Trwa ładowanie...

Czym różnią się wersje PlayStation 5? Demaskujemy tajemnicze oznaczenia

Konsola PlayStation 5 zadebiutowała w 2020 r., ale niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że doczekała się już trzech wersji. Mają one oznaczenia A-Chasis, B-Chasis i C-Chasis, a na horyzoncie majaczy D-Chasis. W każdym z nich można trafić na zmiany w konstrukcji urządzenia, które mają na celu poprawić jego działanie. Jakie są różnice?

Materiał sponsorowany przez Euro-net
 Źródło: materiały partnera
d3i71z3
d3i71z3

Konsola PlayStation 5 nie miała łatwego startu przez pandemię koronawirusa. Na całym świecie użytkownicy mieli problemy z zakupem urządzeń, a wyniki sprzedaży pokazują, że zainteresowanie jest dalekie od osłabnięcia. W samym tylko pierwszym kwartale 2023 r. Sony sprzedało 3,3 mln szt., podczas gdy w analogicznym okresie 2022 r. sprzedaż wynosiła 2,4 mln szt., a więc wyniki wzrosły aż o 37,5 proc.

Dwie twarze PlayStation 5

PlayStation 5 jest dostępna w dwóch wersjach – z napędem optycznym oraz wersji Digital, która jest go pozbawiona. Jeżeli zdecydujecie się na drugi wariant, to zapłacicie mniej za konsolę, ale za to gry będą droższe, ponieważ można je wtedy kupować tylko przez PlayStation Store.

W obu przypadkach konsola PS5 ma dysk SSD o pojemności 825 GB, co stanowi ogromny przeskok w stosunku do PlayStation 4, gdzie wystarczyło wgrać "Call of Duty: Warzone" z dodatkami, by zapełnić całą dostępną pamięć. Pojawił się też nowy kontroler DualSense, który jest bardziej immersyjny, zapewnia dłuższy czas pracy baterii i ku uciesze miłośników sieciowej rozgrywki ma wbudowany mikrofon.

 Trzy lata i trzy rewizje

Przez 3 lata obecności na rynku pojawiły się 3 rewizje konsoli. To oznacza, że zachowano specyfikację i wygląd zewnętrzny, ale zmieniły się szczegóły. Pierwsza rewizja to A-Chasis, która jest najcięższa i była najdroższa w produkcji. Sony stosowało w niej trzy rodzaje wentylatorów i w przypadku jednego z nich użytkownicy narzekali na nadmierny hałas. Poznacie ją po oznaczeniach CFI-1000A dla wersji z napędem optycznym i CFI-1000B dla wersji Digital.

d3i71z3

Rewizja B-Chasis ma oznaczenia CFI-1100A i CFI-1100B. Otrzymała mniejszy radiator i wydajny wentylator, który już pochodził tylko z jednego źródła. Konsola została też odchudzona i poprawiono odprowadzanie ciepła. Najnowsza rewizja to C-Chasis o oznaczeniach CFI-1200A oraz CFI-1200B. Konsola PS5 C jest najlżejsza ze wszystkich i waży 3,9 kg w wersji z napędem optycznym. Konsola PS5 DIGITAL ED.C ma masę 3,4 kg. To oznacza, że w obu przypadkach urządzenia zostały odchudzone o 0,6 kg względem A-Chasis. Zastosowano tu mniejszą płytę główną i jeszcze mniejszy radiator, a także dodano rurkę, która odprowadza ciepło. Konsola zużywa też o 30 W mniej energii.

Przyszłość PlayStation 5

Czy możemy spodziewać się kolejnych rewizji konsoli PlayStation 5? Już we wrześniu 2022 r. mówiono o rewizji D-Chasis, która miałaby mieć odłączany napęd optyczny. Jako datę potencjalnej premiery wskazywano ostatni kwartał 2023 r., co w Japonii oznacza połowę roku fiskalnego. W przygotowaniu są też PlayStation 5 Pro i Slim. Ta pierwsza ma zadebiutować w listopadzie 2024 r.

Materiał sponsorowany przez Euro-net
d3i71z3
d3i71z3
Więcej tematów