Trwa ładowanie...

Lenovo Legion Y530. Szkoda, że inne laptopy gamingowe tak nie wyglądają

Jak z niepozornie wyglądającego sprzętu wykrzesać wysoką wydajność? Ja tego nie wiem, ale z pewnością wie o tym Lenovo. Model laptopa gamingowego Legion Y530-15ICH jest na to wystarczającym dowodem.

Lenovo Legion Y530. Szkoda, że inne laptopy gamingowe tak nie wyglądająŹródło: WP Tech
d1gulm4
d1gulm4

Nie spodziewałem się zbyt wiele po Lenovo Legion Y530-15ICH z 8 GB Ramu. Dotychczas sama myśl o korzystaniu z urządzenia z tak niską, jak na dzisiejsze standardy gamingu, ilością pamięci wprawiała mnie w uczucie lekkiego dyskomfortu. Tymczasem laptop udowodnił swoje możliwości, mimo braku przesadnych ilości sprzętu "pod maską".

Tak powinien wyglądać każdy laptop

Co już na pierwszy rzut oka da się zauważyć i mnie zachwyciło, to design Lenovo Legion Y530. Tak, jak na stronie producenta, bo idealnie się z tym zgadzam: "Tradycyjne nieporęczne laptopy gamingowe odchodzą do lamusa — nadszedł czas na maszynę, która godnie sprosta Twoim potrzebom, zapewniając stylowy wygląd i potężne możliwości" - i otóż to. Nareszcie producenci zdają sobie sprawę, że design sprzętu gamingowego nie musi być beznadziejny, dziecinny i naszpikowany LEDami.

WP Tech
Źródło: WP Tech

Laptop wygląda świetnie, grzechem byłoby się do niego przyczepić. Główne skrzypce gra minimalizm i matowa, ciemna barwa. Cienkie ramy wokół matrycy sprawiają, że miło się na niego patrzy. Z każdej strony Legion Y530 prezentuje się dobrze, głównie ze względu na swoją smukłość. Nie jest ogromną "cegłą", co wyróżnia go spośród gamingowego sprzętu. I tu dosłownie, bo waży zaledwie 2,3 kg. Z wierzchu laptop pokryty jest bardzo przyjemnym w dotyku plastikiem.

d1gulm4

Kilka drobiazgów

Zabrakło jednego podstawowego elementu. Już na samym początku, podczas podłączania sprzętu zauważyłem niemiłą niespodziankę. Otóż Legion Y530 nie posiada gniazda typu jack na mikrofon, a jedynie na słuchawki. Najwyraźniej nie jest to sprzęt stworzony do słuchawek z mikrofonem z podwójnym jackiem.

WP Tech
Źródło: WP Tech

Jak na gamingowy sprzęt, chodzi bardzo cicho. Ale to do czasu, albo do określonej temperatury. W oprogramowaniu Lenovo mamy dodatkową opcję włączenia "ekstremalnego chłodzenia", jeśli sprzęt za bardzo się grzeje, i FPS-y zaczynają spadać. No i wtedy laptop zaczyna już rzeczywiście hałasować. Aczkolwiek mi to nie przeszkadzało, bo na uszach miałem słuchawki.

W każdym razie system chłodzenia trzeba pochwalić. Jeśli ktoś narzeka na temperatury w tym sprzęcie, chyba nie skorzystał z opcji "ekstremalnej". Prawdopodobnie, dzięki małej powierzchni, dwa mocne wentylatory o 70 indywidualnych łopatkach doskonale radzą sobie z chłodzeniem Legiona.

d1gulm4

Nie ma przepychu. Mamy po jednym gnieździe USB 3.1 z trzech stron, oraz jedno USB typu C z tyłu. Oprócz nich, z tyłu Lenovo Legion Y530 kryją się wejścia: HDMI, RJ-45, Mini DP, zasilacza oraz blokadę Kensington. Dzięki takiemu rozmieszczeniu gniazd, z laptopa korzysta się bardzo wygodnie - kable się nie krzyżują a w efekcie nie plączą.

WP Tech
Źródło: WP Tech
WP Tech
Źródło: WP Tech

Ekran

Lenovo Legion Y530 wyposażono w ekran 15.6" o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i częstotliwości do 144 Hz. Nie licząc niewielkiego rozmiaru ekranu, do którego można się przyzwyczaić po kilku godzinach gry, z takimi statystykami można spokojnie grać online.

WP Tech
Źródło: WP Tech

15.6" wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Lenovo Legion Y530 ma to coś, czego nie lubię. Laptop jest mały i wąski, a klawiatura jak najbardziej ściśnięta. Do tego stopnia, że kilka klawiszy zastąpiono komendami łączonymi z FN. Ale i to nie pomogło, bo ścisk jest straszny, przez co można omyłkowo wcisnąć nieodpowiedni przycisk, o literówkę nie trudno. Mimo to, klawiatura jest dosyć wygodna - bo przyciski są dobrze wyważone.

d1gulm4

Sprzęt skromny, a chodzi dobrze

W wersji testowanej przeze mnie, Legion Y530 został wyposażony w: 8 GB ram, kartę graficzną NVIDIA®GeForce®GTX 1050 Ti, procesor Intel®Core™ i7-8750H ósmej generacji, oraz dysk SSD NVMe 250 GB. Pozostałe komponenty są stałe we wszystkich wersjach (pełne dane techniczne na dole artykułu).

Sprzęt sprawdzał się bez zarzutu, z imponującymi nawet 120 FPS w PlayerUnknown's Battlegrounds. Ta produkcja jest wyjątkowo wymagająca, głównie ze względu na słabą optymalizację gry, więc to idealny przykład. Nawet w najbardziej wymagających dla komputera momentach, ilość klatek na sekundę nie spadała poniżej 60, co jest wystarczające aby usatysfakcjonować każdego gracza.

Ogólny werdykt jest dosyć prosty. Lenovo Legion Y530 to świetny sprzęt, który prezentuje się świetnie. Jak na laptopa, bardzo szybko reaguje - programy włączają się szybko, a wydajność nie spada nawet w ciężkich momentach podczas rozgrywki. Jak dla mnie jest tylko jeden problem - 15,6" to trochę za mało dla komfortowej gry online. Mocne 9/10.

d1gulm4

Dane techniczne:

Procesor Intel Core i5-8300H / i7-8750H
Ram 8 GB 8GB/32GB max (SODIMM DDR4 2666 MHz)
Grafika NVIDIA GeForce GTX 1050 / GTX 1050 Ti / GTX 1060 + zintegrowana intel UHD Graphics 630
Ekran 15,6" FHD (1920 x 1080) IPS (maks. 144 Hz, 300 nitów)
Dysk SSD do 512 GB / HDD do 2 TB
Płyta główna Lenovo LNVNB161216
Głośniki Harman®z technologią Dolby Audio
Kamera HD

Wymiary 365 x 260 x 24,2 mm
Waga 2,3 kg
Bateria 52,5 WHr
Zasilacz 135 W

Porty:
3 x USB 3.1 typu A
USB 3.1 typu C
Mini DisplayPort 1.4
HDMI 2.0
RJ-45
Złącze audio typu combo
Otwór NOVO

d1gulm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gulm4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj