Trwa ładowanie...

Grasz na PlayStation? Oszuści mogą przejąć twoje gry

Zaczyna się niewinnie - od zwykłej wiadomości od nieznajomego. Jednak odpowiedź na pytanie może się dla nas źle skończyć. Np. utratą gier albo sporej sumy pieniędzy.
Share
Grający na PS4 muszą uważać na wiadomości od nieznajomych
Grający na PS4 muszą uważać na wiadomości od nieznajomych Źródło: flickr.com
d2q9k0r

O nowych metodach oszustów pisze portal pssite.com. Coraz częstsze są wiadomości od nieznajomych, które na konsoli przychodzą do grających na PlayStation 3, PlayStation 4 czy PlayStation Vita.. Wyglądają niepozornie, bo nieznany nam gracz pyta się o nasz wiek i datę urodzin. Nic groźnego?

Trzeba pamiętać, że właśnie takie informacje potrzebne są do zmiany hasła, by się "potwierdzić". Wszak są to dane związane z tzw. pytaniami pomocniczymi, na które odpowiadamy podczas zakładania konta. W teorii chodzi o to, by zapytać o sprawy, które znamy my, ale nie wiedzą o nich obcy ludzie. W ten sposób łatwo potwierdzić, że chodzi o właściciela konta, a nie przypadkową osobę Jak widać, oszuści próbują podstępem zdobyć odpowiedzi na tego typu pytania.

Gdyby doszło do przejęcia konta, ofiara straciłaby wszystkie gry zapisane na profilu. Oczywiście te na płycie byłyby bezpieczne, ale trzeba pamiętać, że coraz częściej kupuje się gry w cyfrowej dystrybucji, które przypisane są do konta PSN. I gdy stracimy do niego dostęp, automatycznie przepadają też gry.

d2q9k0r

Co więcej, do konta bardzo często przypisana jest też karta płatnicza. Cyberprzestępcy mógłby więc zacząć robić zakupy na nasz rachunek.

Jest też inny sposób na stratę pieniędzy:

“Drugim sposobem naciągania ludzi na PSN są wiadomości wysyłane przez spamboty. Podobnie jak we wcześniejszym sposobie, zaczyna się niewinnie. Bardzo szybko jednak wchodzi temat erotycznego czatu i seks kamerek. Wysyłane są linki, w które pod żadnym względem nie należy klikać. Prowadzą one do subskrypcji, która będzie obciążała naszą kartę kwotami od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów miesięcznie” - czytamy na portalu pssite.com.

By uchronić się przed tego typu próbami oszustw, warto włączyć weryfikację dwuetapową. Tak opisuje ją Sony:

“Gdy wpiszesz identyfikator wpisu i hasło na komputerze, urządzeniu mobilnym, tablecie lub na PlayStation 4, wyślemy na numer twojego telefonu komórkowego unikalny kod weryfikacyjny, za pomocą którego tylko ty możesz się zalogować”.

Dzięki temu mamy gwarancję, że nikt obcy nie zaloguje się na nasze konto.

d2q9k0r

Podziel się opinią

Share
d2q9k0r
d2q9k0r
Więcej tematów