Trwa ładowanie...

Czy za obrażanie na YouTubie można trafić do sądu? Właśnie rozpoczął się istotny proces

Wśród autorskich materiałów zamieszczanych na YouTubie nie brakuje wulgaryzmów i ostrych słów. Choć nieraz wyrażane są one w żartobliwym kontekście, youtuber wziął je do siebie. Chodzi o Atora. Po serii takich ataków sprawa trafiła do sądu.

Czy za obrażanie na YouTubie można trafić do sądu? Właśnie rozpoczął się istotny procesŹródło: 123RF.COM
d3k6rua
d3k6rua

Historia zaczęła się ponad rok temu, a szczególnie głośno zrobiło się o niej, gdy poświęcony sprawie materiał wyemitował TVN. W programie można było zobaczyć tę mniej chlubną twórczość youtuberów, pełną wulgarnych wyrażeń. Ator, twórca kanału "Wideoprezentacje", uznał, że nagrywane przez innych twórców materiały nie są żartem, tylko faktycznym atakiem na jego osobę i rodzinę. W efekcie sprawa trafiła do sądu. Oskarżonym jest Tomasza D., znany w sieci jako Gimper/

Po ponad roku, 12 kwietnia, doszło do pierwszej rozprawy z udziałem Atora i Tomasza D. Jak pisze serwis Spider's Web, konkretnymi zarzutami było zniesławienie oraz bezpodstawne oskarżanie (m.in. o kradzież). Chociaż Ator zgromadził dowody w sprawie, pobierając na dysk szkalujące go filmy, sąd ma twardy orzech do zgryzienia. Materiały wideo, wcześniej ogólnie dostępne, zostały skasowane, a obrona Tomasza D. wnosi o kontakt z centralą YouTube'a, aby zweryfikować, czy faktycznie były kiedykolwiek zamieszczone. Rozprawę przełożono na 24 kwietnia.

To pierwsza tego typu sprawa w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jej efekt może okazać się przełomowy. Jeśli Ator wygra, twórcy materiałów wideo będą musieli wykazać się znacznie większą powściągliwością.

d3k6rua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k6rua
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj