Trwa ładowanie...

Jak ułożyć pasjansa? Oto najcenniejsze wskazówki

Jak ułożyć pasjansa? Jedna z najpopularniejszych gier karcianych na świecie nie należy do najprostszych. Legendarna układanka nie zawsze ma swój koniec, a wygrana zależy przede wszystkim od dobrego rozdania. Poniżej przedstawiamy kilka cennych strategii.

Jak ułożyć pasjansa? Oto najcenniejsze wskazówkiŹródło: Shutterstock.com
d2bcu35
d2bcu35

Jak ułożyć pasjansa? To pytanie zadają sobie zarówno początkujący, jak i doświadczeni gracze. Popularna układanka karciana, często nazywana też samotnikiem (fr. solitaire) jest dość trudną grą i nie zawsze można ją zakończyć. Jej początki datuje się na XVII wiek, kiedy to Francuzi opracowali reguły inspirując się dawnym obyczajem wróżenia z kart.

Pasjans to gra przeznaczona dla jednej osoby i chociaż brzmi to niezwykle mało rozrywkowo i towarzysko, układanka karciana może dostarczyć wielu wrażeń i pochłonąć masę czasu zmuszając gracza do ponadprzeciętnego myślenia.

Jak ułożyć pasjansa? Odpowiednie rozmieszczenie kart

Pasjansa rozkłada się w siedmiu kolumnach. Pierwsza karta od wierzchu musi zawsze pozostać odkryta. W pierwszej kolumnie znajduje się tylko jedna odkryta karta, w drugiej jedna zakryta i jedna odkryta, w trzeciej dwie zakryte i jedna odkryta itd. 24 pozostałe karty należy położyć na stosie obok kolumn, który stanowi tak zwany stos rezerwowy. Nad rozdanymi, ułożonymi w kolumny kartami, znajdują się cztery pola bazowe.

Przenoszenie kart

Kartę można położyć na odkrytej karcie w danej kolumnie, jeżeli różni się ona kolorem i jest kartą niższą o jedno oczko.

d2bcu35

Przykład: jeśli w jednej z kolumn odkryta jest czwórka pik, można na niej położyć czerwoną trójkę (nie ma znaczenia czy kier lub karo, istotny jest tylko kolor). Następnie na trójkę możemy położyć czarną dwójkę (trefl lub pik).

Karty między kolumnami możemy przekładać pojedynczo lub w grupach (jeżeli są ułożone we właściwej kolejności). Jeżeli na czerwonej ósemce, leży czarna siódemka, a na niej z kolei czerwona szóstka, można je razem wszystkie przełożyć na czarną dziewiątkę.

Po zdjęciu odkrytej karty z danej kolumny, można odwrócić kolejną, aż kolumna będzie pusta - wtedy można w niej umieścić króla i rozpocząć układanie nowej kolumny.

d2bcu35

Cel gry

Pasjans ma na celu ułożenie czterech stosów kart. Karty przekładamy z kolumn na pola bazowe. Każdy stos zawiera karty tego samego koloru. Karty w stosach muszą być poukładane w kolejności od asa do króla (A-2-3-4-5-6-7-8-9-10-J-D-K).

Stos rezerwowy

Stosu rezerwowego używamy, kiedy nie jesteśmy już w stanie przemieszczać kart między kolumnami. W omawianym pasjansie wykłada się po 3 karty. Po ich wyłożeniu należy wykładać po trzy karty kolejno na stos. Trzecią (wierzchnią) z wyłożonych kart możemy przełożyć. Pozostałe dwie są nie do użycia, jednak pozostają dla gracza widoczne. Wierzchnią kartę można przełożyć albo do kolumny, albo na pola bazowe.

Jeżeli nie można wykorzystać wyłożonej karty, należy odwrócić trzy kolejne. Można to robić bez ograniczeń. Po odwróceniu wszystkich kart w stosie, konieczne jest ich ponowne odwrócenie i rozpoczęcie procedury od początku. Ważne aby ponownie nie tasować kart.

d2bcu35

Gra trwa do momentu ułożenia pełnych czterech stosów lub do czasu, gdy nie ma już możliwości ruchu.

Jak ułożyć pasjansa? Wskazówki

Pasjans nie ma konkretnych taktyk, istnieją jednak strategiczne wskazówki, które warto zastosować aby cieszyć się wygraną. Oto one:

  • Wyznaczenie priorytetów - gracz powinien zdecydować, czy najpierw chce układać karty w kolumnach czy stosy na polach bazowych
  • Zapoznanie się od razu ze stosem kart rezerwowych
  • Koncentracja na wyłożeniu kart od prawej do lewej (od najdłuższej do najkrótszej kolumny)
  • Równomierne rozkładanie kart
  • Nie zawsze dobrą decyzją jest używanie wszystkich trzech kart ze stosu rezerwowego

Powyższe metody to jedynie wskazówki i nie trzeba się do nich stosować. Wszystkim nowym, jak i ogranym miłośnikom pasjansa życzymy powodzenia.

d2bcu35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bcu35
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj