Trwa ładowanie...
gamedev
Barnaba Siegel
25 października 2017, 18:23

Gabe Newell wskoczył na listę 100 najbogatszych Amerykanów

Współtwórca Steama i firmy Valve, odpowiedzialnej za hitowego "Half-Life'a,", "Portal" i "Team Fortress", to od teraz jeden z najmajętniejszych mieszkańców USA. Jego wkład w historię rozwoju gier wideo jest gigantyczny.

Gabe Newell wskoczył na listę 100 najbogatszych AmerykanówŹródło: Materiały prasowe
dbgisps
dbgisps

Gabe Newell - dawniej programista, dziś biznesmen i jeden z szefów gigantycznej firmy. Ale internauci znają go pod pseudonimem Gaben. Stał się twarzą platformy Steam, która zdominowała rynek gier PC. To tam większość graczy posiada swoje biblioteki gier. To tu ciągną tłumy na urządzane co pół roku wielkie wyprzedaże.

Przygodę z komputerami zaczął w latach 80. jako programista dla Microsoftu. Z wielkim MS rozstał się w roku 1996, żeby założyć fimę Valve i tworzyć gry wideo. Z reguły developerzy potrzebują kilka podejść, aby stworzyć naprawdę dobrą produkcję. Newell i Valve zrobili to za pierwszym podejściem. Mało tego - gra akcji "Half-Life" do dziś uważana jest za jeden z najważniejszych tytułów z gatunku shooterów.

Stworzona w oparciu o silnik gry "Quake" produkcja stała się szybko bazą pod liczne dodatki, w tym sieciowy "Team Fortress". Jego późniejsza wersja, opatrzona numerem dwa, stała się na ładnych kilka lat olbrzymim sieciowym hitem. Z kolei fani wykorzystali "Half-Life'a" do stworzenia innej sieciowej gry, taktycznej strzelanki o walczących ze sobą drużynach terrorystów i antyterrorystów. "Counter-Strike" został szybko włączony w poczet portfolio firmy i do dziś pozostaje jednym z największych osiągnięć Valve, przyciągając setki tysięcy graczy dziennie. I drugie tyle podczas odbywających się od lat turniejów e-sportowych.

Valve
Źródło: Valve

"Half-Life" zostawił w tyle konkurencję i wyznaczył nową epokę dla gier FPS, czyli "strzelanek"

dbgisps

Sukcesy w pierwszych latach pozwoliły rozpocząć prace nad autorskim silnikiem Source, na którego bazie Valve tworzyło kolejne gry. Produkcje "Half-Life 2", "Portal" czy "Left 4 Dead" okazały się znów bestsellerami. Ale szybko okazało się, że firma wcale nie chce być maszynką do produkcji kolejnych hitów. Więcej energii poświęcali na rozwijanie popularnych gier on-line - i sposobów na ich monetyzację. "Team Fortress 2" spopularyzował formułę tanich, wirtualnych dodatków, którymi gracze przyozdabiali swoich bohaterów. Od lat to już absolutny standard.

Jeszcze ważniejszy okazał się inny projekt - Steam. I to właśnie on stała się oczkiem w głowie Newell, który już na początku lat 2000. szybko zrezygnował z bezpośredniego zajmowania się grami. Początkowo Steam był prostą platformą, na której aktywowało się gry Valve'u i pobierało aktualizacje. 15-20 lat temu nie było to niczym niezwykłym, że twórcy kazali wpisać specjalny kod do aktywacji albo namawiali, aby założyć w internecie specjalne konto.

Z czasem projekt urósł. W 2005 roku pojawiła się tam pierwsza cudza gra, w ramach regularnej dystrybucji, w 2007 r. uruchomiono całą platformę społeczności. Ani się nie obejrzeliśmy, a dzieło Newella i Valve stało się naczelną platformą do gier PC. Dziś zdecydowana większość małych twórców, a także wiele firm tworzących największe hity, sprzedaje gry właśnie poprzez Steama. Sama korporacja zarabia także krocie na sprzedaży własnych gier, licznych mikro-dodatków czy pobieraniu prowizji od transakcji dokonywanych między graczami.

Valve
Źródło: Valve

Steam to zarówno sklep, jak i miejsce, w którym uruchamiamy swoje gry

dbgisps

Chociaż Steam ma swoje słabsze strony, jak absolutny brak pomocy technicznej i przerzucanie tej odpowiedzialności na pomoc ze strony społeczności, i tak ma status króla. Podkopanie jego pozycji na rynku komputerów wydaje się na ten moment nierealne. Na platformie działa niemal 200 milionów aktywnych użytkowników. Co z tego ma Gabe? Na obecną chwilę około 4 miliardy dolarów. To uplasowało go w przeciągiu ostatniego miesiąca na liście 100 najbogatszych mieszkańców USA.

dbgisps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbgisps
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj