Trwa ładowanie...

"Czółko" - gra, która sprawdza się i w domu, i w plenerze

Do niewielkiej francuskiej knajpki wchodzi trzech alianckich szpiegów. Rzecz jasna są pod przykrywką, toteż żaden z biesiadujących tam niemców ich nie poznaje. Ci bawią się w grę. Wszystko toczy się zgodnie z planem, aż szpiedzy i ich kontakt są zaczepieni przez niemieckiego oficera...

"Czółko" - gra, która sprawdza się i w domu, i w plenerzeŹródło: Portal Games
dgmbw62
dgmbw62

Po krótkiej rozmowie, która potencjalnie rozładowuje napięcie, oficer zaczyna tłumaczyć zasady gry i wciąga w nią aliantów. Gra polega na zgadywaniu swojej tożsamości, zapisanej przez jednego ze współgraczy na karcie, którą przyczepia się do swojego czoła. Pojawiają się postacie, wśród nich King Kong czy Marco Polo. Oficer zgaduje poprawnie, wszyscy wznoszą toast, zabawa się toczy.

Powyższy akapit opisuje oczywiście fragment sceny z filmu "Inglorius Basterds", w której nie pierwszy raz można spotkać się z taką formą rozrywki, ale produkcja Quentina Tarantino na pewno znacząco grę spopularyzowała. Potencjał tej gry wykorzystało studio Simplicity Games i stworzyło aplikację mobilną "Czółko". A teraz 2 Pionki, linia wydawnicza Portal Games, mają dla was karcianą odsłonę tego kultowego klasyka. Można powiedzieć, że tytuł wraca do korzeni w nowej, odświeżonej formule.

W grze karcianej "Czółko" gracze nie tylko otrzymują setki kart z ciekawymi hasłami do zgadywania, ale też każda karta wyposażona jest w dodatkowe hasło lub frazę, niezbędną do korzystania z reguły bomby. To słowa, których wypowiedzenie jest zabronione, co znacząco komplikuje rozgrywkę i gwarantuje kupę śmiechu. Wszyscy gracze po kolei zaczną się mylić i plątać w zeznaniach, byle tylko uniknąć wypowiadania zakazanych wyrazów.

Portal Games
Źródło: Portal Games

Ale prawdziwa magia "Czółka" tkwi w dodatkowych trybach rozgrywki, wprowadzających jeszcze więcej zamieszania. Zasady rozszerzone przewidują pokazywanie, wyśpiewanie odpowiedzi, wyrażanie się jedynie za pomocą dźwięków naśladujących zwierzęta, czy podczas robienia pajacyków. Ponadto całą sprawę komplikuje zasada zdrajcy, który będzie celowo mylił odgadującego, a każde nieodgadnięte hasło wpada na jego konto. Zdrajca zmieniać się będzie co turę, aby każda rozgrywka była maksymalnie nieprzewidywalna.

dgmbw62

"Czółko" to gra lekka łatwa i przyjemna, a jej celem jest dostarczyć jak najwięcej zabawy, śmiechu i rozrywki grającym. To idealna pozycja na rozluźnienie atmosfery, zintegrowanie grupy czy poprawienie sobie humoru. Sprawdzi się świetnie na świeżym powietrzu czy na wycieczce. Zasady "Czółka" są proste do wytłumaczenia, a wszelkie dodatkowe tryby i warianty opcjonalne. Gra jest też niesamowicie regrywalna, gdyż nawet doświadczeni gracze spotkają się z nie lada wyzwaniem, kiedy wraz z każdym kolejnym hasłem zwiększać się będzie liczba działających jednocześnie trybów, reguła bomby, zdrajcy oraz ograniczenie czasowe.

A wszystko to dzięki prostej planszy do gry, jaką jest nasze własne "Czółko"!

Jakub Łapot

dgmbw62
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgmbw62
Więcej tematów