Trwa ładowanie...

Co to jest DPI w myszce i za co odpowiada? Wyjaśniamy

Czułość jest jednym z kluczowych elementów, na który zwracają uwagę przed zakupem myszy gracze, graficzny i fotografowie. Co to jest DPI w myszce, jak wpływa na naszą codzienną pracę? Postaramy się prosto odpowiedzieć na te pytania.

Co to jest DPI w myszce i za co odpowiada? WyjaśniamyŹródło: Materiały prasowe
d1v7jrj
d1v7jrj

Odpowiednia wartość DPI w myszce to jeden z fundamentów pracy fotografów oraz grafików komputerowych, ale jest również niezwykle ważna dla graczy. Zwłaszcza tych, którzy cenią sobie precyzję ruchów, np. w strzelankach FPS. Zrozumienie tego parametru może znacząco usprawnić i zwiększyć jakość naszej pracy.

Co to jest DPI i jak je dostosować?

DPI (ang. Dots Per Inch - punkty na cal) to parametr, który mówi nam o długości, jaką może pokonać kursor na ekranie po przesunięciu myszy o 1 cal (2.54 cm). Innym słowy im wyższa wartość DPI , tym płynniej porusza się kursor, co wymaga od nas mniejszego ruchu ręką.

Niskie DPI myszki jest pomocne przy ruchach wymagających wysokiej precyzji, na przykład podczas obrysowywanie i wycinania obiektów. Taką precyzję ceni również wielu graczy, zwłaszcza tych grających w strzelanki. Tam stabilne i precyzyjne ruchy są niezwykle ważne. Z drugiej strony jednak niskie DPI oznacza, że musimy poruszać niemal całą ręką, by zauważyć szersze przesunięcie się kursora.

Z tego powodu dla wielu osób wysoka wartość DPI może okazać się wygodniejsza. Sprawdza się przede wszystkim przy szybszych i mniej precyzyjnych ruchach. Ułatwi nam również pracę, jeśli mamy na biurku mało miejsca i nie możemy pozwolić sobie na ruchy całą ręką i wygodniej jest używać samego nadgarstka.

Zobacz też: Byliśmy w siedzibie Quantic Dream - twórców "Detroit" i "Heavy Rain"

Jak zmienić DPI w myszce?

Myszki dostępne na rynku posiadają rozdzielczość w przedziale od 800 do nawet 16 000 DPI, więc każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. By ułatwić nam pracę, na niektórych myszkach są dedykowane przyciski do zmiany DPI.

Producenci myszek gamingowych dodatkowo udostępniają dedykowane oprogramowanie, które nie tylko pozwala szybko zmienić czułość myszy, ale również umożliwia tworzenie specjalnych profili. Dzięki nim możemy np. ustawić osobną czułość myszy w poszczególnych grach i szybko się pomiędzy nimi przełączać, dzięki przyciskowi do zmiany DPI.

d1v7jrj

Jeśli jednak nie posiadamy takiego przycisku to z pomocą przychodzi nam system Windows oraz inne systemy operacyjne. Na przykładzie Windowsa 10, zaprezentujemy jak w szybki i łatwy sposób zmienić prędkość wskaźnika. Nie jest to tożsame ze zmianą DPI w myszy, jednak wrażenia użytkownika będą bardzo podobne.

  • Wchodzimy w menu Start, a następnie wyszukujemy Panel sterowania.
Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne
  • Wybieramy opcję Sprzęt i dźwięk.
Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne
  • Następnie pod Urządzenia i drukarki mamy opcję Mysz.
Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne
  • Teraz powinno otworzyć nam się okno Właściwości: Mysz, wchodzimy w zakładkę Opcje wskaźnika tam pozostaje dopasować suwakiem potrzebną nam wartość.
Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne

Klikamy Ok i gotowe! Należy jednak uważać, ponieważ jeśli będziemy nieostrożni i ustawimy zbyt dużą prędkość wskaźnika, to możemy znacznie stracić na precyzyjności. W tym wypadku lepiej wprowadzać zmiany stopniowo, aż otrzymamy oczekiwany rezultat. Teraz już wiecie, co to jest DPI i jak zmienić czułość myszy, by osiągnąć najwyższy komfort pracy.

d1v7jrj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v7jrj
Więcej tematów