Trwa ładowanie...
09-02-2011 12:34

Minecraft: Poradnik dla początkujących

A więc stało się – również i Ty dałeś się wciągnąć w niezwykły świat Minecrafta. Jest on jednak zatrważająco wręcz rozległy i trudno się w nim połapać. Spieszę zatem z pomocą – poradnik ten omawia podstawy obcowania z tym tytułem i pomoże Ci stanąć na nogi w jego blokowatym uniwersum.

Minecraft: Poradnik dla początkującychŹródło: WP.PL
d3u0iqg
d3u0iqg

Co to jest Minecraft?

Minecraft to komputerowa gra survivalowa pozwalająca na budowanie i niszczenie obiektów położonych w losowo generowanym świecie. Gra nie ma określonych celów, jednak niezwykle ważne jest w niej przetrwanie. Gracze podczas rozgrywki mogą atakować napotkane istoty, zbierać surowce, a także wytwarzać przedmioty. Bohaterowie mają do swojej dyspozycji nieograniczony świat, w którym mogą zdobywać liczne osiągnięcia.

Tytuł został stworzony przez Markusa Perssona i rozwijany przez studio Mojang AB. Gra została wydana 18 listopada 2011 roku. W latach 2015-2016 studio Telltale Games wydało spin-off zatytułowany Minecraft: Story Mode, składający się z kilku odcinków.

Zanim zaczniemy

Poradnik pisany jest dla trybu gry Survival. Dostępny jest również tryb Creative, który pozwala tylko budować, ale z nieograniczonymi zasobami, oraz tryb Hardcore – utrudniony tryb Survival z permanentną śmiercią.

Tworzymy świat

Z głównego menu gry, wybrawszy tryb Single Player, należy kliknąć w przycisk Create New World – wygeneruje to zupełnie nowy świat, w którym będziesz przebywać. Warto zwrócić tu uwagę na przycisk More World Options – przejście tam pozwala zadecydować, czy chcesz, aby świat generował również dodatkowe struktury, jak wioski NPC, podziemne lochy i tym podobne, oraz wpisać tzw. Seed – numeryczną lub słowną wartość, na której gra będzie bazować przy tworzeniu danego uniwersum. Jest to przydatne, jeśli z jakiegokolwiek powodu zechcesz wygenerować je ponownie.

d3u0iqg

Witamy w Minecrafcie

W zależności od tego, jaki wygenerowałeś świat, stoisz teraz prawdopodobnie na równinie lub wśród gór (preferowana opcja). Pierwsze kroki należy skierować w stronę jakichkolwiek drzew, które znajdują się w Twoim polu widzenia. Jeśli ich nie ma – trzeba je znaleźć. Jeśli są to drzewa niskie, powinieneś móc bez problemu wskoczyć na ich liście i dostać się na szczyt.

W przypadku wysokich będziesz potrzebować dodatkowej pomocy w postaci pierwszych bloków, w tym wypadku torfu. Pozyskasz je, przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy ze wzrokiem skierowanym na grunt. Po zebraniu kilku bloków (powiedzmy 10), wykorzystaj je jako windę, stając na wolnej przestrzeni blisko drzewa, kierując wzrok w dół, podskakując spacją i prawym przyciskiem myszy ustawiając wykopany blok torfu.

Stojąc na szczycie drzewa, wypatrz wśród liści jego pień i zacznij od góry przebijać się do niego. Gdy już go osiągniesz, kop nadal wzdłuż pnia w taki sposób, aby nie zmarnować ani jednego bloku drewna. Gratulacje! Właśnie zdobyłeś swój pierwszy materiał, który posłuży do tworzenia rzeczy zaawansowanych.

Szukamy schronienia

Musisz wiedzieć, że choć za dnia świat, w którym przebywasz, sprawia wrażenie przyjaznego, w nocy z wszelkich zakamarków wychodzą potwory, poczynając od pająków, zombie i szkieletów uzbrojonych w łuk i strzały, na niesławnych Creeperach i tajemniczych Endermanach kończąc. Wszystkie mają na celu jedno – zakończyć bądź uprzykrzyć Ci życie.

d3u0iqg

Dlatego właśnie musisz zbudować sobie schronienie. Będzie ono zarazem Twoją bazą wypadową i najprawdopodobniej rozwinie się również w Twoje wewnątrzgrowe miejsce zamieszkania, dlatego warto już teraz zadbać o to, aby stanęło w jakiejś odpowiadającej Ci estetycznie lokalizacji.

