Trwa ładowanie...

Foldit. Darmowa gra, która może przyczynić się do zwalczania koronawirusa

Grając pomożesz naukowcom w badaniu koronawirusa. To nic nie kosztuje, a może wesprzeć walkę z chorobą COVID-19. Gra wymaga jedynie logicznego myślenia i chwili wolnego czasu.

Foldit. Darmowa gra, która może przyczynić się do zwalczania koronawirusaŹródło: East News, fot: Bartosz Krupa/East News
d3cdfbu

Badacze z Uniwersytetu Waszyngtonu zachęcają do grania w Foldit. W grze wymaga się logicznego myślenia, które jest niezbędne w tworzeniu protein. Ostatnio do gry dodano nowe zadanie. Polega ono na stworzeniu jednostki przeciwwirusowej. Musi być tak opracowana, aby nie dopuścić do interakcji koronawirusa z ludzkimi komórkami.

Koronawirus budowa

Struktura koronawirusa swoim kształtem przypomina koronę. Stąd też jego nazwa. SARS-CoV-2 ma kulisty kształt, a jego otoczka białkowa posiada liczne wypustki, tworzące aureolę. To właśnie ona odpowiada za wykrywanie ludzi i ich zarażanie. Dlatego jest głównym celem grających w Foldit.

Grający muszą przeprojektować istniejącą otoczkę białkową lub spróbować stworzyć zupełnie nową, co pomoże w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się choroby. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona poinformowali, że najlepsze rozwiązania zostaną poddane testom.

Rozwiązania graczy zostaną sprawdzone w praktyce

Najciekawsze z nich mają nawet szanse na weryfikacje w instytucie współpracującym z uczelnią. Oczywiście wszystko będzie wymagało licznych testów, potwierdzających bezpieczeństwo cząsteczek dla ludzkiego zdrowia.

Zobacz też:

d3cdfbu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cdfbu
Więcej tematów