Jak przyspieszyć gry? Kilka prostych trików
Temat znany każdemu graczowi - jak przyśpieszyć gry? Jak wyciągnąć więcej, nie wydając przy tym pieniędzy na nowe podzespoły. Tak było 20 lat temu, tak jest i dziś. Oto garść użytecznych porad.
Kupujemy nową grę. Piękna grafika, świetnie animacje, rozległy, otwarty świat - tak jak zapowiadają. Odpalamy i... kaszana. Wszystko się zacina, bohater chodzi skokowo, przyjemne granie jest niemożliwe. Ci, którzy mieli styczność z serią "GTA", "Assassin's Creed", "Far Cry" albo "Wiedźminem 3", na pewno wiedzą, o co chodzi. Trzeba wiedzieć, jak przyspieszyć gry. Zacznijmy od podstaw
Jak przyspieszyć gry - zanim zaczniesz
Jeśli jesteś doświadczonym graczem, możesz spokojnie opuścić tę sekcję. Jeśli nie czujesz się ekspertem, oto kilka porad na start. Przed rozpoczęciem zabawy warto wyłączyć jak najwięcej dodatkowych programów w Windowsie. Firefox, Chrome, klient poczty, programy do odtwarzania muzyki czy ściągania plików. Wszystko to, co widać na dolnym pasku zadań.
Następnie warto rozwinąć ukryte ikony przy pomocy strzałki obok zegara i daty, w prawym dolnym rogu. Tu też ukrywają się kolejne aplikacje, z których część na pewno można zamknać. Na przykład Dropbox czy dodatkowe usługi systemu Windows. Potrzeba jeszcze drobnego zastrzyku? Klikamy prawym klawiszem na ekranie i wchodzimy do działu personalizacji - w Windowsie 7 możemy zamienić efekty pulpitu na "Klasyczny Windows".
Wszystko wyłączone? To sprawdzamy stan obciążenia komputera przez Menadżer zadań. Uruchamiamy go klikając prawym klawiszem na pustym polu dolnego pasku zadań i wybierając z listy albo wciskając kombinację Ctrl+Alt+Delete. W Windowsie 7 lub niższym klikamy na zakładkę Wydajność i podglądamy, jakie jest zużycie procesora i pamięci. W przypadku Windowsa 10 otwieramy pierwszą zakładkę, Procesy, i przeglądamy kolejne kategorie.
Przy braku obiążenia komputera zbędnymi programami procesor powinien chodzić w granicy kilku-kilkunastu procent, a pamięć systemu być widoczna na granicy 2 GB. Jeśli te parametry są zbyt wysokie, możemy przez Menadżer zbadać, które programy mocno obciążają system. UWAGA! Nie można wyłączać procesów systemowych, nie wskazane jest też wyłączanie "antywirusa". Ręczne wyłączanie programówi przez Menadżera zalecane jest wyłącznie doświadczonym użytkownikom.
Jak przyspieszyć gry - opcje grafiki
Za działanie gry odpowiada zazwyczaj jedna sekcja - Opcje grafiki. To właśnie tam się udajemy i rozpoczynamy wyłączenie najmniej istotnych detali wizualnych. Albo tych opcji, które zżerają najwięcej zasobów. Na pierwszy ogień zawsze idzie AA, czyli antyaliasing - wygładzanie krawędzi. W ogólnym obrazku jest mało istotne, a zżera dużo zasobów komputera. AA, MSAA, FXAA - wszystko wyłączamy.
Kolejny bajer, który przyśpieszy działanie gry - HBAO, SSAO lub HDAO. Pod tymi akronimami znajdują się dodatkowe efekty związane z oświetleniem. Gra nadal nie chce chodzić płynnie? Bierzemy się za kolejne efekty. Jakość cieni. Piękne, realistyczne cienie nie są nam niezbędne do życia. Możemy spokojnie ustawić ich działanie na niskim poziomie.
To samo z jakością wody i wszelkimi powiązanymi, jak jakość odbić na wodzie. Kolejnym punktem powinny być efekty cząstkowe oraz wszystko, co związane z fizyką. To kolejne rzeczy, dzięki którym gra wygląda zjawiskowo, ale bez nich wciąż rozgrywka jest bardzo przyjemna.
Warto też poeksperymentować z opcjami związanymi z roślinnością. Na pewno obniżyć jej ogólną jakość, ale też gęstość czy zmniejszyć odległość, w jakiej się pojawia. Z pewnością da to naszym grom dodatkowego kopa.
Jeśli nasz komputer ma lata świetności dawno za sobą, możliwe, że potrzebne będą bardziej "radykalne" kroki. Parametr, którego obniżenie z pewnością bardzo wyraźniej podniesienie płynność działania gry, to jakość tekstur. Sfera wizualna nie będzie już tak szczegółowa, ale z pewnością dostaniemy porządny zastrzek dodatkowych FPS-ów, czyli klatek na sekundę.
Dawniej dużą różnicę robiło też obniżenie rozdzielczości. Dziś jednak większość gier jest optymalizowana pod Full HD (1920x1200/1080) i obniżenie "rozdziałki" niespecjalnie nam pomoże.
Jak przyspieszyć gry - co jeszcze?
Wyłącznie zbędnych programów i obniżenie jakości grafiki to dwie najważniejsze czynności, jakie można wykonać, aby przyśpieszyć gry. Na pewno nie dajcie się nabrać na reklamowane w sieci programy, które mają rzekomo "przyspieszać działanie PC"!