Popularne wybory to szczyty wzgórz, ziemianki wyryte w ścianie bądź samotne chatyny na równinach. W tej chwili jedyne materiały, z których możesz budować, to łatwo dostępny torf bądź drewno. Ten pierwszy jest najdogodniejszy dla początkującego, dlatego to z niego powinieneś skorzystać – w późniejszych etapach, kiedy nauczysz się tworzyć je szybciej, będziesz miał do dyspozycji więcej wartościowych materiałów.

Twoje minimalne schronienie powinno być prostopadłościanem o rozmiarach: 5 bloków długości na 5 bloków szerokości na 3 bloki wysokości z sufitem. Wejście do niego powinno mieć wysokość 2 bloków.

d3u0iqg

Robótki ręczne

Po wybudowaniu takiej ziemianki czas na pierwsze craftowanie. Wybierz swój ekwipunek (przycisk I), po czym przenieś zebrane drewno na jeden ze slotów craftowania. W wyniku tego z jednego bloku drewna otrzymasz 4 bloki desek. Zgromadź wszystkie możliwe do zebrania deski, klikając cały czas na slot wynikowy. Następnie, klikając prawym przyciskiem myszy w każdy z 4 dostępnych slotów craftowania, zostaw po jednym bloku desek.

Tym razem zostanie stworzone coś dużo bardziej przydatnego: stół narzędziowy, z pomocą którego będziesz mógł craftować zaawansowane przedmioty. Przenieś go na swój pasek i wybierz, po czym postaw w rogu swojej ziemianki. Klikając na nim prawym przyciskiem myszy, dostaniesz dostęp do dziewięcioslotowego ekranu craftowania.

Twoją pierwszą skomplikowaną konstrukcją powinny być drewniane drzwi. Ułóż bloki desek w strukturze 2 sloty szerokości, 3 wysokości. Otrzymane w ten sposób drzwi postaw u wejścia do ziemianki. Gratulacje – od tej chwili masz bezpieczną przystań na przetrwanie nocy.

d3u0iqg

Narzędzia

Teraz powinieneś przygotować sobie kilka narzędzi – najważniejsze to kilof i motyka. Pierwsze posłużyć Ci do przebijania się przez skałę i wydobywania rudy, natomiast drugie pozwoli zasiać zebrane nasiona, z których przygotujesz chleb. Aby stworzyć kilof, potrzebujesz dodatkowo scraftować patyki – należy ułożyć dwa bloki desek pionowo, aby otrzymać 4 patyki. Aby nie marnować za dużo desek, przygotuj 12 patyków.

Następnie na stole narzędziowym ułóż dwa sloty patyków – na środku i na środkowym dolnym bloku, następnie deski na wszystkich górnych slotach. To pozwoli uzyskać drewniany kilof. Przygotuj w ten sposób przynajmniej dwa kilofy. Usuwając prawy górny blok desek, uzyskasz drewnianą motykę – również przygotuj dwie.

Chlebek

Aby zasiać zboże, potrzebujesz znaleźć nasiona – które da się zdobyć, lewym przyciskiem myszy niszcząc wysokie trawy. Zbierz ich około 12. Następnie obok ziemianki przygotuj nieco płaskiej powierzchni torfu i spulchnij go motyką, używając prawego przycisku myszy z motyką zaznaczoną na pasku narzędziowym. Teraz wybierz nasiona, zasiej je w torfie – i gotowe! Oczywiście trzeba przeczekać kilka nocy, aby zboże wyrosło.

d3u0iqg

Kiedy już dojrzeje (tzn. będzie wysokie i w całości żółte), zniszcz je, abyś mógł zebrać plony. Z każdego dojrzałego zboża wypada minimum jednostka zboża i pojedyncze nasiona – czasami wypada ich więcej. Pozostaje już tylko wrócić do stołu narzędziowego, ułożyć trzy jednostki zboża poziomo i otrzymasz chlebek. Ustawiwszy go na pasku, prawym przyciskiem możesz go skonsumować, co przywróci Ci 2 i pół jednostki „najedzenia”.

