Trwa ładowanie...

Foldit. Darmowa gra, która może przyczynić się do zwalczania koronawirusa

Grając pomożesz naukowcom w badaniu koronawirusa. To nic nie kosztuje, a może wesprzeć walkę z chorobą COVID-19. Gra wymaga jedynie logicznego myślenia i chwili wolnego czasu.

Foldit. Darmowa gra, która może przyczynić się do zwalczania koronawirusaŹródło: East News, fot: Bartosz Krupa/East News
d3rmtik
d3rmtik

Badacze z Uniwersytetu Waszyngtonu zachęcają do grania w Foldit. W grze wymaga się logicznego myślenia, które jest niezbędne w tworzeniu protein. Ostatnio do gry dodano nowe zadanie. Polega ono na stworzeniu jednostki przeciwwirusowej. Musi być tak opracowana, aby nie dopuścić do interakcji koronawirusa z ludzkimi komórkami.

Koronawirus budowa

Struktura koronawirusa swoim kształtem przypomina koronę. Stąd też jego nazwa. SARS-CoV-2 ma kulisty kształt, a jego otoczka białkowa posiada liczne wypustki, tworzące aureolę. To właśnie ona odpowiada za wykrywanie ludzi i ich zarażanie. Dlatego jest głównym celem grających w Foldit.

Grający muszą przeprojektować istniejącą otoczkę białkową lub spróbować stworzyć zupełnie nową, co pomoże w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się choroby. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona poinformowali, że najlepsze rozwiązania zostaną poddane testom.

Rozwiązania graczy zostaną sprawdzone w praktyce

Najciekawsze z nich mają nawet szanse na weryfikacje w instytucie współpracującym z uczelnią. Oczywiście wszystko będzie wymagało licznych testów, potwierdzających bezpieczeństwo cząsteczek dla ludzkiego zdrowia.

Zobacz też:

d3rmtik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rmtik
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj