Trwa ładowanie...

Gra komputerowa, która pomoże alkoholikom

Gry od dawna wzbudzają kontrowersje. Przeciwnicy mówią, że gry są tylko stratą czasu, a dodatkowo uzależniają. Zwolennicy twierdzą, że przynoszą one satysfakcję i nawet są użyteczne w nauce. Tym czasem gry coraz częściej są wykorzystane w trakcie leczenia różnych chorób.

Gra komputerowa, która pomoże alkoholikomŹródło: Pinterest
d3e009p
d3e009p

Obecnie nie istnieje skuteczna metoda leczenia alkoholizmu, która by zapewniła, że pacjent nie zacznie pić alkoholu po zakończeniu terapii. Dlatego naukowcy z całego świata ciągle szukają nowych sposobów, czasami wpadając na zupełnie nieoczekiwane pomysły. Doszło nawet do konceptu wymazania pamięci. Jest jednak w tym pewny sens. Już udowodniono, że przyczyną powrotu do jakiegokolwiek nałogu jest pragnienie, wywołane przez wspomnienia (smak i zapach alkoholu, wizyta w barze czy inne). Naukowcy z uniwersytetu Chung-Ang kierowali się bardzo podobnym stwierdzeniem – podstawa ich metody też opiera się na pamięci uzależnionych osób. Niekonwencjonalność ich sposobu polega natomiast na tym, że do leczenia alkoholizmu postanowili wykorzystywać… grę komputerową.

Oczywiście, wydaje się to nieprzekonujące, natomiast jak pokazują wyniki badań, metoda naprawdę działa. Jej skuteczność polega na obniżeniu pragnienia poprzez tworzenie w mózgu negatywnych skojarzeń z alkoholem. Skojarzenia zaś muszą przebić początkową reakcję, która zmusza uzależnione osoby do powrotu użycia trunku. Aby osiągnąć sukces w leczeniu, naukowcy stworzyli kilka poziomów trudności w grze.

d3e009p

Poziom 1 – został stworzony, by gracz mógł się zrelaksować. Pomaga mu w tym spokojna muzyka, ciepłe barwy w grafice gry. To musi pozbawić osobę natrętnych myśli (pragnienia).
Poziom 2 *– gracz ma możliwość poćwiczyć siłę woli. Przenosi się do wirtualnego baru, gdzie mógłby wypić drinka. Odmawiając, zdobywa on punkty.
*
Poziom 3
– gra informuje osobę o negatywnym działaniu alkoholu na organizm człowieka, dodając liczne przykłady strasznych skutków. W taki sposób musi powstać niechęć do picia napojów alkoholowych.

Naukowcy twierdzą, że przebadali metodę na 12 wolontariuszy, którzy byli uzależnieni od alkoholu. Ciekawe jest to, że wszyscy potwierdzili efektywność tego sposobu. Zaznaczają, że po pierwszych testach nauczyli się kontrolować pragnienie, a także spostrzegli, że mniej chce się im pić. Południowokoreańscy badacze sugerują, że ich metoda również może pomóc w pokonaniu innych chorób lub zaburzeń nerwicowych. Na przykład, pokonać fobię.

d3e009p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e009p
Więcej tematów