Trwa ładowanie...

Kolejne duże pieniądze dla polskich twórców gier. Od rządu

W ubiegłym roku polskim twórcom przyznano 116 mln zł w ramach pierwszej edycji rządowego programu GameINN. Już niedługo ruszy nabór do drugiej. I znowu w grę wchodzą naprawdę duże sumy.

Kolejne duże pieniądze dla polskich twórców gier. Od rząduŹródło: Materiały prasowe, fot: CD Projekt
d3cdfbu

Tym razem do polskich twórców trafi w sumie 100 mln zł - właśnie tyle wynosi budżet drugiej edycji programu GameINN. Chętne firmy mogą zgłaszać się od 5 maja do 6 lipca, składając swoje wnioski na specjalnej stronie internetowej.

Dofinansowanie otrzymuje się nie na zrobienie gry, a na technologię, która będzie rozwijana i w przyszłości wykorzystywana.

- Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe. Wsparcie dotyczy projektów, które przyczynią się do zwiększenia konkurencyjności krajowego sektora producentów gier wideo na rynku globalnym - czytamy na stronie programu GameINN.

d3cdfbu

W drugiej edycji programu GameINN mogą brać udział beneficjenci pierwszej. Przypomnijmy, że wówczas największa kwota trafiła do CD Projekt RED. Twórcy “Wiedźmina” otrzymali aż 25 mln zł, a cały budżet programu wynosił niecałe 116 mln zł. W sumie dofinansowano 38 projektów.

  • Aktualnie budżet drugiej edycji wynosi 100 mln. Tyle że może zostać rozszerzony. Tak było w ubigłym roku. Najpierw informowano o 80 mln, które mogą trafić do polskich twórców. Potem zwiększono sumę do prawie 116 mln. Niewykluczone, że i tym razem do podziału będzie większa kwota.

Tym bardziej, że polski rząd promowaniem polskich twórców się szczyci.

– Branża gier wideo staje się polską specjalnością gospodarczą. Inwestujemy w sektor, który już jest bardzo zaawansowany technologicznie, zatrudnia profesjonalistów z różnych dziedzin i ma szerokie grono odbiorców swoich produktów na całym świecie – mówił w Krakowskim Parku Technologicznym wicepremier Jarosław Gowin. – Jestem przekonany, że wspierając tę gałąź gospodarki, mamy szansę na zbudowanie polskiej marki rozpoznawalnej poza granicami kraju. Silna polska gospodarka oparta na nowoczesnych technologiach to jeden z filarów realizowanej przeze mnie strategii – podkreślił Gowin.

GameINN nie jest jedynym rządowym programem, w ramach którego polscy twórcy gier mogą otrzymać dofinansowanie. Dotacje przyznaje też np. Ministerstwo Kultury.

d3cdfbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cdfbu
Więcej tematów