Trwa ładowanie...

Grasz na Xboksie? Inni mogli zobaczyć twoje prawdziwe nazwisko

Wpadka Microsoftu spowodowała, że użytkownicy mogli lepiej poznać, kto jest po drugiej stronie ekranu. Dane grających na Xboksie zostały przez przypadek ujawnione.

Share
Grasz na Xboksie? Inni mogli zobaczyć twoje prawdziwe nazwisko
Źródło: Materiały prasowe
dllf4ex

Wielu ukrywa się za nickami, czyli internetowymi pseudonimami. Jak informuje jednak Niebezpiecznik, Microsoft przez przypadek ujawnił prawdziwe imię i nazwisko niektórych osób grających na Xboksach. Na skutek błędu zamiast nicków innych użytkowników platformy, grający mogli dowiedzieć się, jak naprawdę nazywa się wirtualny rywal lub członek drużyny.

Co ciekawe - i najbardziej przerażające - jeżeli ktoś w swoim profilu wpisał fikcyjne imię i nazwisko, to Xbox i tak ujawnił prawdziwe. Jak to możliwe? Po prostu wyświetlane były dane pochodzące z karty płatniczej. Wystarczyło więc raz zrobić zakupy w cyfrowym sklepie albo wykupić subskrypcję, by umożliwić Microsoftowi przypadkowe zdradzenie swoich danych. Albo rodziców czy partnera, jeżeli nie korzystało się ze swojej karty.

Co ktoś może zrobić z poznanym przez przypadek imieniem i nazwiskiem obcej osoby? Chociażby namierzyć takiego gracza w mediach społecznościowych, a następnie przygotować odpowiednio sprofilowany atak phishingowy. Oszuści wiedzą, że łatwiej zdobyć czyjeś zaufanie, jeśli zwraca się do niego po imieniu.

dllf4ex

Jest też inny możliwa przykra konsekwencja. Szczególnie w Polsce nie wszyscy chcą się przyznać, że właśnie przy konsoli czy telefonie spędzają wolny czas. Tymczasem Microsoft przez przypadek ujawnił imię i nazwisko gracza. Niedawno na polskim Twitterze polityk PO, Rafał Trzaskowski, nieświadomie pochwalił się wynikiem w mobilnej grze. Post natychmiast wzbudził reakcję Patryka Jakiego, który zarzucił kandydatowi na prezydenta Warszawy to, że nie zajmuje się aferami, a biciem rekordów. Trzaskowski tłumaczył się, że to sprawka syna.

Tak jakby granie było czymś wstydliwym. Gdyby ktoś więc dostrzegł imię i nazwisko polityka grającego na konsoli, szczególnie w brutalny tytuł, pewnie mielibyśmy do czynienia z jeszcze większą aferą.

dllf4ex

Podziel się opinią

Share
dllf4ex
dllf4ex
Więcej tematów