Skały, węgiel i ruda

Potrzebujesz teraz nieco twardszego materiału do tworzenia narzędzi i innych konstrukcji – jest nim skała. Skałę można wydobyć, przebijając się przez nią kilofem. Jeśli miałeś szczęście znaleźć się na terenach górzystych, prawdopodobnie widziałeś jej już trochę w postaci pionowych klifów, w które teraz możesz się wbić.

Jeśli nie, pozostaje Ci kopanie pionowo w dół, aby przebić się przez warstwę torfu. Samo wydobywanie skały nie jest skomplikowane, jednak na pewne rzeczy powinieneś zwrócić uwagę. Po pierwsze: nie zapuszczaj się za głęboko bez światła – z ciemności wyłaniają się potwory, zupełnie jak w nocy, a po drugie: wypatruj rud materiałów zaawansowanych. Na powierzchni i nieco pod ziemią powinieneś bez problemu i dość często trafiać na rudy węgla – wydobywanie ich na tym etapie gry jest bardzo ważne.

d3u0iqg

Jeśli będziesz mieć więcej szczęścia, trafisz też na rudy żelaza, ale tych nie wydobędziesz bez użycia narzędzi ze skały. Po zdobyciu odpowiedniej ilości skały być może będziesz miał ochotę przebudować swoją ziemiankę – nie krępuj się, ale pamiętaj, że priorytetem zawsze powinno być przygotowanie twardszych narzędzi.

Pochodnie

Po takim czasie gry nie da się nie zauważyć, że światło jest w niej bardzo ważnym zasobem. W ciemnościach pojawiają się potwory, a bez światła trudno zwiedzać podziemne jaskinie czy choćby prowadzić wykopaliska. Jeśli zebrałeś dość węgla, z pomocą patyków możesz już przygotować wiecznie płonące łuczywa, które pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem.

Na ekranie craftowania (może być w ekwipunku) ustaw w pionie: grudkę węgla na górze i patyk na dole. W ten sposób uzyskasz cztery łuczywa, które możesz postawić gdziekolwiek zechcesz, choć – co ciekawe – nie płoną w Twojej dłoni. Dzięki nim oświetlisz pobliże swego schronienia oraz zaczniesz prowadzić dużo bardziej skomplikowane operacje wykopaliskowe.

Dodatkowe narzędzia

Powyżej przedstawiłem absolutne minimum, niezbędne, aby zacząć coś osiągać w grze. Na tym etapie rozgrywki możliwe jest przygotowanie jeszcze wielu różnych innych ciekawych rzeczy, w tym innych narzędzi (topory, łopaty, miecz), skrzynek i piekarnika. Ten ostatni zasługuje na szczególną uwagę, bo z jego pomocą uzyskasz dużo bardziej skomplikowane materiały, jak żelazne sztaby, szkło czy cegły. Aby zbudować piekarnik, na ekranie craftowania trzeba ustawić osiem bloków skalnych dookoła centrum, z pustym slotem w środku.

Piekarnik zasilany jest poprzez spalanie zasobów – na tym etapie gry masz do wyboru: patyki (najsłabsze, nie warto marnować), deski (użyteczne, ale tylko z braku lepszego materiału) lub węgiel (bardzo dobry, ekonomiczny wybór). W późniejszych etapach gry dostępne są jeszcze dwa inne, lepsze zasoby – płomienna różdżka, oraz... kubełek lawy. W piekarnika możesz przetopić rudę żelaza na żelazne sztabki, za pomocą których da się tworzyć jeszcze twardsze narzędzia i zaawansowane konstrukcje.

Na zakończenie

I to w zasadzie wszystko, co musisz wiedzieć, aby wystartować w świecie Minecrafta. Początkującym graczom zalecam eksperymentowanie z różnymi rzeczami – do tej pory nie poruszyliśmy kwestii narzędzi zaawansowanych, zwierząt i zasobów zdobywanych na przeciwnikach, które zostaną omówione w kolejnym poradniku, dla średnio zaawansowanych. Pozdrawiam i życzę udanej zabawy!

d3u0iqg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u0iqg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj