elementami. Ułożony program skanujemy aparatem smartfonu lub tabletu. Dzięki kodom nadrukowanym na klockach aplikacja rozpozna wszystkie elementy i pokaże reprezentację programu na ekranie przed uruchomieniem. Następnie możemy obserwować kolejne kroki naszego bohatera na planszy i ewentualnie znaleźć miejsce, gdzie popełniliśmy błąd. Gra jest estetyczna, opatrzona przyjemnymi animacjami i dobrze udźwiękowiona, dzięki czemu zabawa z nią jest bardzo przyjemna.

Dla starszych dzieci gra może być nieco monotonna, gdyż poziom trudności rośnie powoli. Nie można jednak powiedzieć, że gra jest nudna. Plansze zostały tak przygotowane, by trzeba było ruszyć głową, czasami w nieszablonowy sposób, dzięki obecności portali na planszach.

Mat. prasowe
Podziel się

Czego uczy Scottie Go! Labirynt?

Grą Scottie Go! Labirynt można bawić się w pojedynkę, ale najlepiej sprawdza się w grupie, gdy dzieci mogą wspólnie wymyślić rozwiązanie. Łamigłówki na pewno wymagają sporo liczenia i trochę wyobraźni przy planowaniu przejść przez portale. Na jednej planszy mogą znajdować się maksymalnie 4 portale i liczne przeszkody, a także punkty kontrolne, przez które trzeba przejść.

WP

Przede wszystkim gra pozwala zrozumieć podstawę programowania proceduralnego, czyli rozkładanie zadania na drogne kroki do wykonania po kolei. Labirytny są tak skonstruowane, by powtarzanie sekwencji kroków było potrzebne, by dotrzeć do wyjścia i dzięki temu można sporo się nauczyć o pętlach. Almanach w grze bardzo dobrze wyjaśnia zastosowanie elementów gry.

W przyszłości dobrze byłoby wprowadzić do gry zmienne, może w postaci jakiegoś schowka. Koncepcja nie jest trudna i dzieciaki powinny sobie z nią poradzić.

Mat. prasowe
Podziel się

W tym miejscu muszę zwrócić uwagę na cechę gry, która może wprawić w zakłopotanie bardziej doświadczonych programistów. Przy pisaniu programu trzeba zadbać o możliwość łatwego wprowadzania modyfikacji w przyszłości, ale Scottie Go! nie nagradza tego podejścia. Program w tej grze ma być jak najkrótszy, co może nie spodobać się zawodowcom. Pamiętajcie jednak, że mamy do czynienia z zabawką edukacyjną dla dzieci od 6 roku życia.

WP

Ile kosztuje Scottie Go! Labirynt?

Gra Scottie Go! Labirynt jest już dostępna w sklepie internetowym twórców tytułu w cenie 139,90 zł.

To pierwsza gra z serii Scottie Go! Adventures, które dostarczą więcej kombinowania i łamigłówek, a także więcej interakcji z otoczeniem niż oryginalna Scottie Go!, wydana dwa lata temu. Grami z serii warto się zainteresować, ponieważ rzadko zdarza się, by nauka programowania została połączona z fizycznymi elementami w taki sposób.

Polub WP Gry
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP